Ճառագայթային ապարատներ, մետաղորսիչներ... արդյո՞ք դրանք անվտանգ են հղի կանանց համար
Ինչպե՞ս են ազդում ճառագայթային ապարատներն ու մետաղական դետեկտորները հղի կանանց վրա։ Արդյո՞ք դրանք անվտանգ են մոր եւ պտղի համար։ NEWS.am Medicine-ը փորձեց պարզել այդ հարցերի պատասխանները։
Ճառագայթային ապարատներ
Ճառագայթային ապարատները (ռենտգեն) հղիների համար վնասակար են, պնդում են մասնագետները։
Գինեկոլոգ Արշակ Սիմոնյանը NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում ասաց, որ չնայած այն փաստին, որ ժամանակակից ճառագայթային ապարատների ճառագայթումը բավական ցածր է, հղիներին արժե այդ ճանապարհով հետազոտվել միայն ծայրահեղ դեպքում, երբ ախտորոշման այլ հնարավորություն չկա։
Ատամների ռենտգենի ժամանակ բժիշկը խորհուրդ է տալիս կապար պարունակող հատուկ գոգնոցներ կրել, որոնք կպաշտպանեն հղի կնոջը եւ պտուղը։ Սակայն մասնագետներից շատերը պնդում են, որ նույնիսկ պաշտպանիչ գոգնոցի առկայության դեպքում ատամների ռենտգեն արժե անել հղիության երրորդ եռամսյակից ոչ շուտ։
Մետաղորսիչներ
Հետազոտություններ այն մասին, թե ինչ ազդեցություն կարող են ունենալ մետաղորսիչները հղի կնոջ եւ պտղի վրա, չեն եղել, այդ պատճառով մասնագետներն ասում են, որ այս պահին ոչ ոք չգիտի, թե արդյոք այդ սարքերը կարող են վնասակար լինել։
Ռադիոլոգ Արամ Քոչարյանը NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում նշեց, որ ժամանակին էլեկտրոմագնիսական դաշտի ազդեցության փորձարկում է եղել հղի մկների մասնակցությամբ. 9 տեսլա ինդուկցիայով մագնիսական դաշտի ազդեցությունից հետո հղի մկների ձագերի մի մասը կույր էր ծնվել։ Սակայն ռադիոլոգը եւս մեկ անգամ նշեց, որ մարդկանց մասնակցությամբ նմանատիպ հետազոտություն չի արվել, բացի այդ, ժամանակակից մագնիսական տոմոգրաֆների հզորությունը շատ ավելի պակաս է՝ մոտ 0.3 տեսլա, ոչ թե 9։ Սակայն ամեն դեպքում ռադիոլոգը կարծում է, որ հղիության առաջին եռամսյակի ժամանակ արժե հնարավորինս հեռու մնալ էլեկտրոմագնիսական ապարատներից, քանի որ հենց այդ ընթացքում է զարգանում պտղի տեսողությունը։
Գինեկոլոգ Արշակ Սիմոնյանը նույնպես խորհուրդ է տալիս հղի կանանց աշխատել չանցնել մետաղորսիչների շրջանակների միջով։ Ըստ նրա, լավ կլինի, եթե հղի կանայք ունենան տեղեկանք իրենց հղիության մասին եւ ներկայացնեն այն ինքնաթիռ նստելիս կամ ցանկացած այլ վայրում, որտեղ պետք է այդ սարքով ստուգվել, եւ խնդրեն, որ իրենց ստուգեն ձեռքի դետեկտորով, որը ավելի թույլ է եւ, երեւի, ավելի անվնաս։

Безопасны ли рентгеновские аппараты и металлоискатели для беременных?
Безопасны ли рентгеновксие аппараты и металлоискатели? Могут ли они таить угрозу для беременных женщин и их будущих детей? Ответ на этот вопрос выяснил корреспондент NEWS.am Medicine.
Рентгеновксие аппараты
Рентгеновксие аппараты однозначно могут навредить неродившимся детям, утверждают специалисты и советуют беременным женщинам держаться от таких аппаратов подальше.
Гинеколог Аршак Симонян в беседе с NEWS.am Medicine сказал, что несмотря на то, что современные рентгеновские аппараты имеют гораздо более слабое излучение, чем прежние, женщинам стоит прибегать к таким исследованиям только в крайних случаях, если нет никакой возможности провести диагностику другими методами.
Если же требуется рентген зубов, доктор советует надевать специальные защитные фартуки, содержащие свинец – они смогут защитить плод от рентгеновского излучения. Однако многие специалисты утверждают, что даже при наличии такого фартука делать рентген зубов можно не ранее третьего треместра беременности.
Металлоискатели
Исследований о воздействии и возможном вреде металлоискателей на данный момент нет, говорят специалисты, поэтому никто не может знать, опасны ли они для беременных женщин.
Радиолог Арам Кочарян в беседе с NEWS.am Medicine отметил, что в свое время ученые изучили воздействие электромагнитного поля на беременных мышей. В результате эксперимента выяснилось, что некоторые детеныши мышей, подвергавшихся воздействию электромагнитного поля с индукцией 9 тесла, рождались слепыми. Однако радиолог еще раз отметил, что подобных экспериментов с участием людей не проводилось, и кроме того, индукция современных магнитных томографов – далеко не 9 тесла, а всего лишь около 0.3 тесла.
Однако радиолог считает, что беременным женщинам стоит на всякий случай держаться подальше от электромагнитных аппаратов, особенно во время первого триместра беременности, ведь именно в этот период у плода развиваются органы зрения.
Гинеколог Аршак Симонян тоже советует беременным женщинам стараться на всякий случай избегать металлоискателей. Он советует будущим мамам иметь при себе справку о беременности и предъявять ее в аэропорту и в других местах, где требуется проходить через металлоискатель, а также просить ручной досмотр.