1972-2019 թվականներին տղամարդկանց տեստոստերոնի մակարդակը նվազել է 54%-ով. The Guardian
Վերջին 50 տարվա ընթացքում տղամարդկանց տեստոստերոնի միջին մակարդակը կրճատվել է գրեթե կիսով չափ: Այս մասին, հղում անելով Մարդու վերարտադրողականության և սաղմնաբանության եվրոպական միությանը, հայտնում է The Guardian պարբերականը:
Ըստ այն տվյալների, որոնք ներկայացվել են Լոնդոնում միության ամենամյա համաժողովի ժամանակ, 1972-ից մինչև 2019 թվականը տղամարդկանց տեստոստերոնի ընդհանուր մակարդակը նվազել է 54%-ով: Այդ եզրակացությունը հիմնված է Իսրայելից, Միացյալ Նահանգներից, Բրազիլիայից, Ֆինլանդիայից և Դանիայից 118 հազար մարդու տվյալների հետազոտության վրա:
Իսրայելցի պրոֆեսոր Հագայ Լևինը նշել է, որ տեստոստերոնի ընդհանուր մակարդակի հայտնաբերված տարեկան ավելի քան 1% նվազումը պատահականություն կամ վիճակագրական սխալ չէ:
Հետազոտողների կարծիքով՝ 2000 թվականից ի վեր տղամարդկանց տեստոստերոնի մակարդակի նվազման տեմպերը, դատելով ամեն ինչից, արագացել են: Դրան կարող են նպաստել տարբեր կենցաղային իրերում պարունակվող վնասակար քիմիկատները և գլոբալ տաքացումը:
Ընդ որում, հետազոտություններում հաշվի չի առնվել ճարպակալման գործոնը, չնայած այն հանգամանքին, որ այն ուղղակիորեն կապված է տեստոստերոնի մակարդակի հետ:

Men's average testosterone levels have fallen by nearly half over the past 50 years, according to the European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE), as reported by The Guardian.
Data presented at the society's annual meeting in London showed that total testosterone levels in men declined by 54% between 1972 and 2019. The findings are based on a study involving approximately 118,000 men from Israel, the United States, Brazil, Finland, and Denmark.
Israeli professor Hagai Levine said the observed decline of more than 1% per year in total testosterone levels is unlikely to be the result of chance or a statistical error.
According to the researchers, the rate of decline appears to have accelerated since 2000. They suggest that exposure to endocrine-disrupting chemicals found in a wide range of everyday consumer products, as well as the effects of global warming, may be contributing factors.
The researchers also noted an important limitation of the analysis: obesity, which is known to be associated with testosterone levels, was not taken into account in the study.