Շատերը գիտեն, որ ծխելը մեծացնում է քաղցկեղի մի քանի տեսակների զարգացման հավանականությունը։ Շատերը նույնիսկ գիտեն, որ ծխելը վերարտադրողական առողջության եւ պոտենցիայի հետ կապված խնդիրների է հանգեցնում։ Սակայն քչերն են լսել ոսկրերի առողջության վրա ծխախոտի ծխի ավերիչ ազդեցության մասին։
Թե իրականում ծխելն ինչպես է ազդում մեր ոսկրերի վրա եւ ինչ խնդիրներ կարող է ստեղծել, NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմել է Ամերիկյան համալսարանի Հանրային առողջության դպրոցի դեկան Վարդուհի Պետրոսյանը։
Մասնագետի խոսքով, ծխելը ոսկրերում նյութափոխանակության խանգարման եւ ոսկրային զանգվածի կորստի պատճառ է դառնում, ինչը մեծացնում է օստեոպորոզի եւ ջարդվածքների վտանգը։ Եթե երեխան մանուկ հասակում ենթարկվել է ծխախոտի ծխի ազդեցությանը, տարիներ անց, երբ նա մեծանա, կարող է ոսկրերի հետ կապված խնդիրներ ունենալ. Ոսկրային հյուսվածքը կսկսի վնասվել, իսկ ջարդվածքների ռիսկը էականորեն կաճի։ Իսկ մարդը չի էլ կասկածի, որ անսպասելի ջարդվածքները կապված են ծխի հետ, որը նա շնչել է հեռավոր անցյալում։ Հենց դրա համար էլ օստեոպորոզը կոչում են «մանկական հիվանդություն, որն արտահայտվում է մեծ հասակում»։
Խնդիրն այն է, որ Հայաստանում շատ մեծ թիվ են կազմում ծխող տղամարդիկ եւ ամենից հաճախ ծխում են հարազատների ներկայությամբ՝ նրանց առողջությունը եւս վտանգի ենթարկելով։
«Տարբեր տվյալների համաձայն, տղամարդկանց 55-ից 63 տոկոսը Հայաստանում ծխում է։ Ինչպես ցույց են տվել մեր հետազոտությունները, տնային տնտեսությունների ավելի քան 80 տոկոսը ծխախոտի ծխի ազդեցությանն է ենթարկվում, նույնիսկ եթե իրենք չեն ծխում։ Տների մեծամասնությունում ծխելու առումով ոչ մի սահմանափակում չկա, եւ չծխող մեծահասակները, ինչպես նաեւ երեխաները պասիվ ծխող են դառնում», - նշել է Վարդուհի Պետրոսյանը։
Հետաքրքիր է, որ ծխելն ազդում է ոչ միայն կոտրվածքների եւ օստեոպորոզի զարգացման վտանգի վրա, այլեւ՝ այդ ջարդվածքներից հետո ապաքինման։ Ինչպես նշել է մասնագետը, ծխողների մոտ ջարդվածքից հետո վերականգնվելու գործընթացն անհամեմատ ավելի բարդ ու դանդաղ է ընթանում եւ վերականգնման ընթացքում որպես կանոն բազմաթիվ խնդիրներ եւ բարդություններ են առաջանում, քան չծխողների։

Многие знают, что курение повышает риск развития некоторых видов рака. Некоторые даже знают, что курение также приводит к проблемам с репродуктивным здоровьем и с потенцией. Однако мало кто слышал о разрушительном влиянии сигаретного дыма на здоровье костей.
О том, как курение на самом деле влияет на наши кости и какие проблемы оно может создать, корреспонденту NEWS.am Medicine рассказала декан Школы общественного здравоохранения Американского университета Армении Вардуи Петросян.
По словам специалиста, курение приводят к нарушениям обмена веществ в костях и к потере костной массы, что увеличивает риск развития остеопороза и переломов. Более того, пассивное курение тоже имеет такое влияние. Если ребенок в детстве подвергаться воздействую сигаретного дыма, это может сразу не отразиться на его здоровье, но годы спустя, когда он вырастет, у него могут начаться проблемы с костями – костная ткань будет разрушаться, риск переломов существенно вырастет. Конечно, человек при этом не будет даже подозревать, что неожиданные переломы связаны с дымом, которым он дышал в далеком детстве. Именно поэтому остеопороз называют «детской болезнью, которая выражается во взрослом возрасте».
Проблема в том, что в Армении очень большое количесто курящих мужчин, и чаще всего они курят при своих близких, подвергая опасности и их здоровье.
«По разным данным, от 55 до 63 процентов мужчин в Армении курят. Как показали наши исследования, в более чем 80 процентах домашних хозяйств люди подвергаются воздействую сигаретного дыма, даже если сами не курят. В большинстве домов нет никаких ограничений по поводу курения, и некурящие взрослые, а также дети вынужденно становятся пассивными курильщиками», - отметила Вардуи Петросян.
Интересно, что курение влияет не только на риск развития остеопороза и переломов, но и на заживление этих переломов. Как отметила специалист, у курильщиков процесс восстановления после перелома гораздо тяжелее и медленнее, и в ходе реабилитации у них, как правило, возникает гораздо больше проблем и осложнений, чем у некурящих.