Սիրտ-անոթային հիվանդությունները Հայաստանում շարունակում են առաջատար դիրքերում մնալ
Չի կարելի առողջությանը անփույթ վերաբերվել, բժշկի այցելելը պետք է սովորական բան դառնա։ Այս մասին հունվարի 31-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց հոգեբան Միհրդատ Մադաթյանը։
Ըստ նրա, սիրտ-անոթային հիվանդությունները Հայաստանում շարունակում են առաջատար դիրքերում մնալ, եւ հանդիսանում են մահերի հիմնական պատճառը։ Երկրի մեծահասակ բնակչության գրեթե 50 տոկոսը տառապում է այդ հիվանդություններով։
«Ցավոք, սիրտ-անոթային հիվանդությունները հաճախակի են դարձել նաեւ երիտասարդների շրջանում», - ասաց սրտաբան Տիգրան Պողոսյանը, ավելացնելով, որ դրա պատճառներն են նստակյաց կենսակերպը, ծխելը, խմելը, շաքարախտը, այլ առողջական խնդիրները եւ վատ սովորությունները։ Հայաստանում արդեն կարելի է 20 տարեկան երիտասարդի հանդիպել, ում սրտի վիրահատություն է կատարվել։
Մեծ դեր է խաղում այս գործում նաեւ գենետիկան, քանի որ ծնողների առողջական վիճակից է կախված, թե որքան առողջ կլինի իրենց զավակը։ Այն մարդիկ, ով սիրտ-անոթային հիվանդություններով ազգականներ ունեն, պետք է կրկնակի զգույշ լինեն։
«Նման հիվանդությունների առաջացման պատճառ կարող է դառնալ նաեւ վատ էկոլոգիան», - ասաց բժիշկը, ավելացնելով, որ գյուղական շրջաններում մարդիկ ավելի բարենպաստ պայմաններում են էկոլոգիական տեսանյկունից։ Սրտաբանը խորհուրդ տվեց միս եւ աղ քիչ օգտագործել, իսկ ծովամթերքներ, մրգեր եւ բանջարեղեն՝ շատ։
Այս հիվանդությունները ավելի բնորոշ են տղամարդկանց, թեպետ վերջին տարիներին կանայք էլ տղամարդկանցից հետ չեն մնում, եւ շուտով սիրտ-անոթային խնդիրներով կանանց եւ տղամարդկանց թիվը կհավասարվի։ Բժիշկը նշեց, որ շատ կարեւոր է ազատվել վատ սովորություններից։ Անգամ ստամոքսի հատվածում ցավերը կարող են ինֆարկտի ազդանշան լինել։
Ըստ հոգեբանի, կարծիք կա, որ սիրտ-անոթային հիվանդությունները հաճախ հետապնդում են չար եւ նախանձ մարդկանց։ «Մենք աստիճանաբար անշարժ մեքենաների ենք վերածվում, որոնք ունեն մեկ նպատակ՝ փող աշխատել», - անհանգաստացած նշեց հոգեբանը։ Ըստ Մադաթյանի, սթրեսները հետապնդում են մարդկանց ամենուրեք, անգամ փողոցում մեքենաների ձայնային ազդանշանները կարող են սթրեսի պատճառ դառնալ։

Сердечнососудистые заболевания продолжают занимать лидирующие позиции в Армении
Нельзя безалаберно относиться к своему здоровью, профилактическое посещение врачей должно быть нормой, заявил 31 января на пресс-конференции по вопросам сердечнососудистых заболеваний и колебаний артериального давления психолог Мигрдат Мадатян.
Заболевания сердечнососудистой системы продолжают занимать лидирующие позиции среди населения Армении. Они являются основной причиной смертей. Около 50% взрослого населения страны страдает проблемами сердечнососудистой системы.
«К сожалению, болезни сердечнососудистой системы начали часто возникать и у молодых людей», - отметил кардиолог Тигран Погосян, добавив, что причинами являются сидячий образ жизни, курение, употребление алкогольных напитков, сахарный диабет, иные проблемы со здоровьем и различные другие вредные привычки. Сейчас в Армении нередко можно встретить молодых людей лет 20, которым уже была сделана какая-либо операция на сердце.
Большую роль играет также генетика, поскольку именно от состояния здоровья родителей зависит то, насколько здоровым будет их ребенок. Те люди, у которых есть родственники с сердечнососудистыми проблемами, обязаны быть вдвойне осторожными. «Также причиной  возникновения подобных недугов может стать плохая экология», - подчеркнул кардиолог, добавив, что в сельских местностях с экологией дела обстоят лучше, поскольку воздух там чище. Кардиолог советует меньше употреблять соль и мясо, больше – морепродукты, фрукты и овощи.
Эти болезни больше характерны для мужчин, хотя за последние годы женщины стали «догонять» мужчин, и по статистике, скоро будет равное количество женщин и мужчин с проблемами сердечно-сосудистой системы. Очень важно стараться избавиться от вредных привычек. Даже боли в области желудка могут быть сигналом об инфаркте.
По словам психолога, есть такое мнение, что сердечнососудистые заболевания часто «преследуют» злых людей, а также тех, кто часто завидует. «Мы постепенно превращаемся в неподвижные машины, перед которыми одна цель – зарабатывать деньги», - с беспокойством подчеркнул психолог. Как утверждает Мадатян, стрессы преследуют людей везде, даже сигналы машин на улицах могут стать причиной стресса.