Վերջին բաժակ սուրճը պետք է խմել քնելուց վեց ժամ առաջ. Terra
Սուրճը կարող է խանգարել քնին, եթե մարդը վերջին բաժակը խմի քնելուց վեց ժամ առաջ։ Դրա մասին Terra-ին տված հարցազրույցում զգուշացրել է Սան Պաուլոյի համալսարանի սննդաբան Ամանդա Ֆիգեյրեդոն։
Կոֆեինը կենտրոնական նյարդային համակարգի խթանիչ է՝ այն բարձրացնում է մտավոր և ֆիզիկական կատարողականը և նվազեցնում հոգնածության զգացումը։ Սակայն այս նյութը նաև խոչընդոտում է մելատոնինի՝ քնի հորմոնի արտադրությունը, ինչը դժվարացնում է քնելը։
Մասնագետի բնորոշմամբ՝ կոֆեինի կիսատրոհման պարբերությունը օրգանիզմում չորսից վեց ժամ է՝ հենց այդքան ժամանակ է պահանջվում, որ արյան մեջ այդ նյութի մակարդակը կիսով չափ նվազի։
Ֆիգեյրեդոն նշել է, որ կոֆեինի նկատմամբ արձագանքը մեծապես կախված է օրգանիզմի անհատական առանձնահատկություններից։ Խմիչքի նկատմամբ զգայունությունը կախված է գենետիկայից, տարիքից, ցիրկադային ռիթմերից և դեղորայքի ընդունումից։ Հետևաբար, «վեցժամյա կանոնը» բոլորի համար համընդհանուր չէ։ այն ծառայում է որպես մոտավոր առաջարկություն։

Кофе может мешать засыпанию, если последнюю чашку напитка человек выпивает менее, чем за шесть часов до сна. Об этом предупредила диетолог Аманда Фигейредо из Университета Сан-Паулу в интервью изданию Terra.
Кофеин является стимулятором центральной нервной системы — он повышает умственную и физическую работоспособность, снижает чувство усталости. Однако это вещество также блокирует выработку мелатонина — гормона сна, что провоцирует сложности с засыпанием.
По словам специалиста, период полувыведения кофеина из организма составляет от четырех до шести часов — именно столько времени требуется, чтобы уровень вещества в крови снизился вдвое.
Фигейредо отметила, что реакция на кофеин во многом зависит от индивидуальных особенностей организма. На чувствительность к напитку влияют генетика, возраст, суточные биоритмы, а также прием лекарств. Поэтому «правило шести часов» не универсально для всех — оно выступает ориентировочной рекомендацией.