60-ամյա տղամարդը քոլեջ է վերադարձել՝ իր կնոջը սպանած քաղցկեղն ուսումնասիրելու նպատակով
60-ամյա կանադացի Փաուել Քրոսլին (Powel Crosley) ուսումնական հաստատություն է վերադարձել՝ կնոջ մահվան պատճառը դարձած քաղցկեղի տեսակն ուսումնասիրելու նպատակով, հաղորդում է CBSnews-ը: Նա Ալբերտայի համալսարանի պատմության ողջ ընթացքում կրթարանի ամենատարեց ուսանողն է դարձել եւ ներկայումս կուրսային աշխատանք է գրում՝ կենսաքիմիայի եւ օնկոլոգիայի վերաբերյալ:
Պատկառելի տարիքի ուսանողին հաջողվել է 60 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով դրամաշնորհ ձեռք բերել՝ նախաձեռնված հետազոտությունները համալսարանի լաբորատորիաներիում մեկում շարունակելու համար: Ստացված գումարի մի մասը օնկոլոգիայի ոլորտում իրականացվող ակտիվ հետազոտություններով աչքի ընկնող Իլինոյսի համալսարանի կողմից մշակված՝ քաղցկեղի դեմ պայքարի միջոցներից մեկի փորձարկմանը կուղղվի:
Փաուել Քրոսլին Ալբերտայի համալսարանը աշխարհագրագետի մասնագիտությամբ ավարտելուց հետո՝ տասնամյակներ անց՝ 2010թ.-ին՝ կնոջ՝ ձվարանների քաղցկեղի հազվադեպ պատահող տեսակներից մեկի պատճառով մահից հետո, ուսումնական հաստատություն վերադառնալու եւ 13 տարի շարունակ հիվանդությունը գիտական եւ բժշկական գրականության օգնությամբ ուսումնասիրած կնոջ գործը շարունակելու մասին որոշում էր կայացրել:

60-летний мужчина пошел в колледж для изучения убившего его жену рака
Шестидесятилетний канадец пошел в колледж, чтобы изучить разновидность рака, от которого умерла его супруга. В настоящий момент Пауэл Кросли (Powel Crosley) - самый старший по возрасту из всех студентов университета Альберты за всю историю существования учебного заведения.
Он пишет курсовую работу в области биохимии и онкологии. Пожилой студент также сумел получить грант на $60 тысяч для продолжения своих исследований в одной из лабораторий университета. Он выделяет часть денег для тестирования нового средства от рака, разработанного в университете штата Иллинойс в США, где ведутся активные исследования в области онкологии, сообщает CBSnews.
Спустя несколько десятилетий, со времён, когда Кросли был студентом, изучающим географию, он принял решение вернуться в колледж в 2010 году, после того как его супруга умерла от редкой формы рака яичников, которая также известна как опухоль клеток гранулёзы. Кросли решил продолжить дело жены, которая на протяжении тринадцати лет изучала свое заболевание, читая научную и медицинскую литературу.