Կնոջն առաջին անգամ 20 տարով երիտասարդացրել են գենային թերապիայի օգնությամբ
Ամերիկացի հետազոտողները պատմել են մարդկային օրգանիզմի երիտասարդացման բավականին ռիսկային փորձարկման մասին: Տեղեկությունների համաձայն, BioViva ամերիկյան ընկերության աշխատակիցների մշակած տեխնոլոգիան պատմության մեջ առաջին անգամ փորձարկվել է ընկերության աշխատակցուհու վրա: Խոսքը 45-ամյա Էլիզաբեթ Փերիշի մասին է: Նա գենային թերապիայի օգնությամբ երիտասարդացել է   20 տարով:
Օրգանիզմի ծերացումը օրինաչափ հետեւանքն է նրա, որ քրոմոսոմի վերջույթային հատվածները` տելոմերները, ժամանակի ընթացքում կարճանում են: Խնդիրը լուծելու նպատակով ԱՄՆ-ից հետազոտողներն առաջարկել են տելոմերազա օգտագործել` ֆերմենտ, որը լրակառուցվում է կարճացած տելոմերների վրա: Դրա շնորհիվ օրգանիզմի ծերացող բջիջները կարող են կիսվել երիտասարդ բջիջների նման:
Նախկինում տելոմերների երկարացման ուղղությամբ թեստավորում իրականացվում էր միայն կենդանիների վրա, եւ Փերիշն աշխարհում առաջին մարդն է, որը գենային թերապիայի մի քանի կուրս է անցել: Ամբողջ պրոցեդուրան իրականացվել է Կոլումբիայում, որովհետեւ նոր միջոցը Միացյալ Նահանգների պաշտոնական ատյանների հավանությանը չի արժանացել:  Թերապեւտիկ կուրսից հետո վերցված անալիզները ցույց են տվել, որ ամերիկուհու արյան մեջ լեյկոցիտները երիտասարդացել են, իսկ տելոմերների երկարությունն աճել է` համապատասխանելով    20 տարեկանի մեծությանը:
Գիտնականներն առայժմ գլոբալ եզրահանգումներ չեն անում, որովհետեւ հայտնի չէ, թե պրոցեդուրան ինչ ազդեցություն կունենա փորձարկվողի օրգանիզմի վրա:

Впервые женщину омолодили на 20 лет с помощью генной терапии
Американские исследователи рассказали о довольно рискованном эксперименте по омоложению человеческого организма. Технология, согласно сообщениям, разработана специалистами американской компании BioViva, на сотруднице которой впервые в истории была опробована инновационная разработка. Речь идет о 45-летней Элизабет Пэрриш. Она омолодилась на 20 лет с помощью генной терапии.
Старение организма является закономерным следствием того, что концевые участки хромосомы теломеры со временем становятся короче. В целях решения проблемы исследователи из США предложили использовать теломеразу — фермент, который достраивает укороченные теломеры. Благодаря ему стареющие клетки организма могут делиться, как молодые.
Прежде тестирование по удлинению теломер осуществляли лишь только на животных, и Пэрриш оказалась первым человеком на Земле, которому провели несколько курсов генной терапии. Вся процедура осуществлялась в Колумбии, в силу того обстоятельства, что новое средство не одобрено официальными инстанциями в Соединенных Штатах. Взятые после терапевтического курса анализы продемонстрировали, что лейкоциты в крови американки омолодились, а теломеры стали длиннее на величину, соответствующую 20-летнему периоду.
Глобальных выводов пока ученые не делают, поскольку неизвестно, какое действие возымеет процедура на организм испытуемой.