Հայաստանում հղի կանանց ավելի քան 95 տոկոսը ՄԻԱՎ-ի թեստ է անցնում
2004-ին Հայաստանում հղի կանանց ընդամենը 8.5 տոկոսն է ՄԻԱՎ-ի թեստ անցել: Այսօր հղիների ավելի քան   95 տոկոսն արդեն ՄԻԱՎ-ի թեստ է անցնում, ինչի շնորհիվ Հայաստանում 2007-ից ի վեր մորից երեխային ՄԻԱՎ-ի փոխանցման ոչ մի դեպք չի գրանցվել: Այդ մասին, ելույթ ունենալով Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի Հինգերորդ համաժողովի լիագումար նիստին, պատմել է Հայաստանի  առողջապահության փոխնախարար Գագիկ Միրիջանյանը:
Պատմելով Հայաստանում ՄԻԱՎ-ի ախտորոշման եւ բուժման ոլորտում ձեռքբերումների եւ խնդիրների մասին` փոխնախարարը նշել է, որ 1988-ից մինչեւ  2016 –ի մարտի 1-ը երկրում ՄԻԱՎ-ով վարակված 2279 մարդ է գրանցվել, իսկ հաշվարկային տվյալների համաձայն, Հայաստանում այսօր ՄԻԱՎ-ով  3800 մարդ է ապրում եւ նրանց   60 տոկոսն առայժմ չգիտե իր կարգավիճակը: Այսօրվա դրությամբ ՁԻԱՀ-ի ազգային կենտրոնում հաշվառման է կանգնած 1591 մարդ, որոնցից 941-ը հակառետրովիրուսային թերապիա է ստանում եւ նրանց 86 տոկոսի մոտ վիրուսային անորոշ ծանրաբեռնվածություն կա:
Հայաստանում ձեռքբերումների թվին կարելի է դասել նաեւ այն, որ  2001-ից ի վեր երկրում դոնորական արյան միջոցով ՄԻԱՎ-ի փոխանցման եւ վիրուսի ներհիվանդանոցային փոխանցման ոչ մի դեպք չի եղել:
Ինչ վերաբերում է խնդիրներին, 2012-2015-ին դեպքերի 60 տոկոսում ՄԻԱՎ-ը ախտորոշվել է ուշ փուլերում, երբ հիվանդների մոտ արդեն ուղեկցող հիվանդություն էր ի հայտ եկել: Բացի այդ, ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց մոտ 40 տոկոսը չգիտե իր կարգավիճակի մասին եւ երբեք թեստ չի անցել: Հղի կանանց շրջանում սակայն պատկերն այլ է. հղիության ընթացքում կատարվող սքրինինգների եւ անալիզների շնորհիվ (ՄԻԱՎ-ի թեստը կատարվում է կամավոր հիմունքով. կանայք կարող են հրաժարվել դրանից, բայց քչերն են հրաժարվում), դեպքերի  85 տոկոսում ՄԻԱՎ-ը հղի կանանց մոտ հայտնաբերվում է վաղ փուլերում:

Более 95% беременных женщин в Армении тестируются на ВИЧ
В 2004 году лишь 8.5% беременных женщин в Армении проходили тестирование на ВИЧ. Сегодня уже более 95% беременных тестируются на ВИЧ, благодаря чему с 2007 года в Армении не было зарегстрировано ни одного случая передачи ВИЧ от матери к ребенку. Об этом, выступая на пленарном заседании на Пятой Конференции по ВИЧ/СПИДу в Восточной Европе и Центральной Азии, рассказал заместитель министра здравоохранения Армении Гагик Мириджанян.
Рассказывая о достижениях и проблемах Армении в сфере диагностики и лечения ВИЧ, замминистра отметил, что с 1988 года по 1 марта 2016 года в стране было зарегистрировано 2279 ВИЧ-инфицированных людей; по расчетным же данным, сегодня в Армении живут 3800 людей с ВИЧ, и 60% из них пока не знают о своем статусе. На сегодняшний день на учете в национальном центре профилактики СПИДа состоит 1591 человек, 941 из которых получают антиретровирусную терапию, и у 86% из них неопределяемая вирусная нагрузка.
К достижениям Армении можно причислить также то, что в стране с 2001 года не было ни одного случая передачи ВИЧ через донорскую кровь и ни одного случая внутрибольничной передачи вируса.
Что касается проблем, 60% случаев ВИЧ-инфекции в 2012-2015 годах были диагностированы на поздних стадиях, когда у пациентов уже появлялись сопутствующие заболевания. Кроме того, около 40% людей, живущих с ВИЧ, не знают еще о своем статусе и никогда не тестировались. Среди беременных женщин, однако, картина другая: благодаря скринингам и анализам, проводимым во время беременности (тест на ВИЧ проводится на добровольной основе – женщины могут от него отказаться, однако мало кто отказывается), в 85% случаев ВИЧ у беременных обнаруживают на ранних стадиях.