Ապահովագրությունը ամեն ինչ չի ծածկում, ծածկում է որոշակի ծառայություններ, որոշակի քանակական սահմանափակումով։ Այս մասին 6-րդ Հայկական ուռուցքաբանական կոնգրեսի շրջանակում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, պատասխանելով NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հարցին, թե քաղցկեղի ախտորոշման և բուժման կոնկրետ որ ծառայություններն են ներառված պարտադիր ապահովագրության փաթեթում։
Նախարարը նախ նշեց, որ Հայաստանում քաղցկեղով պայմանավորված մահացությունը երկրորդ տեղում է, և «շատ կարևոր էր, որ հենց այս ուղղությամբ ծառայությունները ավելի հասանելի դառնան մարդկանց համար և ֆինանսական բեռը թեթևացվի»։
«Այս առումով մենք ներառել ենք փաթեթում թե սկրինինգային հետազոտությունները՝ կրծքագեղձի մամոգրաֆիկ հետազոտություն, կոլոռեկտալ քաղցկեղի հետ կապված թեստային հետազոտություն և արգանդի վզիկի քաղցկեղի հետ կապված ՄՊՎ նորագույն թեստային հետազոտություն։ Ներառում է նաև հայտնաբերման, ախտորոշման հետ կապված հետազոտական ծառայություններ, վիրաբուժական և, իհարկե, քիմիաթերապևտիկ դեղամիջոցներ, բայց սա չի նշանակում, որ Հայաստանում առկա ամբողջ ծավալը ներառված է փաթեթի մեջ», - ասաց նա։
Հարցին, թե կոնկրետ ինչ սահմանափակումներ կան փաթեթում, նախարարը թվարկեց՝ ապահովագրությամբ կփոխհատուցվեն ճառագայթային բուժման 24 սեանս, տարեկան մինչև 1,2 մլն դրամի քիմիաթերապիա, պոզոիտրոն-էմիսիոն տոմոգրաֆիայի մեկ հետազոտություն՝ 50 տոկոս համավճարով։
«Քաղցկեղի հետ կապված ՄՌՏ ու ԿՏ հետազոտությունների թիվը դեռ երկուսն է, բայց կտեսնենք առաջիկայում նաև վիճակագրական տվյալներով և ուղեցույցներով ինչքանն է անհրաժեշտ», - ասաց նա։

Страхование покрывает не всё — оно охватывает определённые услуги с установленными количественными ограничениями. Об этом в рамках 6-го Армянского онкологического конгресса заявила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, отвечая на вопрос корреспондента NEWS.am Medicine о том, какие именно услуги по диагностике и лечению рака включены в пакет обязательного страхования.
Министр подчеркнула, что в Армении смертность от рака находится на втором месте, и «было крайне важно сделать услуги именно в этом направлении более доступными для людей и снизить финансовую нагрузку».
«В этом контексте мы включили в пакет скрининговые исследования: маммографию молочной железы, тестовые исследования, связанные с колоректальным раком, а также новейший тест на ВПЧ, связанный с раком шейки матки. Пакет также включает исследования, связанные с выявлением и диагностикой, хирургические услуги и, конечно, химиотерапевтические препараты, но это не означает, что весь объём услуг, имеющихся в Армении, включён в пакет», — сказала она.
Отвечая на вопрос о конкретных ограничениях пакета, министр перечислила: по страховке будут компенсированы 24 сеанса лучевой терапии, химиотерапия на сумму до 1,2 млн драмов в год, одно позитронно-эмиссионное томографическое исследование с 50-процентной доплатой.
«Количество МРТ и КТ-исследований, связанных с онкологией, пока остаётся на уровне двух, но в ближайшее время мы посмотрим, какое количество необходимо, исходя из статистических данных и клинических рекомендаций», — добавила она.