Ատամների ամենօրյա մաքրումը նվազեցնում է ներհիվանդանոցային թոքաբորբի վտանգը. հետազոտություն
Հիվանդանոցային բուժման ընթացքում ատամները մաքրելը կարող է զգալիորեն նվազեցնել թոքաբորբի զարգացման վտանգը։ Հոսպիտալացված շատ բուժառուներ,  ըստ երևույթին, տարբեր պատճառներով, հիվանդանոցում գտնվելու ընթացքում ատամները չեն մաքրում։ Ոմանք գուցե մոռացել են ատամի խոզանակ վերցնել, իսկ մյուսները չեն մտածում դրա մասին, իրենց մոտիվացված չեն զգում կամ ֆիզիկապես ի վիճակի են դա անել։ Բուժաշխատողները բերանի խոռոչի խնամքի ամենօրյա միջոցառումները բուաժռուներին մատուցվող ծառայություններում հաճախ չեն ներառում։
Սակայն իր տեսակի մեջ ամենամեծ պատահականացված վերահսկվող փորձարկման ժամանակ, հիվանդանոցներում ատամի խոզանակ, ատամի մածուկ և բերանի խոռոչի խնամքի խորհուրդներ ստացած բուժառուները 60 տոկոսով ավելի հազվադեպ են զարգացրել ներհիվանդանոցային թոքաբորբի տարածված ձև, ասում է Ավստրալիայի Ավոնդեյլ համալսարանի գիտաշխատող Բրեթ Միտչելը։
«Սա ավելի է ընդգծում բուժառուներին թոքաբորբի վտանգի և ներհիվանդանոցային բուժման ու ատամների մաքրման կարևորության մասին իրազեկելու անհրաժեշտությունը»,- ասում է նա։
Հայտնի է, որ արհեստական ​​շնչառության սարքերին միացված բուժառուները հաճախ թոքաբորբ են զարգացնում, մասամբ՝ բժշկական սարքավորումների շնչառական համակարգի բնական գործառույթի միջամտության պատճառով, գրում է Planet Today-ը։ Սակայն շատ հոսպիտալացված բուժառուներ, որոնք միացված չեն արհեստական ​​շնչառության սարքերին, հոսպիտալացումից առնվազն 48 ժամ անց նույնպես թոքաբորբ են զարգացնում: Հետազոտողները դեռ փորձում են ըմբռնռլ, թե ինչու է դա տեղի ունենում և ինչպես կանխել այն, հատկապես հաշվի առնելով, որ հիվանդանոցային թոքաբորբը պայմանավորված է հիվանդանոցում ավելի երկար մնալու հանգամանքով, ավելի բարձր ծախսերով և մահացության աճով։
«Սա կարևորագույն հարց է»,- ասում է Հարվարդի համալսարանից Մայքլ Կլոմպասը, որը չի մասնակցել հետազոտությանը: «Ներհիվանդանոցային թոքաբորբը հիվանդանոցային վարակների ամենատարածված և մահացու դեպքերից մեկն է, և քիչ հուսալի տվյալներ կան այն մասին, թե ինչպես լավագույնս կանխել այն»։
Միտչելը ենթադրել է, որ հիվանդությունը կարող է կապված լինել բերանի խոռոչի մանրէների հետ: Բերանի խոռոչի միկրոբիոմը կարող է ազդել շնչառական առողջության վրա, քանի որ մարդիկ շնչում են մանրէներ պարունակող կաթիլներ դեպի թոքերը: Եվ բերանի խոռոչի միկրոբիոմը փոխվում է, երբ մարդիկ հոսպիտալացվում են, ասում է Միտչելը: «Ես կարծում էի, որ կարևոր է ինչ-որ միջոցներ ձեռնարկել այդ խնդիրը լուծելու համար»։
Այդ պատճառով Մայքլ Կլոմպասը և նրա գործընկերները մեկ տարի տևողությամբ պատահականացված վերահսկվող փորձարկում են մշակել, որին մասնակցել են 8870 բուժառուներ Ավստրալիայի երեք հիվանդանոցներում՝ բերանի խոռոչի հիգիենայի ազդեցությունը թոքաբորբի ռիսկի վրա ստուգելու համար։ Նա ներկայացրել է ներհիվանդանոցային թոքաբորբի կանխարգելման (HAPPEN) հետազոտության այդ մասի արդյունքները Մյունխենում (Գերմանիա) անցկացված Եվրոպական կլինիկական մանրէաբանության և վարակիչ հիվանդությունների ընկերության (ESCMID Global) կոնգրեսում։
Մասնակցող հիվանդանոցներից յուրաքանչյուրը հետազոտության մասնակիցներին երեք խմբի է բաժանել։ Հետազոտության առաջին երեք ամիսների ընթացքում ոչ մի խումբ որևէ միջամտություն չի ստացել։ Երեք ամիս անց խմբերից մեկի բուաժռուներին ատամի մածուկ և ատամի խոզանակ տրվեց. խոզանակի մի կողմում արված էին՝ «Ատամները մաքրելը օգնում է կանխել թոքաբորբը», իսկ մյուս կողմում՝ «Ազատվեք թոքաբորբից ատամի խոզանակով» գրությունները։ Ատամի խոզանակները նախագծված էին հատուկ բռնակով՝ սահմանափակ ձեռքի շարժունակություն ունեցող մարդկանց համար։ Բուժառուները նաև HAPPEN կայքում զետեղված ուսումնական նյութերին հղում անող QR կոդ էին ստացել:
Երկրորդ խումբն ատամի խոզանակներ ստացավ վեց ամիս, իսկ երրորդ խումբը՝ ինը ամիս անց, ինչը նշանակում է, որ հետազոտության բոլոր մասնակիցները հնարավորություն ունեցան մաքրել իրենց ատամները հետազոտության վերջին երեք ամիսների ընթացքում։
Ինչ վերաբերում է բուժանձնակազմին, հետազոտական ​​​​խումբը բերանի խոռոչի խնամքի վերաբերյալ բաժանմունքի բուժքույրերի համար վերապատրաստում կազմակերպեց և նրանց իրենց կայքում մասնագիտական ​​​​խորհրդատվության հղումներ տրամադրեց։ Նրանք միաժամանակ խրախուսեցին բուժքույրերին հիշեցնել բուժառուներին ատամները մաքրելու և թել օգտագործելու մասին, ինչպես նաև օգնել նրանց, ովքեր դժվարանում էին դա անել ինքնուրույն։
Միջամտության ժամանակահատվածներից դուրս բուժառուների միայն 15,9%-ն էր ատամները մաքրում օրը մեկ անգամ։ Միջամտության ժամանակահատվածներում բուժառուների 61,5%-ը բերանի խոռոչի խնամք էր իրականացնում օրական առնվազն մեկ անգամ՝ միջինը օրական 1,5 անգամ։ Ըստ Միտչելի՝ վեբ վիճակագրությունը ցույց է տվել, որ միջամտության ժամանակահատվածներում և՛ բուժառուները, և՛ բուժքույրերը հաճախակիորեն մուտք են գործել HAPPEN էջեր և տեղեկություններ քաղել այնտեղից։
Դա համընկել էր հիվանդանոցային թոքաբորբի դեպքերի կտրուկ անկման հետ, որը կապված չէ մեխանիկական օդափոխության հետ, ասում է Միտչելը։ Մասնավորապես, դեպքերի մակարդակը վերահսկիչ խմբում նվազել է 100 հոսպիտալացման օրվա 1 դեպքից, միջամտության խմբում հասնելով 0,41-ի։
«Այս հետազոտությունն ուշագրավ է,- ասում է Կլոմպասն, ընդգծելով մեծ նմուշի չափը և պատահականացված դիզայնը։ -Հիմնական եզրակացությունն այն է, որ հիվանդանոցում ատամները մաքրելը ոչ միայն օգտակար է բերանի խոռոչի հիգիենայի և բարեկեցության համար, այլև կարող է բառի բուն իմաստով կյանքեր փրկել»։
Ֆինլանդիա Հելսինկիի համալսարանի գիտաշխատող Պիրի Սիպիլան ասում է, որ ինքը գնահատում է ռիսկի ցուցանիշների այդքան զգալի բարելավման կարևորությունը՝ հիմնված այդքան պարզ միջամտության վրա։ «Ըստ էության, բուժառուներին պարզապես ատամի խոզանակ, ատամի մածուկ է տրամադրվել և առաջարկություններ արվել», - ասում է նա։ Ընդսմին, արդյունքները կարող են տարբեր լինել՝ կախված հոսպիտալացման պատճառներից և բուժառուների բերանի խոռոչի հիգիենայի առօրեական սովորույթներից։

Чистка зубов во время лечения в больнице может значительно снизить вероятность заболевания пневмонией. Многие госпитализированные пациенты не чистят зубы во время пребывания в больнице, вероятно, по разным причинам. Некоторые могли забыть взять с собой зубную щетку, другие не задумываются об этом, чувствуют себя немотивированными или физически не могут этого сделать. Медицинский персонал часто не включает рутинный уход за полостью рта в перечень услуг, предоставляемых пациентам.
Однако в самом крупном рандомизированном контролируемом исследовании такого рода пациенты, обеспеченные зубной щеткой, зубной пастой и рекомендациями по уходу за полостью рта в больницах, на 60 процентов реже заболевали распространенной формой внутрибольничной пневмонии, говорит Бретт Митчелл из Университета Авондейл в Австралии.
«Это еще раз подчеркивает необходимость информирования пациентов о риске пневмонии и важности ухода за полостью рта и чистки зубов во время пребывания в больнице», — говорит он.
Широко известно, что у пациентов, находящихся на аппаратах искусственной вентиляции легких, часто развивается пневмония, отчасти из-за вмешательства медицинского оборудования в естественную работу дыхательной системы, сообщает Planet Today. Но многие госпитализированные пациенты, не находящиеся на ИВЛ, также заболевают пневмонией как минимум через 48 часов после поступления в больницу. Исследователи все еще пытаются понять, почему это происходит и как это предотвратить, особенно учитывая, что внутрибольничная пневмония связана с более длительным пребыванием в больнице, более высокими затратами и повышенной смертностью.
«Это важная проблема», — говорит Майкл Кломпас из Гарвардского университета, который не принимал участия в исследовании. «Внутрибольничная пневмония — одна из самых распространенных и смертельно опасных внутрибольничных инфекций, и достоверных данных о том, как лучше всего ее предотвратить, мало».
Митчелл предположил, что заболевание может быть связано с бактериями в полости рта. Микробиом полости рта может влиять на здоровье дыхательной системы, поскольку люди вдыхают капли, содержащие бактерии, в легкие. И микробиом полости рта меняется, когда люди находятся в больнице, говорит Митчелл. «Я посчитал важным предпринять какие-то действия для решения этой проблемы».
Поэтому он и его коллеги разработали годичное рандомизированное контролируемое исследование с участием 8870 пациентов в трех австралийских больницах, чтобы проверить влияние ухода за полостью рта на риск развития пневмонии. Он представил результаты этой части исследования по профилактике внутрибольничной пневмонии («HAPPEN») на Конгрессе Европейского общества клинической микробиологии и инфекционных заболеваний (ESCMID Global) в Мюнхене, Германия.
Каждая участвующая больница разделила участников исследования на три группы. В течение первых трех месяцев исследования ни одна из групп не получала никакого вмешательства. Через три месяца пациентам одной группы были предоставлены зубная паста и зубная щетка с надписью «Чистка зубов помогает предотвратить пневмонию» на одной стороне и «Избавьтесь от пневмонии с помощью зубной щетки!» на другой. Щетки были разработаны со специальной ручкой для людей с ограниченной ловкостью рук. Пациенты также получили QR-код, ведущий к образовательным материалам на веб-сайте HAPPEN.
Через шесть месяцев вторая группа также получила зубные щетки, а третья группа получила их через девять месяцев — это означает, что у всех участников исследования была возможность чистить зубы в течение последних трех месяцев исследования.
Что касается медицинского персонала, исследовательская группа организовала обучение по уходу за полостью рта для медсестер отделений и предоставила им ссылки на профессиональные советы на своем веб-сайте. Они также призвали медсестер напоминать пациентам о необходимости чистить зубы щеткой и зубной нитью и помогать тем, кто испытывал трудности с самостоятельным выполнением этих действий.
Вне периодов вмешательства только 15,9% пациентов чистили зубы один раз в день. В периоды вмешательства 61,5% пациентов проводили уход за полостью рта хотя бы один раз в день — в среднем 1,5 раза в день. Веб-статистика показала, что как пациенты, так и медсестры часто обращались к информации на страницах HAPPEN в периоды вмешательства, говорит Митчелл.
Это совпало с резким снижением числа случаев внутрибольничной пневмонии, не связанной с искусственной вентиляцией легких, говорит Митчелл. В частности, частота случаев снизилась с 1 случая на 100 дней госпитализации в контрольной группе до 0,41 в группе вмешательства.
«Это исследование интригует», — говорит Кломпас, подчеркивая большой размер выборки и рандомизированный дизайн. «Главный вывод заключается в том, что чистка зубов в больнице не только полезна для гигиены полости рта и самочувствия, но и может буквально спасти жизнь».
Пири Сипиля из Хельсинкского университета (Финляндия) говорит, что он ценит важность такого значительного улучшения показателей риска, основанного на таком простом вмешательстве. «По сути, пациентам просто предоставили зубные щетки, зубную пасту и рекомендации», — говорит он. Тем не менее, результаты могут варьироваться в зависимости от причин госпитализации и обычных привычек пациентов в отношении гигиены полости рта.