Վենեսուելայի ավելի քան 45 հազար բնակիչներ դենգե տենդով են վարակվել
Ընթացիկ տարվա մեկնարկից ի վեր Վենեսուելայում դենգե տենդով վարակվածների թիվն առնվազն 45 հազար է կազմում:  Իսկ ահա նմանատիպ ախտանշաններ դրսեւորող մեկ այլ՝ չիկունգունյա անվամբ հայտնի վիրուսով վարակման դեպքերը 400-ի են հասնում: Այս մասին լրագրողներին երկրի առողջապահության նախարար Նանսի Պերեսն է հայտնել:
Դենգե տենդը մի շարք այլ անվանումներով է հայտնի՝ ոսկեջարդ, հոդային, հնգօրյա, յոթնօրյա, ընձուղտի տենդ եւ նույնիսկ արմավային հիվանդություն: Այն վիրուսային ծագում ունի եւ կոնկրետ տեսակի մոծակների միջոցով է տարածվում: Հիվանդության ախտանշաններից են բարձր՝ մինչեւ 40 աստիճան ջերմությունը, հոդային, ոսկրային եւ մկանային ցավերը, ախորժակի բացակայությունը, ուժասպառությունը, սրտխառնոցը եւ գլխապտույտը:
Ինչպես եւ դենգեի պարագայում, չիկունգունյա տենդը եւս, բացի նրանից, որ նմանատիպ ախտանշաններ դրսեւորելու հատկություն ունի, մոծակների միջոցով է տարածվում եւ նույնպիսի պրոֆիլակտիկ միջոցառումներ պահանջում: ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այն հատկապես տարեց մարդկանց համար է վտանգավոր:
Առողջապահության նախարարը տեղական ինքնակառավարման մարմիններին դենգեի եւ չիկունգունյայի դեմ պայքարն ակտիվացնելու կոչ է արել: Խոսքը, մասնավորապես, մոծակների խայթոցից պաշպանող ցանցերի կիրառման եւ կանոնավոր ծխահարման տեսքով կանխարգելիչ միջոցառումների ձեռնարկմանը միտված քարոզարշավի իրականացմանն է վերաբերում: Վիրուսների տարածման դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկը բնակելի տների մոտակայքում ջրով լի տարաների բացակալության ապահովումն է, որպեսզի մոծակները տվյալ տեղանքում բազմանալու հնարավորությունից զրկվեն:

Более 45 тысяч человек заболели лихорадкой денге в Венесуэле
В Венесуэле с начала 2014 года лихорадкой денге заболели более 45 тысяч человек. Число случаев заболевания вирусом чикунгунья, симптомы которого схожи с денге, приближается к 400. Об этом сообщила журналистам министр здравоохранения Венесуэлы Нанси Перес.
Лихорадка денге имеет несколько других названий: костоломная лихорадка, она же суставная, пятидневная, семидневная, лихорадка жирафов и даже финиковая болезнь. Это вирусное заболевание, переносчиками которого является особый вид комаров. Болезнь сопровождается высокой, до 40 градусов, температурой, болями в костях, суставах и мышцах, полным отсутствием аппетита и упадком сил, тошнотой и головокружением.
Симптомы заболевания вирусом чикунгунья схожи с денге. Как и в случае с лихорадкой денге, переносчиками чикунгуньи являются комары, идентичны и меры по профилактике заболевания. Особо опасен вирус для пожилых людей, сообщает ИТАР-ТАСС.
Министр здравоохранения призвала местные органы власти активизировать кампанию по борьбе с денге и чикунгуньей, пропагандировать превентивные меры в виде использования защитных сеток от комаров и регулярно проводить фумигацию. Один из главных методов борьбы с распространением вируса - не размещать рядом с жилыми домами открытые емкости с водой, в которых комары производят потомство.