Արհեստական բանականության (ԱԲ) տեխնոլոգիաների զարգացումը թույլ կտա արագացված թերապիայի, ինչպես նաեւ քաղցկեղի հայտնաբերման եւ բուժման նոր մեթոդներ մշակել։ Այս մասին երեքշաբթի Սպիտակ տանն ունեցած ելույթում հայտնել են OpenAI եւ Oracle ընկերությունների ղեկավարներ Սեմ Ալթմանը եւ Լարի Էլիսոնը։
«Այս տեխնոլոգիայի զարգացմանը զուգահեռ՝ մենք կտեսնենք, որ հիվանդությունները բուժվում են աննախադեպ արագությամբ: Մենք կզարմանանք, թե ինչ արագությամբ կբուժվեն քաղցկեղն ու սրտի հիվանդությունները»,- հավաստիացրել է Ալթմանը։ Նրա խոսքով՝ ԱԲ տեխնոլոգիաները նաեւ հնարավորություն կտան ապահովել «բարձրորակ բուժսպասարկում» իջեցված արժեքով։
«Ամենահուզիչ մոտեցումներից մեկը, որի վրա մենք աշխատում ենք, քաղցկեղի դեմ պատվաստանյութն է»,- նշել է Էլիսոնը: Ըստ նրա՝ խոսքը «քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման» մեթոդների մասին է՝ արյան անալիզի միջոցով եւ արհեստական բանականության օգնությամբ՝ արյան մեջ «ուռուցքների փոքր բեկորները» հայտնաբերելու համար։
«Մենք օգտագործում ենք ԱԲ-ն արյան ստուգման համար: Այդ կերպ կարելի է բացահայտել մարդու համար վտանգավոր քաղցկեղի տեսակները»,- պարզաբանել է նա։ Էլիսոնի խոսքով՝ արհեստական բանականությունը կարող է նաեւ հնարավոր դարձնել 48 ժամվա ընթացքում «պատվաստանյութի ստեղծումը յուրաքանչյուր կոնկրետ անձի համար»:
Ալթմանը եւ Էլիսոնը ելույթ են ունեցել ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է երկրում Stargate ընկերության ստեղծման մասին, որը 500 մլրդ դոլար կներդնի արհեստական բանականության զարգացման համար։ Նախագծին մասնակցում են OpenAI, SoftBank Group եւ Oracle ընկերությունները:

OpenAI и Oracle заявили, что ИИ позволит быстро лечить болезни, включая рак
Развитие технологий искусственного интеллекта (ИИ) позволит разработать новейшие методы ускоренной терапии, а также обнаружения и лечения рака. Об этом заявили, выступая в Белом доме во вторник, главы компаний OpenAI Сэм Альтман и Oracle Ларри Эллисон.
«По мере развития этой технологии мы увидим, что болезни станут вылечивать с небывалой скоростью. Мы будем поражены скоростью, с которой будем излечивать рак и болезни сердца», - заверил Альтман. По его словам, технологии ИИ также позволят обеспечивать «высококачественное медицинское обслуживание» по сниженной стоимости.
«Одна из самых удивительных вещей из тех, над которыми мы работаем, это вакцина от рака», - отметил Эллисон. По его словам, речь идет о методах «раннего обнаружения рака» путем анализа крови с помощью ИИ и выявления в ней «маленьких фрагментов опухолей».
«Мы используем ИИ для исследования крови. Так можно выявить виды рака, которые очень опасны для человека», - пояснил он. По словам Эллисона, ИИ также в перспективе может позволить «создавать вакцину для каждого конкретного человека» в течение 48 часов.
Альтман и Эллисон выступали на совместной пресс-конференции с новым президентом США Дональдом Трампом. Американский лидер объявил о создании в стране компании Stargate, которая инвестирует $500 млрд в развитие ИИ. В проекте принимают участие компании OpenAI, SoftBank Group и Oracle.