Նեւրոտիզմը 10 տոկոսով բարձրացնում է վաղաժամ մահացության վտանգը. JAD
Ֆլորիդայի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են կապ նեւրոտիզմի եւ տարբեր պատճառներից վաղաժամ մահվան միջեւ։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Journal of Affective Disorders (JAD) գիտական պարբերականում։
Նեւրոտիզմը անձի գիծ է, որը բնութագրվում է հուզական անկայունությամբ եւ բացասական հույզեր ունենալու հակմամբ, ինչպիսին են տագնապը, վախը եւ միայնությունը։
Նոր աշխատանքում հետազոտողներն ուսումնասիրել են 38-73 տարեկան մոտ 500 հազար մարդու տվյալները UK Biobank-ից՝ ընդգրկելով մոտ 13,4 տարի։ Այդ ընթացքում կյանքից հեռացել է ավելի քան 43 հազար մասնակից։
Այլ գործոնները հաշվի առնելու համար, որոնք կարող են ազդել մահացության վրա, ինչպիսին են տարիքը, սեռը, կրթությունը, ծխելը եւ ուղեկցող հիվանդությունները՝ դիաբետը կամ հիպերտոնիան, գիտնականներն օգտագործել են վիճակագրական մոդելները փոփոխականների ճշտման համար։ Դա օգնել է համոզվել, որ կապերը, որոնք նրանք նկատել են նեւրոտիզմի եւ մահացության միջեւ, պարզապես վատ առողջության ռիսկի այլ գործոնների հետեւանք չեն եղել։
Հետազոտողները հայտնաբերել են, որ նեւրոտիզմի ավելի բարձր մակարդակը կապված է եղել մահացության 10 տոկոսով ավելացման ռիսկի հետ ցանկացած պատճառից դիտարկման ընթացքում։
Երբ հետազոտողները դիտարկել են մահացու ելքերի կոնկրետ պատճառները, նրանք պարզել են, որ նեւրոտիզմը կապված է եղել մահացության մի շարք ռիսկերի հետ, ներառյալ շնչական եւ մարսողական հիվանդությունները, խեղանդամությունը եւ սիրտ-անոթային հիվանդությունները։
Գիտնականները նշել են, որ նեւրոտիզմի բարձր մակարդակ ունեցող մարդիկ ավելի շատ են հակված ռիսկային վարքի եւ դժվարություններ ունեն սթրեսի հետ կապված, ինչը ժամանակի ընթացքում հյուծում է օրգանիզմը։

Американские ученые из Университета штата Флорида обнаружили связь между невротизмом и риском преждевременного ухода из жизни от различных причин. Исследование опубликовано в научном издании Journal of Affective Disorders (JAD).
Невротизм — черта личности, характеризующаяся эмоциональной нестабильностью и склонностью испытывать негативные эмоции, такие как тревога, страх и одиночество.
В новой работе исследователи проанализировали данные около 500 тыс. человек в возрасте от 38 до 73 лет из медицинской базы UK Biobank, охватив период около 13,4 года. За это время из жизни ушло более 43 тыс. участников.
Чтобы учесть другие факторы, которые могут влиять на смертность, такие как возраст, пол, образование, курение и сопутствующие заболевания, такие как диабет или гипертония, ученые использовали статистические модели для корректировки переменных. Это помогло убедиться, что связи, которые они наблюдали между невротизмом и смертностью, не были просто следствием других факторов риска плохого здоровья.
Исследователи обнаружили, что более высокий уровень невротизма был связан с 10% увеличением риска ухода из жизни от любой причины в течение периода наблюдения.
Когда исследователи рассмотрели конкретные причины летальных исходов, они обнаружили, что невротизм был связан с целым рядом рисков смертности, включая респираторные и пищеварительные заболевания, членовредительство и сердечно-сосудистые заболевания.
Ученые отметили, что люди с высоким уровнем невротизма более склонны к рискованному поведению и испытывают трудности со стрессом, что со временем изнашивает организм.