Ինչպե՞ս է օրգանիզմն արձագանքում մեծ քանակությամբ ածխաջրեր ուտելուն
Առօրյա կյանքում գրեթե անհնար է խուսափել ածխաջրերից, եւ դրանք կարեւոր են, քանի որ մի տեսակ վառելիք են ուղեղի համար։ Ածխաջրերն օրգանիզմին ապահովում են էներգիայով, եւ մենք դրա կարիքն ունենք՝ ողջ օրվա ընթացքում արդյունավետ եւ կենտրոնացած մնալու համար: Այնուամենայնիվ, ածխաջրերի չարաշահումը, հատկապես արագ մարսվող, կարող է բավականին մեծ վնաս հասցնել առողջությանը: Սննդակարգում դրանց մեծ քանակի հետ է, որ բժիշկները կապում են արյան մեջ շաքարի տատանումները եւ դրա բարձր մակարդակը, ինչպես նաեւ ճարպերի կուտակման հակումը:
Ինչպե՞ս կարող է օրգանիզմն արձագանքել ածխաջրերի մեծ չափաբաժինների օգտագործմանը
Հոգնածություն։ The Health Site-ի տվյալներով՝ ածխաջրերի օգտագործումը կարճաժամկետ էներգիա է տալիս՝ բարձրացնելով արյան մեջ շաքարի մակարդակը: Այն իջեցնելու համար օրգանիզմն արտազատում է ինսուլին հորմոն, որի ազդեցությամբ տեղի է ունենում շաքարի մակարդակի արագ անկում։ Արդյունքում էներգիայի ալիքն անհետանում է՝ հետեւում թողնելով թուլության եւ գերհոգնածության զգացում։ Այս էֆեկտի հիմնական խթանիչները կարճ շղթայով (նաեւ կոչվում են «պարզ») ածխաջրեր են. դրանք հատկապես արագ բարձրացնում են արյան մեջ շաքարի մակարդակը եւ նպաստում դրա կտրուկ անկմանը: Նման ածխաջրեր են պարունակում թխվածքներն ու քաղցր մթերքները։
Քաղցրավենիքի հանդեպ հակում։ Երբ մենք շաքար ենք ուտում, ուղեղն արտազատում է դոֆամին, որի շնորհիվ մենք ուրախություն, էյֆորիա ենք զգում։ Այս առումով պարզ ածխաջրերը շատ նենգ են՝ այն մարդիկ, որոնք պարբերաբար օգտագործում են դրանք, կարող են կախվածություն ձեռք բերել քաղցրավենիքից:
Տրամադրության տատանումներ։ Մեծ քանակությամբ ածխաջրեր օգտագործողների մոտ արյան մեջ շաքարի աճը բացասաբար է անդրադառնում հորմոնալ հավասարակշռության վրա, եւ, հետեւաբար, տեղի են ունենում հուզական վիճակի փոփոխություններ՝ լավ տրամադրության ներհոսքից մինչեւ ուժեղ դյուրագրգռություն:
Ի՞նչ ածխաջրեր պետք է օգտագործել: Ածխաջրերը սննդակարգի կարեւոր մասն են եւ չի կարելի ամբողջությամբ հրաժարվել դրանցից: Սակայն դրանց քանակը պետք է վերահսկվի՝ շաքար եւ սպիտակ ալյուր պարունակող մթերքների քանակը պետք է նվազագույնի հասցվի։

How body reacts to eating large amounts of carbohydrates
It is almost impossible to avoid carbohydrates in everyday life, and they are important because they are a kind of fuel for the brain. Carbohydrates provide the body with energy, and we need it to stay productive and focused throughout the day. However, abusing carbohydrates-especially quickly digested ones-can be quite detrimental to our health. Doctors attribute high blood sugar fluctuations and high blood sugar levels, as well as a tendency to fat deposition, to their large amounts in the diet.
So how can the body react to consuming large doses of carbohydrates?
Fatigue. According to The Health Site, eating carbohydrates gives you a short-term burst of energy, raising your blood sugar levels. To lower it, the body releases the hormone insulin, which causes sugar levels to drop rapidly. As a result, the energy rush disappears, leaving behind a feeling of lethargy and fatigue. The main triggers of this effect are short-chain (also called "simple") carbohydrates - they raise blood sugar levels particularly quickly and contribute to a steep drop. Flour and sugary foods contain these carbohydrates.
Craving for sweets. When eating sugar, the brain secretes dopamine, thanks to which we feel joy and euphoria. In this regard, simple carbohydrates are very insidious - people who regularly use them may become addicted to sweets.
Mood swings. Blood sugar spikes in those who consume large amounts of carbohydrates negatively affect hormonal balance, in connection with which there are fluctuations in the emotional state - from bursts of good mood to severe irritability.
What carbohydrates should be eaten? Carbohydrates are an important part of the diet, and it is impossible to refuse them completely. However, their quantity should be controlled: the amount of products containing sugar and white flour should be minimal.