Շատ կանայք այսօր ապրում են Զիկա վիրուսով` չկասկածելով այդ մասին. գիտնականներ
Զիկա վիրուսը մարդկանց համար ավելի վտանգավոր է, քան նախկինում ենթադրվում էր: Վիրուսով վարակման հետեւանք է հանդիսանում ոչ միայն նորածինների մոտ միկրոցեֆալիան, այլեւ նյարդաբանական բնույթի այլ խանգարումները, հայտնում է   BBC-ն:
Բրազիլացի նյարդաբան Ռենատո Սայի խոսքով,  նյարդային համակարգի վրա վիրուսի ավերիչ ազդեցությունը կարող է երկար ժամանակ աննկատ մնալ: Բժիշկը պնդում է, որ շատ կանայք այսօր ապրում են Զիկա վիրուսով, չկասկածելով այդ մասին:
ԱՀԿ-ն զգուշացրել է, որ գարնան գալու հետ վիրուսը կարող է ավելի ակտիվորեն տարածվել ամբողջ աշխարհում: Ռիսկի խմբում է աշխարհի մոտ   2,2 մլրդ բնակիչ, որոնք ապրում են Ավստրալիայի հյուսիսային մասից մինչեւ Հարավային Ասիայի երկրներն ընկած տարածքներում, աֆրիկյան մայրցամաքի կենտրոնական մասում, ինչպես նաեւ մասամբ` Արեւմտյան եւ Հարավային Աֆրիկայում, Հարավային Ամերիկայում եւ Հյուսիսային Ամերիկայի հողերի մի մասում:

Многие женщины сегодня живут с вирусом Зика, не подозревая об этом – ученые
Вирус Зика опаснее для людей, чем предполагалось ранее, утверждают бразильские ученые. Результатом заражения вирусом является не только микроцефалия у младенцев, но и другие расстройства неврологического характера, сообщает BBC.
По словам бразильского невролога Ренато Са, разрушительное воздействие вируса на нервную систему может оставаться незаметным в течение долгого времени. Это касается каждой пятой женщины, которая заразилась вирусом. Как утверждает доктор, это может означать, что многие женщины сегодня живут с вирусом Зика, не подозревая об этом.
ВОЗ предупредила, что с наступлением весны вирус может активнее распространяться по всему миру. В зоне риска находятся порядка 2,2 млрд жителей планеты, проживающих на территориях от северной части Австралии до стран Южной Азии; в центральной части африканского континента, а также частично — в Западной и Южной Африке; в Южной Америке и на части земель Северной Америки.