Ընթերցանությունը դրական ազդեցություն է ունենում ուղեղի երկու հատվածների աշխատանքի վրա. NeuroImage
Լունդսի համալսարանի Լեզուների եւ գրականության կենտրոնի գիտնականները պարզել են, որ ընթերցանությունը դրական ազդեցություն է ունենում ուղեղի երկու հատվածների՝ առաջնային քունքային հատվածի եւ Գեշլի ծալքի (լսողական ընկալման կենտրոն) աշխատանքի վրա։ Նրանց հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են NeuroImage ամսագրում։
Գիտնականներն այսպիսի եզրահանգման են եկել հազարավոր կամավորների ուղեղի սքանավորման արդյունքում։ Այն պարզել է կարեւոր տարբերություններ ուղեղի ձախ կիսագնդի երկու հատվածներում, որոնք կարեւոր դեր են խաղում լեզվի մշակման հարցում։ Այդ գոտիներից մեկը առաջնային քունքային հատվածն է, որը պատասխանատու է իմաստների ասոցիացիաների եւ դասակարգման համար։ Ընթերցանություն սիրող մարդկանց մոտ ուղեղի այդ հատվածը ավելի ծավալուն է եղել։ Այդ մեծացումը նպաստում է բառերն ավելի լավ հասկանալուն։
Երկրորդ գոտին Գեշլի ծալքն է, որը մասնակցում է լսողական ընկալմանը եւ «հնչյունաբանական իրազեկությանը»՝ լսելու եւ հնչյուններով բանավոր մանիպուլացնելու իմացությանը խոսակցականի շրջանակում։ Այդ հատվածը օգնում է նաեւ ճիշտ հարաբերակցել տառերը եւ հնչյունները, ինչը կարեւոր է ուշադիր ընթերցանության համար։  Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ շատ կարդացող մարդկանց մոտ ուղեղի լսողական կեղեւը պարունակում է ավելի շատ միելին, ինչն արագացնում է տեղեկության փոխանցումը նյարդային հյուսվածքներով։

Ученые из Центра языков и литературы Лундского университета установили, что чтение оказывает положительное влияние на функционирование двух областей мозга — передней височной доли и извилины Гешля, являющейся центром слухового восприятия коры головного мозга. Результаты их исследования опубликованы в журнале NeuroImage.
К таким выводам ученые пришли в результате сканирования мозга тысячи добровольцев. Оно выявило важные различия в двух областях левого полушария мозга, которые играют ключевую роль в обработке языка. Одна из этих зон — передняя височная доля, ответственная за ассоциацию и классификацию значений. У людей, предпочитающих чтение, эта область мозга оказалась более объемной. Такое увеличение способствует лучшему пониманию слов.
Вторая зона — извилина Гешля, которая участвует в слуховом восприятии и «фонологической осведомленности» — умении слышать и устно манипулировать звуками в рамках разговорной речи. Этот участок также помогает правильно соотносить буквы и звуки, что важно для внимательного чтения. Исследование показало, что у людей, много читающих, слуховая кора мозга содержит больше миелина, что ускоряет передачу информации по нервным волокнам.