Մոր ճիշտ արձագանքը՝ փոքրիկի լացին, վերջինիս էմոցիոնալ առողջությանն է նպաստում
Փոքրիկի լացի նկատմամբ մոր կողմից դրսեւորվող ճիշտ արձագանքը երեխայի առողջ զարգացման կարեւորագույն բաղադրիչներից մեկն է հանդիսանում: Ընդ որում, գործընթացի որակի վրա կարող են անգամ մոր մանկական հիշողությունները անդրադառնալ: ԱՄՆ Գրինսբորո քաղաքում գործող Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամների նախաձեռնությամբ իրականացված՝ մոր եւ լացող երեխայի միջեւ ի հայտ եկող նուրբ փոխհարաբերությունների բացահայտմանը միտված հետազոտության արդյունքները Child Development ամսագրում են հրապարակվել:
«Լացող երեխայի նկատմամբ ճիշտ արձագանքի դրսեւորումը չափազանց կարեւոր խնդիր է մոր համար: Բազմաթիվ դեպքերում կանայք օգնության կարիք են զգում՝ սեփական սթրեսը հաղթահարելու եւ երեխայի լացի պատճառը ճիշտ մեկնաբանելու համար», - նշել է հետազոտության հեղինակ պրոֆեսոր Էսթեր Լիրկեսը:
Հետազոտության հեղինակները առաջին անգամ մայր դարձած՝ տարբեր ռասայական եւ սոցիալ-տնտեսական խմբեր ներկացնող 259 կանանց լացող երեխաների պատկերմամբ 4 տեսակյութերի դիտում են առաջարկել: Փորձարկման արդյունքները ցույց են տվել, որ անկախ խմբային պատկանելությունից, դեպրեսիայով տառապող կամ սեփական զգացմունքների վերահսկման հետ կապված խնդիրներ ունեցող կանայք լացող երեխայի նկատմամբ անցանկալի արձագանք են դրսեւորում: Մասնավորապես, մանկական տարիքի հետ կապված ծանր հիշողություններ ունեցող մայրը, երեխայի լացի պատճառը պարզելու փոխարեն, փորձում է սեփական անձի վրա կենտրոնանալ: Այդպիսի կանանց սթրեսի մակարդակը, սրտի աշխատանքի եւ քրտնարտադրության ծավալի դիտարկմամբ, մյուս մասնակիցներից անհամեմատ բարձր է գնահատվել: Բացի այդ, նրանք այն համոզմունքն են ունեցել, թե տեսանյութերում պատկերվող 4 երեխաներն էլ կաթի պահանջ ունեն եւ իրենց ուզածին հասնելու համար են լաց լինում, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Եւս մեկ՝ 300 մայրերի շրջանում իրականացված հետազոտությամբ պարզվել է, որ երբեւէ նյարդային բնույթի խախտումներ ունեցած կանայք առավել երկար ժամանակով են լացող երեխային անուշադրության մատնում: Բացի այդ էլ, ապացուցվել է, որ հղիության ընթացքում մոր օրգանիզմում արտազատված սթրեսի հորմոնների բարձր մակարդակը կարող է երեխայի չափազանց երկար լացի պատճառ դառնալ: Գիտնականների համոզմամբ, դրանք ընկերքի տարածք մուտքի գործելու եւ պտղի ուղեղի զարգացմանը միջամտելու ներուժ են դրսեւորում:

Mother's response to baby cries leads to emotionally healthier children
How mothers respond to their babies is a foundational part of their development as they grow, but it turns out a mother's childhood experiences could hinder their health. Researchers from the University of North Carolina at Greensboro studied the delicate relationship between mothers and their crying babies and published their study in the journal Child Development.
"Responding sensitively to infant crying is a difficult yet important task," the study’s lead research Esther M. Leerkes, professor of human development and family studies at the University of North Carolina at Greensboro, said in a press release. "Some mothers may need help controlling their own distress and interpreting babies' crying as an attempt to communicate need or discomfort."
Researchers examined the responses of 259 first-time mothers from a wide range of racial and socioeconomic background and found if a mother, regardless of their background, had experienced depression or difficulty controlling their emotions, they responded incorrectly to videos of four different babies’ crying. Instead of prioritizing the needs of the baby in the video, the mothers with haunting childhoods focused on themselves, and their stress levels were tested much higher based on their sweat and heart rate. The mothers who were mother-oriented and focused on themselves were the ones who believed the videotaped babies’ crying was a nuisance and they were manipulatively crying to get what they wanted, Medical Daily reported.
A recent study in the journal Archives of Disease in Childhood studied 300 pregnant women who had a history of anxiety disorder and found they were more likely to let their babies cry longer than otherwise mentally healthy women. The researchers believe a baby will cry excessively as a result of the mother’s production of stress hormones during her pregnancy that could’ve leaked into the placenta and affected the child’s brain development.