Նոր հետազոտությունը պարզել է, որ կալիումով հարուստ սննդակարգը կարող է նվազեցնել դեպրեսիայի ռիսկը, և դա հաստատվել է ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի տվյալներով։
ԱՀԿ-ի տվյալներով, աշխարհի չափահաս բնակչության մոտ 5 տոկոսը տառապում է դեպրեսիայից։ Թեև դրա զարգացման վրա ազդում են բազմաթիվ գործոններ, Nutrients ամսագրում գիտնականները նշել են, որ ուսումնասիրած յոթ հանքանյութերից՝ նատրիում, կալիում, ֆոսֆոր, մագնեզիում, երկաթ, ցինկ և կալցիում, կալիումը կայունորեն կապվում է դեպրեսիվ ախտանիշների ավելի ցածր հավանականության հետ երկու երկրներում։
ԱՄՆ-ում դեպրեսիայի ռիսկը լրացուցիչ նվազեցնում էր ցինկի ավելի մեծ օգտագործումը, իսկ Կորեայում՝ նատրիումինը, ինչը արտացոլում է սննդի մշակութային տարբերությունները։
Վերլուծությունը հիմնված է ազգային մասշտաբով իրականացված հետազոտությունների տվյալների վրա՝ KNHANES (Կորեա) և NHANES (ԱՄՆ), որոնք ներառել են ավելի քան 22 000 մասնակից։
Հանքանյութերի օգտագործումը գնահատվել է 24-ժամյա սննդային օրագրերի միջոցով, իսկ դեպրեսիան՝ հաստատված սկրինինգային սանդղակներով։ Գիտնականները հաշվի են առել բազմաթիվ գործոններ՝ տարիքից մինչև կենսակերպ՝ սննդակարգի և հոգեկան վիճակի միջև կայուն կապը բացահայտելու համար։
Կալիումի հնարավոր ազդեցության մեխանիզմը կապված է նյարդային ազդակների փոխանցման մեջ նրա դերակատարության հետ․ նատրիում-կալիում պոմպի միջոցով այն մասնակցում է նեյրոտրանսմիտերների՝ այդ թվում սերոտոնինի՝ հիմնական «ուրախության հորմոնի» կարգավորմանը։ Բացի այդ, կալիումով հարուստ հավասարակշռված սննդակարգերը նպաստում են բորբոքման նվազեցմանը և աղիքային միկրոբիոտայի առողջության պահպանմանը, ինչը նույնպես կարևոր է էմոցիոնալ բարեկեցության համար։
Մասնագետները ընդգծում են, որ, չնայած հետազոտության դիտարկող բնույթին և ուղիղ պատճառահետևանքային կապի բացակայությանը, կարելի է խորհուրդ տալ սննդակարգում ներառել կալիումով հարուստ մթերքներ՝ բանան, ավոկադո, ընդեղեն, կանաչ բանջարեղեն և կարտոֆիլ։ Նման սննդակարգերը կարող են դառնալ դեպրեսիայի ռիսկի նվազեցման հասանելի և անվտանգ ռազմավարություն։

A new study has found that a diet rich in potassium may lower the risk of depression — and this has been confirmed with data from both the United States and South Korea.
According to the WHO, about 5% of the world’s adult population suffers from depression. While many factors influence its development, researchers writing in the journal Nutrients reported that among the seven minerals studied — sodium, potassium, phosphorus, magnesium, iron, zinc, and calcium — potassium was consistently linked to a lower likelihood of depressive symptoms in both countries.
In the U.S., higher zinc intake additionally reduced the risk, while in Korea, sodium did — reflecting cultural differences in diet.
The analysis was based on large-scale national surveys: KNHANES (Korea) and NHANES (U.S.), which included more than 22,000 participants.
Mineral intake was assessed using 24-hour dietary recalls, and depression was tracked through established screening scales. The researchers controlled for numerous factors — from age to lifestyle — to identify a robust link between diet and mental health.
The potential mechanism of potassium’s effect lies in its role in nerve impulse transmission: through the sodium-potassium pump, it helps regulate neurotransmitters, including serotonin — the key “happiness hormone.” In addition, potassium-rich, balanced diets help reduce inflammation and support a healthy gut microbiota, both of which are important for emotional well-being.
Experts emphasize that, despite the observational nature of the study and the inability to establish direct causality, it is reasonable to recommend including potassium-rich foods in the diet: bananas, avocados, legumes, leafy greens, and potatoes. Such diets may serve as an accessible and safe strategy to reduce the risk of depression.