Հայտնի է մահացու վտանգավոր սովորությունը, որը մարդիկ անում են սնունդ պատրաստելուց առաջ
Հում հավի միսը լվանալը կարող է մահացու լինել մարդկանց համար, հաղորդում է 9news.com-ը՝ հղում անելով Ավստրալիայի Սննդի անվտանգության տեղեկատվության խորհրդի (FSIC) ներկայացուցիչներին։
«Անկախ նրանից, թե ինչ կարող եք լսել առցանց կամ տեսնել բլոգներում, հում հավի միս լվանալը միֆ է, որը միայն մանրէներ է տարածում խոհանոցում», - ասել է Խորհրդի փոխնախագահ, դոցենտ Ջուլիան Քոքսը:
Փորձագետը պատմել է, որ հավի մսի վրա կարող են մնալ ախտածին միկրոօրգանիզմներ, ներառյալ սալմոնելլան և աղիքային ցուպիկը։ Թռչնամիսը տնային խոհանոցում լվանալիս բակտերիաները «տարածվում» են բոլոր մակերեսներին, ինչը մեծացնում է մահացու թունավորումների ռիսկը։ Մասնագետները խորհուրդ են տալիս ձեռնպահ մնալ վտանգավոր սովորությունից, քանի որ արտադրություններում հավի միսն անցնում է անհրաժեշտ սանիտարական մշակում։ Տնային պայմաններում անհրաժեշտ է այն միայն ջերմային մշակման ենթարկել։
«Սննդային թունավորումները առողջությանը սպառնացող լուրջ վտանգ են մնում<...>: Պարզ նախազգուշական միջոցները կարող են կյանքեր փրկել»,- ամփոփել է դոցենտը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Փորձագետները հիշեցրել են հում հավի հետ շփվելուց հետո ձեռքերն ու մակերեսները մանրակրկիտ լվանալու անհրաժեշտության մասին։ Նրանք նաև խորհուրդ են տվել միսը հալեցնել միայն սառնարանում կամ միկրոալիքային վառարանում, թույլ չտալ դրա շփումը պատրաստի ուտեստների հետ, հատկապես նրանց, որոնք օգտագործելուց առաջ կրկնակի ջերմային մշակման չեն ենթարկվելու, ինչպես նաև օգտագործել առանձին տախտակներ և այլ սպասք՝ հում թռչնամիսը մասնատելու և պատրաստելու համար։

November 15, 2025  15:34
Washing raw chicken can be deadly for humans, according to 9news.com, citing representatives of Australia’s Food Safety Information Council (FSIC).
“Despite what you may hear online or see in blogs, washing raw chicken is a myth that only spreads bacteria around the kitchen,” said the Council’s deputy chair, Associate Professor Julian Cox.
The expert explained that pathogenic microorganisms — including salmonella and E. coli — may remain on the surface of raw chicken. When poultry is washed in a home kitchen, these bacteria are “splashed” onto surrounding surfaces, increasing the risk of severe foodborne illness. Specialists recommend avoiding this dangerous habit, as poultry undergoes the necessary sanitation processes during production. At home, it only needs to be cooked thoroughly.
“Food poisoning remains a serious threat to health <…>. Simple precautions can save lives,” Cox concluded, as reported by RIA Novosti.
Experts also reminded consumers to wash their hands and surfaces thoroughly after contact with raw chicken. They additionally advised defrosting poultry only in the refrigerator or microwave, preventing contact with ready-to-eat foods—especially those that will not be reheated—and using separate cutting boards and utensils for raw poultry.