Միջերկրածովյան սննդակարգը նվազեցնում է գերակտիվ միզապարկի զարգացման ռիսկը. իրավիճակ, որի դեպքում հաճախակի և հանկարծակի միզելու ցանկություն է ի հայտ գալիս։ Նման եզրակացության են հանգել Չինաստանի Լանժոուի համալսարանի գիտնականները։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Journal of Health, Population, and Nutrition (JHPN) բժշկագիտական հանդեսում։
Հեղինակները վերլուծել են 2005-2018 թվականներին Ազգային առողջապահության և սննդի հետազոտության հարցման ընթացքում հավաքված 65 տարեկանից փոքր ավելի քան 23 հազար ամերիկացի մեծահասակների տվյալները։ Մասնակիցները բաժանվել են խմբերի՝ կախվծ նրանից, թե որքանով են նրանք հետևում միջերկրածովյան սննդակարգի սկզբունքներին։ Այդ սննդակարգը ներառում է մեծ քանակությամբ բանջարեղեն և մրգեր, ինչպես նաև ձուկ, ընկույզ և ձիթապտղի յուղ։
Պարզվել է, որ այս սննդակարգին հավատարմորեն հետևող մարդկանց շրջանում գերակտիվ միզապարկ զարգացնելու հավանականությունն անհամեմատ քիչ է։ Նույնիսկ բազմաթիվ գործոններ՝ տարիքը, սեռը, եկամուտները, կրթությունը, խրոնիկական հիվանդությունները և սովորությունները, մասնավորապես՝ ծխելը և ոգելից խմիչքի օգտագործումը, հաշվի առնելուց հետո այդ կապը պահպանվել է։
Գիտնականները պարզաբանել են, որ միզապարկի գերակտիվության դեպքում միզապարկի մկանը սկսում է կծկվել նույնիսկ փոքր-ինչ լցված լինելու դեպքում։ Այդ խանգարումը հանդիպում է բոլոր տարիքի մարդկանց, բայց ավելի հաճախ՝ տարեց մարդկանց շրջանում։
Հետազոտողների կարծիքով ՝ արդյունքները ցույց են տալիս, որ բուսական ծագման սննդամթերքի և օգտկար ճարպերի վրա հիմնված սննդակարգը կարող է բարենպաստ ազդեցություն ունենալ ոչ միայն սրտանոթների, այլև միզուղիների առողջության վրա։

November 10, 2025  20:12
The Mediterranean diet reduces the risk of developing overactive bladder (OAB) — a condition characterized by frequent and sudden urges to urinate. This conclusion was reached by scientists from Lanzhou University (China), and the results were published in the Journal of Health, Population, and Nutrition (JHPN).
The authors analyzed data from more than 23,000 U.S. adults under the age of 65, collected during the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) from 2005 to 2018. Participants were divided into groups based on how closely they adhered to the principles of the Mediterranean diet, which emphasizes high consumption of fruits, vegetables, fish, nuts, and olive oil.
The study found that people with the highest adherence to the Mediterranean diet had a significantly lower likelihood of developing overactive bladder. This association remained strong even after adjusting for multiple factors — including age, sex, income, education, chronic diseases, and lifestyle habits such as smoking and alcohol consumption.
Researchers explained that in OAB, the muscular wall of the bladder contracts even when the organ is only slightly full. This condition can occur at any age but is more common among older adults.
According to the scientists, the findings suggest that a plant-based, healthy-fat-rich diet may have beneficial effects not only on the cardiovascular system but also on urinary tract health.