Արհեստական բանականության (ԱԲ) տեխնոլոգիաների զարգացումը թույլ կտա արագացված թերապիայի, ինչպես նաեւ քաղցկեղի հայտնաբերման եւ բուժման նոր մեթոդներ մշակել։ Այս մասին երեքշաբթի Սպիտակ տանն ունեցած ելույթում հայտնել են OpenAI եւ Oracle ընկերությունների ղեկավարներ Սեմ Ալթմանը եւ Լարի Էլիսոնը։
«Այս տեխնոլոգիայի զարգացմանը զուգահեռ՝ մենք կտեսնենք, որ հիվանդությունները բուժվում են աննախադեպ արագությամբ: Մենք կզարմանանք, թե ինչ արագությամբ կբուժվեն քաղցկեղն ու սրտի հիվանդությունները»,- հավաստիացրել է Ալթմանը։ Նրա խոսքով՝ ԱԲ տեխնոլոգիաները նաեւ հնարավորություն կտան ապահովել «բարձրորակ բուժսպասարկում» իջեցված արժեքով։
«Ամենահուզիչ մոտեցումներից մեկը, որի վրա մենք աշխատում ենք, քաղցկեղի դեմ պատվաստանյութն է»,- նշել է Էլիսոնը: Ըստ նրա՝ խոսքը «քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման» մեթոդների մասին է՝ արյան անալիզի միջոցով եւ արհեստական բանականության օգնությամբ՝ արյան մեջ «ուռուցքների փոքր բեկորները» հայտնաբերելու համար։
«Մենք օգտագործում ենք ԱԲ-ն արյան ստուգման համար: Այդ կերպ կարելի է բացահայտել մարդու համար վտանգավոր քաղցկեղի տեսակները»,- պարզաբանել է նա։ Էլիսոնի խոսքով՝ արհեստական բանականությունը կարող է նաեւ հնարավոր դարձնել 48 ժամվա ընթացքում «պատվաստանյութի ստեղծումը յուրաքանչյուր կոնկրետ անձի համար»:
Ալթմանը եւ Էլիսոնը ելույթ են ունեցել ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է երկրում Stargate ընկերության ստեղծման մասին, որը 500 մլրդ դոլար կներդնի արհեստական բանականության զարգացման համար։ Նախագծին մասնակցում են OpenAI, SoftBank Group եւ Oracle ընկերությունները:

The development of artificial intelligence (AI) technology will enable to develop accelerated therapy, as well as new methods of cancer detection and treatment. Sam Altman and Larry Ellison, heads of OpenAI and Oracle companies, respectively, announced this in their address at the White House on Tuesday.
Together with the development of this technology, we will see that diseases are cured at an unprecedented rate. We will be surprised by at the speed cancer and heart diseases will be cured, assured Altman. According to him, AI technology will also provide an opportunity to provide high-quality medical care at a reduced cost.
One of the most exciting approaches they are working on is a cancer vaccine, Ellison said, referring to methods for early cancer detection by way of blood analysis and AI to detect small fragments of tumors in the blood.
They use AI for blood testing. That way, they can identify the types of cancer that are dangerous for humans, he explained. According to Ellison, AI can enable also to create a vaccine for each specific person within 48 hours.
Altman and Ellison spoke at a joint press conference with new US President Donald Trump. The latter announced the creation of the Stargate company in the US, which will invest $500 billion in the development of AI. OpenAI, SoftBank Group, and Oracle companies will participate in this project.