Երեխաները եւ հղի կանայք պետք է շատ ձուկ ուտեն
Առողջապահության մարմինների ներկայացուցիչները հայտնել են, որ հղի եւ կերակրող կանանց ու փոքրիկ երեխաներին խորհուրդ է տրվել շաբաթական նվազագույնը երկու չափաբաժին, քիչ քանակությամբ սնդիկ պարունակող ծովամթերք օգտագործել, հաղորդում է New York Times-ը։
Դոկտոր Սթիվեն Օստթրոֆը՝ ԱՄՆ-ի  Սննդամթերքի ու դեղամիջոցների վերահսկման վարչությունից (FDA), հայտարարել է, որ վարչությունը մեծապես մտահոգված է առ այն, որ հղի եւ կերակրող կանայք չեն օգտագործում ծովամթերքների հիանալի հատկությունները։ Նա մի քանի հետազոտությունների օրինակներ է ներկայացրել, որոնք ցույց են տվել, որ ձուկ օգտագործած կանանցից ծնված երեխաները ավելի բարձր IQ ունեն, եւ նրանց մոտ ճանաչողական զարգացումն ավելի լավ է։
Դոկտոր Օսթրոֆը նշել է, որ այս խորհուրդները սննդային հավելումներին չեն վերաբերում, քանի որ  դրանք օմեգա-3 ճարպաթու են պարունակում. օրինակ, ձկան յուղի մեջ ծովամթերքներում առկա մնացած սննդարար նյութերը  բացակայում են։
FDА նաեւ խորհուրդ է տվել, որ փոքրիկ երեխաները շաբաթական ուտեն նվազագույնը երկու չափաբաժին ձուկ, որի չափը կախված է երեխայի տարիքից եւ քաշից։

Беременным женщинам и детям надо есть больше рыбы
Представители органов здравоохранения объявили, что они рекомендуют женщинам, которые беременны или кормят грудью и маленьким детям в неделю есть минимум две порции морепродуктов с низким содержанием ртути, передает New York Times.
Доктор Стивен Острофф из агентства по контролю за продуктами питания и медикаментами США  (FDA), заявил, что агентство обеспокоено тем, что беременные и кормящие женщины не пользуются замечательными пищевыми преимуществами морепродуктов. Он привел примеры исследований, показывающих, что дети, рожденные от женщин, которые потребляют рыбу, имеют более высокие IQ и лучшее когнитивное развитие.
Доктор Острофф отметил, что рекомендация не относится к пищевым добавкам, содержащим омега-3 жирные кислоты, такие, как рыбий жир, в которых недостает остальных питательных веществ, которые содержатся в морепродуктах.
FDА также рекомендует, чтобы маленькие дети ели еженедельно минимум две порции рыбы, размер которых будет варьироваться в зависимости от их возраста и веса.