Ցավեր, որոնք տղամարդը երբեք չպետք է անտեսի
Ոչ մի տղամարդ չի սիրում, երբ ընկերները նրան թույլ են անվանում, բայց մտածեք՝ ի՞նչ կուզենայիք, որ Ձեր մասին ասեին՝ 1) Ես միշտ իմացել եմ, որ հոգու խորքում նա հիպոխոնդրիկ է՝ Ձեր թիկունքո՞ւմ, թե՞՝  2) Այո, նա ընտիր տղա էր: Այդպիսի ցավն անտեսե՜լը՝ Ձեր դագաղի մոտ:
Հիշո՞ւմ եք Դեյվիդ Բլումին՝ NBC-ի թղթակցին: Երբ նա Իրաքի պատերազմի մասին տեսանյութ էր նկարահանում, զրահապատ ավտոմեքենայում ժամերով անշարժ նստելու հետեւանքով նրա ոտքը ցավում էր: Նրան ասել էին, որ պետք է բժշկի դիմեր: Նա  չգնաց եւ 39 տարեկանում 2003-ին մահացավ խորը երակների թրոմբոզով պայմանավորված թոքային էմբոլիայից:
Բլումը փորձում էր անտեսել այն ցավերից մեկը, որոնք վտանգում են տղամարդու կյանքը: Եկեք քննարկենք այդ դեպքերը, եւ նրանը՝ առաջին հերթին, գրում է Newsmax Health-ը:
1. Ոտքի ցավ եւ այտուց: Հնարավոր է՝ Դուք անհարմար դիրքով մի քանի ժամ նստել եք, ինչպես Բլումը, եւ ոտքը ծնկից ներքեւ այտուցվել եւ ցավում է: Հնարավոր է՝ արյունը ոտքի մեջ գնդիկ է առաջացրել, որը կոչվում է խորը երակների թրոմբոզ: Ոտքը մի շփեք: «Գնդիկը կարող է պոկվել եւ ընկնել թոքեր, այդ դեպքում ելքը կարող է մահացու լինել»,- Men'sHealth.com-ին տված հարցազրույցում ասել է բժիշկ Ջոն Սթամաթոսը: Գնացեք բժշկի, նա դեղ կնշանակի, իսկ անհրաժեշտության դեպքում երակների մեջ զտիչ կդնի, որպեսզի թրոմբը լուծվի:
2. Մեջքի ուժեղ ցավ: Մեջքն այնպես է ցավում, կարծես Դուք սառնարաններ ու դաշնամո՞ւր եք քարշ տվել, բայց Դուք նույնիսկ ա՞րկղ չեք բարձրացրել: Գոտկատեղի ուժեղ ցավը, որը կապված չէ մարզանքի հետ, կարող է կապված լինել աորտայի անեւրիզմի հետ, եւ աորտան կարող է պայթել: Անեւրիզմի առկայությամբ աորտայի պայթելը սպանեց Ջորջ Ք. Սքոթին, որին նրա բժիշկը նախազգուշացնում էր հետեւանքների մասին, բայց  նա հետաձգեց բուժումը, ասում է MedicineNet.com-ը: Նույնպիսի ցավ լինում է երիկամներում քարի առկայության դեպքում՝ չնայած այդ դեպքում կյանքին սպառնացող վտանգն այդքան մեծ չէ: Ամեն դեպքում, երկու դեպքում էլ պետք է անհապաղ բժշկի դիմել:
3. Որովայնի սուր ցավ: Եթե որովայնի ցավն այնպիսին է, կարծես ներսից դանակով կտրում են, շտապօգնություն կանչեք. հնարավոր է՝ դա կույր աղին է, լեղապարկը կամ ենթաստամոքսային գեղձը: Ամեն դեպքում Ձեզ շտապ անհրաժեշտ կլինի վիրահատություն:
4. Ցավ կրծքավանդակում: Եթե կրծքավանդակի ուժեղ ցավը գալիս ու գնում է, դա կարող է ստամոքսի խանգարում կամ սրտի նոպա լինել: «Նույնիսկ եթե ցավերը շատ կարճատեւ են, միեւնույն է, դա կարող է որեւէ լուրջ բանի նշան լինել»,- Men'sHealth.com-ին ասել է Սթամաթոսը: Շտապօգնություն կանչեք:
5. Կայուն ցավ ոտքի կամ սրունքի շրջանում: Եթե Ձեր ոտքի վերեւի մասը կամ սրունքը ցավում է, որը շարժվելիս ուժեղանում է եւ չի անցնում նույնիսկ հանգիստ վիճակում, հնարավոր է՝ սթրես-կոտրվածք է (հոգնածության կոտրվածք): Երբ ոսկորները հոգնում են, դրանք սովորաբար վերականգնվում են, բայց վերականգնման ընթացքում շատ թույլ են լինում: «Եթե Դուք այնքան լարված եք մարզվում, որ ոսկորներին հնարավորություն չեք տալիս լարվածությունից հետո հանգստանալ, Դուք կարող եք սթրես-կոտրվածք ստանալ»,- Men'sHealth.com-ի հետ զրույցում ասել է Նյու Յորք Ռեյնջերս թիմի բժիշկ Էնդրյու Ֆելդմանը:
6. Անսպասելի գլխացավ: Անսպասելի ահավոր գլխացավը կարող է սինուսային գլխացավ լինել, բայց դա կարող է նաեւ ուղեղի արյունազեղում կամ ուղեղի ուռուցք լինել: «Բժշկական պատրաստության ժամանակ մեզ սովորեցրել են, որ դա ուղեղի անեւրիզմի դասական նշան է»,- WebMD-ին տված հարցազրույցում ասել է Ամերիկայի գերիատրիկ միության մամլո քարտուղար Շարոն Բրենգմանը:- Եթե վստահ չեք պատճառի հարցում, անհապաղ դիմեք բժշկի»:
7. Աճուկի հանկարծակի ցավ: Ցավն այնպիսին է, կարծես ոտքով հարվածել են Ձեր ոտքերի մեջտեղը: Հնարավոր է՝ դա ձվի ոլորում է, ինչը պայմանավորված է ընդհանուր բնածին արատով: Եթե ուզում եք հայր դառնալ, առաջիկա 4-6 ժամվա ընթացքում անմիջապես բժշկի գնացեք, Men'sHealth.com-ի հետ զրույցում խորհուրդ է տվել Մինեսոթայի համալսարանի ուրոլոգ Ջոն Փրայորվը:- 12 – 24 ժամ հետո, հնարավոր է, ուշ լինի, եւ անհրաժեշտ կլինի ձուն հեռացնել»:
8. Ցավ միզելու ժամանակ: Հաճախ միզելու ժամանակ ցավ զգալը եւ ժանգագույն մեզը կարող են միզապարկի քաղցկեղի նշան լինել, որը տղամարդկանց շրջանում քաղցկեղի 4-րդ առավել տարածված ձեւն է: Դա կարող է նաեւ միզապարկի վարակ լինել՝ նույն նշաններն են: Արյունը մեզի մեջ անհանգստացնող նշան է, զգուշացնում է MedicineNet.com-ը: Անհապաղ դիմեք բժշկի: Նա մեզի հետազոտություն կանի, որպեսզի ստուգի վարակների առկայությունը, կստուգի միզապարկը:

Pains which men must never ignore
No man likes to be called a wimp by his buddies, but ask yourself what you would rather hear: 1) "I always knew that deep down he was a hypochondriac," while your buds snicker behind your back. Or, 2) "Yeah, he was one tough guy to be able to ignore that kind of pain," while they sniffle over your coffin.
Remember David Bloom, the NBC reporter? He felt a pain behind his knee after being wedged in an armored vehicle for hours on end while covering the Iraq war. He was told to go to a doctor. He didn't. He died in 2003 from a pulmonary embolism caused by deep-vein thrombosis at age 39.
Bloom tried to tough out one of the eight pains every man ignores at risk of death or permanent injury. Let's take his particular pain first:
1. Leg pain with swelling. Maybe you've been crammed in a tight seat for six or more hours like Bloom, and one of your calves is swollen and really hurts. There's a possibility the blood that pools in your lower legs has formed a clot known as deep-vein thrombosis. Don't rub your leg. "It can send a big clot running up to your lung, where it can kill you," Dr. John Stamatos, told Men'sHealth.com. See a doctor, who can dissolve the clot with drugs, or sometimes put a filter in your veins to stop the clot.
2. Severe back pain. Does your back feel like you've been lifting refrigerators and pianos, but you didn't just help your buddy move into a new apartment? A severe lower back pain not related to exercise could be an aneurysm of the aorta and it could burst. A ruptured aortic aneurysm killed George C. Scott, who had been warned by his doctor, but had delayed treatment, according to MedicineNet.com. Just as painful but less life-threatening is a kidney stone. Either possibility requires a prompt visit to a doctor.
3. Sharp pain in your abdomen. If it cuts like a hot knife from inside, get to the emergency room quick because it  could be your appendix, or your gallbladder, or your pancreas. That kind of pain with any or all of them means surgery. Soon.
4. Chest pain. If a heavy ache comes and then quickly goes, it could be indigestion — or the Big One. "Even if it's very short in duration, it can be a sign of something serious," Stamatos told Men’sHealth.com. Again, get to the E.R.
5. Persistent foot or shin pain. If you have a pain at the top of your foot or in your shin that hurts more when you exercise but continues to hurt even when you're resting, you may have a stress fracture. When bones undergo stress, they regenerate, but can be weak during the regeneration process. "If you're training so hard that the bone doesn't get a chance to heal itself, a stress fracture can develop," Dr. Andrew Feldman, team physician for the New York Rangers, told Men'sHealth.com.
6. Sudden headache. A sudden, "thunderclap" headache could be no more than a sinus headache, but it could be a brain hemorrhage or brain tumor. "We learned in medical training it was a classic sign of a brain aneurysm," Dr. Sharon Brangman, spokeswoman for the American Geriatrics Society told WebMD. If you're not sure of the cause, "Go immediately to the ER," said Brangman.
7. Sudden groin pain. This usually doesn't hurt like a kick in the crotch, but it's close, and it doesn't stop. There's a good chance it's testicular torsion, which is caused by a common congenital. You'd better see a doctor fast if you plan on having descendants. "If you catch it in four to six hours, you can usually save the testicle," Dr. Jon Pryor, a urologist at the University of Minnesota, told Men'sHealth.com. "But after 12 to 24 hours, you'll probably lose it."
8. Painful urination. Frequent, painful urination that is rusty in color could be bladder cancer, which is the fourth most common cancer in men. Or, it could be a bladder infection — same symptoms. Blood in the urine is always abnormal, says MedicineNet.com, and once again, a doctor should be in your very near future. He will perform a urinalysis to check for infection then look inside your bladder with a scope, if necessary.