Հայաստանի բժիշկների շրջանում ծխելը շատ լուրջ խնդիր է։ Ընդ որում, բժիշկների դեպքում անհնար է պնդել, որ նրանք տեղեկացված չեն ծխելու ռիսկերի մասին։ Նրանք միանշանակորեն տեղյակ են, ասել է Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Բազարչյանը՝ պատասխանելով NEWS.am Medicine-ի հարցին այն մասին, թե Հայաստանի Առողջապահության նախարարությունն ինչ քայլեր է ձեռնարկում իր շարքերում ծխախոտի դեմ պայքար տանելու համար։
«Երբ բժիշկն ինքը ծխում է, դա անկասկած վատ ազդեցություն է թողնում հիվանդի վրա, որին նա խորհուրդ է տալիս ծխելը թողնել», - նշել է Ա. Բազարչյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ ինստիտուտը հետազոտություններ է իրականացրել ուսանող բժիշկների շրջանում՝ պարզելու, թե ապագա բժիշկների որ տոկոսը կծխի։ Ցավոք սրտի, պարզվել է, որ նրանք բժիշկ են դառնում՝ վնասակար սովորությանն արդեն կապվածություն ձեռք բերած։
Ալեքսանդր Բազարչյանը նշել է, որ ծխող բժիշկնեի վերաբերյալ վիճակագրությունը հենց այնպիսին է, ինչպես մյուս մասնագիտությունների պարագայում. Հնարավոր է նույնիսկ, որ ծխող բժիշկների քանակն ավելի փոքր է, քան ինժեներներինը, սակայն բժիշկների ծխելն աչք է ծակում, եւ դա իրոք անհանգստություն առաջացնող խնդիր է։
Նա նշել է, որ բուժական հաստատություններում ծխելն արգելված է. եւ այդ գործընթացը բավականին խստորեն վերահսկվում է։ Այնպես որ, նրա խոսքով, բուժհաստատություններում իրավիճակն անհամեմատ ավելի լավ է, քան, ասենք, մշակույթի օջախներում, սակայն Հայաստանում երկրորդական ծխի ազդեցության խնդիրը շարունակում է շատ սուր լինել։

Курение среди врачей в Армении – очень серьезная проблема. При этом в случае с врачами невозможно утверждать, что они не осведомлены о рисках курения. Однозначно они осведомлены, сказал директор Национального института здравоохранения Александр Базарчян, отвечая на вопрос NEWS.am Medicine о том, какие шаги Минздрав Армении предпринимает для борьбы с курением в своих рядах.
«Когда врач сам курит, безусловно, это оказывает очень плохое влияние на пациента, которому он советует бросить курить», - отметил А. Базарчян.
Он проинформировал, что институт проводил исследования среди студентов-медиков, чтобы выяснить, какой процент будущих врачей будет курить. К сожалению, выяснилось, что они становятся врачами, уже пристрастившись к вредной привычке.
Александр Базарчян отметил при этом, что статистика по курящим врачам примерно такая же, как и по другим специальностям, может быть даже курящих врачей меньше, чем инженеров, однако курение врачей резко бросается в глаза, и это действительно вызывающая беспокойство проблема.
Он отметил, что курение в медицинских учреждениях запрещено, и этот процесс достаточно строго контролируется. Так что, по его словам, ситуация в медучреждениях намного лучше, чем, скажем, в очагах культуры, однако проблема влияния вторичного дыма в Армении в общем остается очень острой.