Ցավեր, որոնք տղամարդը երբեք չպետք է անտեսի
Ոչ մի տղամարդ չի սիրում, երբ ընկերները նրան թույլ են անվանում, բայց մտածեք՝ ի՞նչ կուզենայիք, որ Ձեր մասին ասեին՝ 1) Ես միշտ իմացել եմ, որ հոգու խորքում նա հիպոխոնդրիկ է՝ Ձեր թիկունքո՞ւմ, թե՞՝  2) Այո, նա ընտիր տղա էր: Այդպիսի ցավն անտեսե՜լը՝ Ձեր դագաղի մոտ:
Հիշո՞ւմ եք Դեյվիդ Բլումին՝ NBC-ի թղթակցին: Երբ նա Իրաքի պատերազմի մասին տեսանյութ էր նկարահանում, զրահապատ ավտոմեքենայում ժամերով անշարժ նստելու հետեւանքով նրա ոտքը ցավում էր: Նրան ասել էին, որ պետք է բժշկի դիմեր: Նա  չգնաց եւ 39 տարեկանում 2003-ին մահացավ խորը երակների թրոմբոզով պայմանավորված թոքային էմբոլիայից:
Բլումը փորձում էր անտեսել այն ցավերից մեկը, որոնք վտանգում են տղամարդու կյանքը: Եկեք քննարկենք այդ դեպքերը, եւ նրանը՝ առաջին հերթին, գրում է Newsmax Health-ը:
1. Ոտքի ցավ եւ այտուց: Հնարավոր է՝ Դուք անհարմար դիրքով մի քանի ժամ նստել եք, ինչպես Բլումը, եւ ոտքը ծնկից ներքեւ այտուցվել եւ ցավում է: Հնարավոր է՝ արյունը ոտքի մեջ գնդիկ է առաջացրել, որը կոչվում է խորը երակների թրոմբոզ: Ոտքը մի շփեք: «Գնդիկը կարող է պոկվել եւ ընկնել թոքեր, այդ դեպքում ելքը կարող է մահացու լինել»,- Men'sHealth.com-ին տված հարցազրույցում ասել է բժիշկ Ջոն Սթամաթոսը: Գնացեք բժշկի, նա դեղ կնշանակի, իսկ անհրաժեշտության դեպքում երակների մեջ զտիչ կդնի, որպեսզի թրոմբը լուծվի:
2. Մեջքի ուժեղ ցավ: Մեջքն այնպես է ցավում, կարծես Դուք սառնարաններ ու դաշնամո՞ւր եք քարշ տվել, բայց Դուք նույնիսկ ա՞րկղ չեք բարձրացրել: Գոտկատեղի ուժեղ ցավը, որը կապված չէ մարզանքի հետ, կարող է կապված լինել աորտայի անեւրիզմի հետ, եւ աորտան կարող է պայթել: Անեւրիզմի առկայությամբ աորտայի պայթելը սպանեց Ջորջ Ք. Սքոթին, որին նրա բժիշկը նախազգուշացնում էր հետեւանքների մասին, բայց  նա հետաձգեց բուժումը, ասում է MedicineNet.com-ը: Նույնպիսի ցավ լինում է երիկամներում քարի առկայության դեպքում՝ չնայած այդ դեպքում կյանքին սպառնացող վտանգն այդքան մեծ չէ: Ամեն դեպքում, երկու դեպքում էլ պետք է անհապաղ բժշկի դիմել:
3. Որովայնի սուր ցավ: Եթե որովայնի ցավն այնպիսին է, կարծես ներսից դանակով կտրում են, շտապօգնություն կանչեք. հնարավոր է՝ դա կույր աղին է, լեղապարկը կամ ենթաստամոքսային գեղձը: Ամեն դեպքում Ձեզ շտապ անհրաժեշտ կլինի վիրահատություն:
4. Ցավ կրծքավանդակում: Եթե կրծքավանդակի ուժեղ ցավը գալիս ու գնում է, դա կարող է ստամոքսի խանգարում կամ սրտի նոպա լինել: «Նույնիսկ եթե ցավերը շատ կարճատեւ են, միեւնույն է, դա կարող է որեւէ լուրջ բանի նշան լինել»,- Men'sHealth.com-ին ասել է Սթամաթոսը: Շտապօգնություն կանչեք:
5. Կայուն ցավ ոտքի կամ սրունքի շրջանում: Եթե Ձեր ոտքի վերեւի մասը կամ սրունքը ցավում է, որը շարժվելիս ուժեղանում է եւ չի անցնում նույնիսկ հանգիստ վիճակում, հնարավոր է՝ սթրես-կոտրվածք է (հոգնածության կոտրվածք): Երբ ոսկորները հոգնում են, դրանք սովորաբար վերականգնվում են, բայց վերականգնման ընթացքում շատ թույլ են լինում: «Եթե Դուք այնքան լարված եք մարզվում, որ ոսկորներին հնարավորություն չեք տալիս լարվածությունից հետո հանգստանալ, Դուք կարող եք սթրես-կոտրվածք ստանալ»,- Men'sHealth.com-ի հետ զրույցում ասել է Նյու Յորք Ռեյնջերս թիմի բժիշկ Էնդրյու Ֆելդմանը:
6. Անսպասելի գլխացավ: Անսպասելի ահավոր գլխացավը կարող է սինուսային գլխացավ լինել, բայց դա կարող է նաեւ ուղեղի արյունազեղում կամ ուղեղի ուռուցք լինել: «Բժշկական պատրաստության ժամանակ մեզ սովորեցրել են, որ դա ուղեղի անեւրիզմի դասական նշան է»,- WebMD-ին տված հարցազրույցում ասել է Ամերիկայի գերիատրիկ միության մամլո քարտուղար Շարոն Բրենգմանը:- Եթե վստահ չեք պատճառի հարցում, անհապաղ դիմեք բժշկի»:
7. Աճուկի հանկարծակի ցավ: Ցավն այնպիսին է, կարծես ոտքով հարվածել են Ձեր ոտքերի մեջտեղը: Հնարավոր է՝ դա ձվի ոլորում է, ինչը պայմանավորված է ընդհանուր բնածին արատով: Եթե ուզում եք հայր դառնալ, առաջիկա 4-6 ժամվա ընթացքում անմիջապես բժշկի գնացեք, Men'sHealth.com-ի հետ զրույցում խորհուրդ է տվել Մինեսոթայի համալսարանի ուրոլոգ Ջոն Փրայորվը:- 12 – 24 ժամ հետո, հնարավոր է, ուշ լինի, եւ անհրաժեշտ կլինի ձուն հեռացնել»:
8. Ցավ միզելու ժամանակ: Հաճախ միզելու ժամանակ ցավ զգալը եւ ժանգագույն մեզը կարող են միզապարկի քաղցկեղի նշան լինել, որը տղամարդկանց շրջանում քաղցկեղի 4-րդ առավել տարածված ձեւն է: Դա կարող է նաեւ միզապարկի վարակ լինել՝ նույն նշաններն են: Արյունը մեզի մեջ անհանգստացնող նշան է, զգուշացնում է MedicineNet.com-ը: Անհապաղ դիմեք բժշկի: Նա մեզի հետազոտություն կանի, որպեսզի ստուգի վարակների առկայությունը, կստուգի միզապարկը:

Боли, которые мужчины никогда не должны игнорировать
Ни один мужчина не любит, чтобы приятели называли его слабаком, но, подумайте, что бы Вы хотели, чтобы про Вас говорили: 1) Я всегда знал, что в глубине души он ипохондрик – за Вашей спиной или 2) Да, он был крутой парень! Игнорировать такую боль! – возле Вашего гроба.
Помните Дейвида Блума, репортера NBC? У него болела нога после неподвижного сидения часами в бронированном автомобиле, когда он снимал репортаж про войну в Ираке. Ему сказали – надо сходить к врачу. Он не пошел и умер в 2003г. от легочной эмболии, вызванной тромбозом глубоких вен в возрасте 39 лет.
Блум пытался игнорировать одну из тех болей, которые ставят жизнь мужчины под удар. Newsmax Health рассматривает все эти случаи:
1. Боль и отек в ноге: Возможно, Вы сидели в неудобной позе часами, как Блум, и нога ниже колена опухла и болит. Возможно, кровь сформировала сгусток в ноге, именуемый тромбоз глубоких вен. Не трите ногу. «Сгусток может оторваться и попасть в легкие, и тогда исход может быть смертельным», - говорит доктор Джон Стаматос в интервью с Men'sHealth.com. Сходите к врачу, он назначит лекарства, а при необходимости, поставит фильтр в венах, чтобы тромб растворился.
2. Сильная боль в спине: Спина болит так, будто вы таскали холодильники и пианино, но вы даже коробку не поднимали? Тяжелая боль в пояснице, не связанная с упражнениями, может быть связана с аневризмой аорты, и она может лопнуть. Разрыв аорты при аневризме убил Джорджа К. Скотта, которого его врач предупреждал о последствиях, но тот отложил лечение, говорит MedicineNet.com. Такая же боль бывает при камнях в почке, хотя угроза жизни в этом случае уже не так велика. Тем не менее, в обоих случаях, надо срочно обратиться к врачу.
3. Острая боль в животе: Если боль в животе такая, словно режут изнутри ножом, вызовите скорую, возможно это аппендицит или желчный пузырь или поджелудочная железа. В любом случае вам срочно потребуется операция.
4. Боль в груди: Если сильная боль в груди приходит и уходит, это может быть несварение желудка или сердечный приступ. «Даже если боли очень короткие, все равно, это может быть признаком чего-то серьезного», - сказал Стаматос Men'sHealth.com. Вызовите неотложку.
5. Устойчивая боль в области ноги или голени. Если у вас боль в верхней части ноги или в голени, которая усиливается при движении и не проходит даже в состоянии покоя, возможно, у вас стресс – перелом (усталостный перелом). Когда кости устают, они, обычно, восстанавливаются, но в процессе восстановления они бывают очень слабыми. «Если вы тренируетесь так усиленно, что не даете возможность костям восстановиться после нагрузки, у вас может случиться стресс перелом», - говорит доктор Эндрю Фелдман, врач команды Нью-Йорк Рейнджерс, в интервью с Men'sHealth.com.
6. Внезапная головная боль: Внезапная «разрывающая» головная боль может быть синусовая головная боль, но это может быть и кровоизлияние в мозг или опухоль мозга. «Нас учили во время медицинской подготовки, что это - классический признак аневризмы мозга», - сказал в интервью WebMD пресс-секретарь Американского гериатрического общества Шарон Бренгман. - Если вы не уверены в причине, обратитесь незамедлительно к врачу».
7. Внезапная боль в паху. Боль такая, будто вас ногой ударили в промежность. Возможно, это - перекрут яичка, что обусловлено общим врожденным дефектом. Если вы хотите стать отцом, немедленно сходите к врачу в ближайшие 4-6 часов, советует уролог из университета Миннесоты Джон Прайорв интервью с Men'sHealth.com. - После 12 - 24 часов, возможно, будет поздно, и яичко придется удалить».
8. Боль при мочеиспускании: Частые и болезненные мочеиспускания ржавого цвета могут быть признаком рака мочевого пузыря, что является четвертой наиболее распространенной формой рака у мужчин. Или же это может быть инфекция мочевого пузыря - те же симптомы. Кровь в моче – это тревожный симптом, предупреждает MedicineNet.com. Сходите к врачу незамедлительно. Он сделает анализ мочи, чтобы проверить на инфекции и проверит мочевой пузырь.