Ֆուտբոլում գլխով գնդակին հարվածելն ուղեղի համար անվտանգ չէ
Ուղեղի ցնցումը կազմում է ֆուտբոլ խաղալիս ստացած բոլոր վնասվածքների 8.6%-ը, ցույց է տվել Տորոնտոյում գտնվող Սբ. Միքայելի հիվանդանոցի նյարդաբանական հետազոտությունների ղեկավար բժիշկ Թոմ Շվեյցերի կատարած հետազոտությունը: Որոշ ցնցումներ լինում են բախումների հետեւանքով, մյուսները՝ գլխով գնդակին հարվածելու ժամանակ:
Բավականաչափ ուշադրություն չի դարձվում այն հետեւանքներին, որոնք կարող է մտքի եւ հիշողության վրա ունենալ գլխով գնդակին հարվածելը, նույնիսկ եթե հարվածները գլխին այնքան ուժեղ չեն, որ ուղեղի ցնցման պատճառ դառնան, Newsmax Health-ի հաղորդմամբ՝ ասում է Շվեյցերը:
Վերջերս  Brain Injury ամսագրում հրապարակված մի քանի հետազոտությունների վերլուծությունում Շվեյցերն ուսումնասիրել է, թե որքան հաճախ է ֆուտբոլ խաղալիս ուղեղի ցնցում լինում:
Հետազոտություններից մեկը ցույց է տվել, որ համալսարանի ֆուտբոլիստների մոտ 63%-ն ինչ-որ պահի ունեցել է ուղեղի ցնցման նշաններ, բայց նրանց միայն 19%-ն է իմացել այդ մասին:
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ այն խաղացողների դեպքում, որոնք գոնե մեկ անգամ ուղեղի ցնցում են տարել, 3,15 անգամ մեծ է եւս մեկ ցնցման ռիսկը, քան այն խաղացողների դեպքում, որոնք երբեք նման վնասվածք չեն ստացել:
Մեկ այլ հետազոտության մեջ նշված է եղել, որ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստները, որոնք բոլորից շատ են խաղում գլխով, վատագույն արդյունքն են ցույց տվել բանավոր խոսքի, տեսողական հիշողության եւ ուշադրության կենտրոնացման թեստերում:
Կատարվել է ուղեղի ցնցման ենթարկված խաղացողների ուղեղի պատկերում, որը ցույց է տվել, որ նրանց ուղեղում ֆիզիկական փոփոխություններ են եղել:

Heading ball in soccer can lead to brain damage: Research
Concussions account for as many as 8.6 percent of injuries in soccer, according to a study by Dr. Tom Schweizer, director of the neuroscience research program at St. Michael's Hospital in Toronto, Newsmax Health reports. Some of these concussions are caused by collisions, while others come from heading -- deliberately using your head to control the ball.
Not enough attention is paid to the consequences of this particular tactic, which can have lasting effects on thinking and memory even when the blows to the head aren't severe enough to cause a concussion, Schweizer said.
In a review of existing studies published online recently in the journal Brain Injury, Schweizer examined how often concussions occur in soccer.
One study revealed that nearly 63 percent of varsity soccer players had symptoms of a concussion at some point, but only about 19 percent knew it.
The research found that those who suffered one concussion had a 3.15 times greater chance of having another one than players who never had this type of injury.
One study noted that professional soccer players who engaged in the most heading performed the worst on verbal and visual memory tests as well as tests of their attention span.
The studies that involved brain imaging found players who suffered concussions had physical changes to their brain.