Ինչպես խուսափել վնասվածքներից ձմռանը ՝ խորհուրդ է տալիս վնասվածքաբանը
Ձմռանը բժիշկ վնասվածքաբանների հիվանդների թիվը աճում է: Այս մասին NEWS.am Medicine-ին հայտնեց բժշկական գիտությունների թեկնածու, Հայաստանի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության  օրթոպեդիայի եւ վնասվածքաբանության գիտական կենտրոնի փոխտնօրեն Ռուբեն Գալստյանը:
Վատ մաքրված փողոցները, մերկասառույցը, ինչպես նաեւ ոչ ճիշտ ընտրված կոշիկները մարդկանց վնասվածքների պատճառ կարող են դառնալ: Չէ որ փողոցները, տան դիմացի արահետները հետիոտների համար իսկական փորձությունների ուղի են՝ չմաքրված ձնաթմբերի  եւ ձնով ծածկված սառույցի հետեւանքով:  Ըստ Գալստյանի, այս ամսվա համար դեռեւս չկան վնասվածքների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ, բայց դիմելիության մակարդակը նույնն է ինչ անցյալ տարի նույն ժամանակահատվածում:
Ինչ վերաբերում է  տիպիկ ձմեռային վնասվածքներին, ապա վնասվածքաբանի խոսքով, «կոտրվածքները, ձգումներն ու սալջարդերը տիպիկ ձմեռային խնդիրներ են»:  Ձմեռային վնասվածքների շարքում գերակշռում են ձեռքերի եւ ոտքերի կոտրվածքները, սրունք-թաթային հոդի կապանային ապարատի վնասվածքները ( ձգումներն եւ սալջարդերը), ծնկան հոդի վնասվածքները:
Ձմեռային շրջանում առաջին տեղում է ճաճանչոսկրի «տիպիկ տեղի» կոտրվածքը:  Երբ մարդն ընկնում է, նա ինքնստինքյան ձեռքերն առաջ է տանում, եւ ձեռքերի վրա է ընկնում հարվածի հիմնական ծանրությունը: Հիմնականում բոլոր մարդիկ այսպես են ընկնում  եւ այդ պատճառով կոտրվածքն անվանում են «տիպիկ տեղի» կոտրվածք: Երկրոդ տեղում են ծնկան հոդը կազմող ոսկրերի կոտրվածքները: Ձմռան եւս մեկ տարածված խնդիրներից է  սրունք-թաթային հոդի կապանային ապարատի  վնասումը: Երրորդ տեղում են ուսային հոդի պրոքսիմալ հատվածի կոտրվածքները, որոնք ավելի շատ հանդիպում են ծեր տարիքում:
Երիտասարդների մոտ վնասվածքներն ավելի շատ լինում են ձմեռային սպորտաձեւերով զբաղվելու դեպքում, հատկապես, էքստրեմալ:  Լեռնային դահուկները, սնուբորդը եւ գեղասահքը ծանր եւ շատ վտանգավոր սպորտաձեւեր են , որոնցով զբաղվելու համար պետք է լավ մարզված լինել, ունենալ լավ անդաստակային (վեստիբյուլյար) ապարատ, շարժումների կոորդինացիա, արագ ռեակցիա եւ անվտանգության տեխնիկայի կանոնների լավ իմացություն: Դահուկորդների եւ սնոուբորդիստների մեծամասնությունը վնասվածքներ են ստանում չափից ավելի ինքնավստահության պատճառով, երբ գերագնահատում են իրենց ունակությունները: Ոչ պրոֆեսիոնալ դահուկորդները սահքի համար ընտրում են  ամենավտանգավոր տեղը՝ այսպես կոչված «սեւ» ուղին: Ոմանք խիզախության համար ելակետ դուրս գալուց առաջ մի քիչ ալկոհոլ են ընդունում:
Հարցին , արդյոք շատ են եղել այս տարի վիրահատական միջամտությունները վնասվածքների կապակցությամբ, թ՞ե վիրակապությունները բավարար են եղել, Գալստյանը նշեց, որ «բոլոր վնասվածքները մենք սկզբից փորձում ենք բուժել պահպանողական եղանակով, բայց որոշ դեպքերում դա անհնար է լինում կոտրվածքի անատոմիոֆիզիոլոգիական առանձնահատկությունների պատճառով»: «Մեր երկրում վիրահատական բուժման ենթարկվում են կոտրվածքների 10%-ը: Բայց շատ զարգացած երկրներում այս թիվը հասնում է մինչեւ 25%: Դա կախված է շատ տարբեր գործոններից...»,- ընդգծեց բժիշկը:
Բժիշկը նաեւ նշեց, որ սահող փողոցների զոհեր հաճախակի դառնում են ծերերը եւ շտապող երիտասարդները:
«Ձմեռային կոշիկներ գնելիս ուշադրություն դարձրեք կոշիկի ներբանի վրա»,- զգուշացնում է վնասվածքաբանը: Չի կարելի հարթ ներբանով կոշիկ գնել, այն վնասվածքի պատճառ կարող է դառնալ: Ձմռանը կանայք պետք է կայուն եւ ցածր կրունկներով կոշիկներ հագնեն՝ բացառելով բարձր եւ բարակ կրունկները: Լավ կլինի, որ կոշիկը  խորդուբորդ մակերեսով ներբան ունենա: Մերկասառույցի ժամանակ պետք  չէ շտապել եւ վազել, ավելի լավ է ուշանալ, բայց վնասվածք չստանալ:
«Քայլքի ժամանակ թուլացրեք ոտքերը եւ թեթեւ ծալեք ծնկան շրջանում: Եթե աստիճաններից եք իջնում, ապա բռնվեք բազրիքից: Երբեք ձեռքերը գրպանում մի պահեք, չէ որ ընկնելու ժամանակ ձեռքերը վերականգնում են հավասարակշռությունը, իսկ պայուսակն ավելի լավ է ուսին գցեք»,- խորհուրդ է տալիս բժիշկը:

Как уберечь себя от травм зимой – советы травматолога
С приходом зимы количество пациентов у врачей травматологов резко возрастает. Об этом заявил NEWS.am Medicine кандидат медицинских наук, заместитель директора Научного Центра Травматологии и Ортопедии Министерства Здравоохранения Армении Рубен Галстян.
Плохая уборка улиц, гололед, а также неправильно выбранная обувь становятся причинами травм у людей.  Ведь улицы, дорожки перед домами зимой представляют для пешеходов настоящую полосу препятствий из нерасчищенных сугробов и припорошенного снежком скользкого льда. По словам Галстяна, пока нет точных статистических цифр переломов на этот месяц, но количество обращений в больницы почти такое же, что в прошлые годы.
Что касается типичных зимних травм, по словам травматолога, «переломы, растяжения и ушибы – типичные проблемы зимы». Среди зимних травм лидируют переломы костей рук и ног, повреждения (растяжения и разрывы) связочного аппарата голеностопного сустава, травмы коленного сустава.
На первом месте в зимний период – переломы лучевой кости в «типичном» месте. Когда человек падает, он инстинктивно выставляет вперёд руки, и они принимают на себя основной удар. Так падают большинство людей, поэтому его и называют перелом в «типичном» месте. Второй по частоте – перелом костей, образующих голеностопный сустав. Ещё одна распространённая травма зимой – повреждение связочного аппарата голеностопного сустава. На третьем месте переломы проксимального отдела плечевой кости, которая больше встречается в пожилом и старческом возрасте.
Травматизм у молодых бывает больше у тех, кто занимается зимними видами спорта, особенно экстремальными. Горные лыжи, сноуборд и фигурное катание – тяжёлые и очень опасные виды спорта, для занятий которыми нужны хорошие физическая подготовка, вестибулярный аппарат, координация движений, быстрота реакции и знание техники безопасности. Большинство травм лыжники и сноубордисты получают из-за своей самонадеянности, переоценив свои способности и возможности. Спортсмены – любители часто начинают катание с самого крутого спуска – с так называемой «чёрной» трассы. Некоторые рискуют выходить на старт, приняв «для храбрости» немного алкоголя.
На вопрос о том, много ли было случаев хирургического вмешательства при травмах в этот период, или обошлось повязками, Галстян ответил, что «все травмы мы пытаемся сперва лечить консервативно, однако в некоторых случаях это невозможно, из-за анатомо-физиологической особенности места перелома». «В нашей стране оперативному лечению переломов подвергается 10% всех переломов, но во многих развитых странах это цифра доходит до 25%. Это зависит от многих факторов...», – подчеркнул доктор.
Врач также отметил, что жертвами скользких улиц чаще всего становятся люди старческого и пожилого возраста и вечно спешащие молодые люди.
«При покупке зимней обуви обратите внимание на подошву», – предупреждает травматолог. Нельзя покупать обувь с гладкой подошвой – она мгновенно приведет к падению на скользкой поверхности. Зимой женщины должны носить обувь на устойчивой низкой подошве, исключая высокий и тонкий каблук – это риск падения на дороге. Хорошо, если будет толстая и рельефная подошва на микропористой и гибкой основе. Не нужно бегать и торопиться в гололед, лучше опоздать, чем получить травму.
«При хождении ноги расслабляйте и слегка сгибайте в коленях. Если спускаетесь по лестнице, то держитесь за поручни. Никогда не держите руки в карманах, ведь при падении они восстанавливают равновесие, сумку лучше носить на плече», - советует врач.