Որ բանջարեղենն է նվազեցնում օրգանիզմի նկատմամբ շաքարի ազդեցությունը
Իրվինում Կալիֆոռնիայի համալսարանի գիտնականները պարզել են, թե որ բանջարեղենը կարող է նվազեցնել շաքարի վնասակար ազդեցությունը օրգանիզմի նկատմամբ ՝ շնորհիվ բնական մանրաթելի՝ ինուլինի, գրում է New York Post-ը։
Գիտնականները պարզել են, որ սոխը, սխտորը և արտիճուկը կարող են փոխել աղիքներում ապրող մանրէները՝ կանխելով ֆրուկտոզայի ներթափանցումը լյարդ։
«Մենք պարզեցինք, որ ինուլին կոչվող սննդային մանրաթելի տեսակը սպառելը փոխում է աղիքային մանրէները՝ կանխելով վնասակար ֆրուկտոզայի կլանումը»,- հայտարարել է առաջատար հետազոտող Չոլսուն Ջանգը։
Ջանգը և նրա թիմը պարզեցին, որ բարակ աղիքի մանրէները կարող են նյութափոխանակել ֆրուկտոզան, նախքան այն հասնի լյարդ։ Սակայն բավարար մանրաթելի  բացակայության դեպքում ֆրուկտոզան ծանրաբեռնում է լյարդը և առաջացնում ճարպի կուտակում։ Ինուլինի օգնությամբ մանրէները սկսում են այրել շաքարը վաղ փուլում։
«Հատուկ աղիքային մանրէներն ու նյութափոխանակության ուղիները բացահայտելով՝ մեր արդյունքները կարող են օգնել անհատականացված սննդային ռազմավարությունների մշակմանը», - ընդգծել է Ջանգը։

Ученые из Калифорнийского университета в Ирвине выяснили, какие овощи могут снижать вредное воздействие сахара на организм за счет естественной клетчатки – инулина, пишет New York Post.
Они обнаружили, что лук, чеснок и артишоки могут изменять бактерии, которые живут в кишечнике, за счет чего фруктоза не попадет в печень.
«Мы обнаружили, что потребление типа пищевых волокон под названием инулин изменяет бактерии в кишечнике, предотвращая потребление вредной фруктозы», – заявил ведущий исследователь Чолсун Джанг.
Чанг и его команда обнаружили, что бактерии в тонком кишечнике могут метаболизировать фруктозу до того, как она достигнет печени. Но без достаточного количества клетчатки фруктоза перегружает печень и провоцирует накопление жира. При помощи же инулина микробы начинают сжигать сахар на ранней стадии.
«Идентифицируя конкретные кишечные бактерии и метаболические пути, наши результаты могут помочь в разработке персонализированных стратегий питания», – подчеркнул Джанг.