Ձնաբուքը նորածինների մոտ ԴՆԹ-ի փոփոխությո՞ւն է հրահրել
Հետազոտությամբ պարզվել է, որ 1998թ.-ին Կանադայում տեղի ունեցած Մեծ մերկասառույցի ընթացքում հղի կանանց՝ առանց էլեկտրականության անցկացրած օրերի թվի եւ հետագայում լույս աշխարհ եկած երեխաների էպիգենետիկ ժառանգության միջեւ անմիջական կապ է գործում: Խոսքը 1998-1999թթ.-ին ծնված երեխաների մասին է, որոնց ԴՆԹ-ն ձնաբքի ինքնատիպ «ստորագրությունն» է կրում: Թեմայի շուրջ իրականացված հետազոտության արդյունքները PLoS One ամսագրում են հրապարակվել, իսկ ամփոփ նկարագիրը կարելի է Դուգլասի հոգեկան առողջության ինստիտուտի կողմից թողարկված մամուլի հաղորդագրության մեջ գտնել:
Ավելի քան մեկուկես տասնամյակ առաջ տեղի ունեցած ձնաբուքն ու դրա հետեւանքով ի հայտ եկած մերկասառույցը Կանադայի ավելի քան 3 մլն բնակիչների (գլխավորապես՝ քվեբեկցիների) առանց էլեկտրականության եւ ճանապարհային հաղորդակցության էին թողել: Օգտվելով առիթից, ՄաքԳիլի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամները փորձել են սթրեսի՝ հղի կանանց, ինչպես նաեւ ավելի ուշ լույս աշխարհ եկած երեխաների (հիմա արդեն՝ դեռահասների). ֆիզիկական եւ հոգեկան առողջության նկատմամբ ազդեցությունը պարզել: Գիտնականները, մասնավորապես, 150 ընտանիքների կյանքի ճանապարհն են ուսումնասիրել:
Բնական աղետից հետո՝ 13 տարի անց երեխաներից 36-ի Т-լիմֆոցիտներում ԴՆԹ-ի մեթիլավորման գործառույթի ինքնատիպ փոփոխություններ են բավահայտվել: Հատկանշական է այն, որ նրանց մոտ մեթիլավորման մակարդակն անմիջականորեն առանց էլեկտրականության անցկացրած օրերի քանակից է կախված: Այսինքն՝ երեխաների էպիգենոմը ոչ թե մոր հոգեկան ապրումների արդյունքում, այլ՝ սթրեսի օբյեկտիվ գործոնների ազդեցությամբ է փոխվել:
Իմունային համակարգի եւ շաքարի նյութափոխանակության հետ կապված գեների փոխարկումները «ձնաբքի երեխաների» մոտ ասթմայի, շաքարախտի եւ հավելյալ քաշի առաջացման ռիսկի աճ կարող են խթանել:

September 30, 2014  18:39
The number of days an expectant mother was deprived of electricity during Quebec’s Ice Storm (1998) predicts the epigenetic profile of her child, a new study finds.
Scientists from the Douglas Mental Health University Institute and McGill University have detected a distinctive ‘signature’ in the DNA of children born in the aftermath of the massive Quebec ice storm. Five months after the event, researchers recruited women who had been pregnant during the disaster and assessed their degrees of hardship and distress in a study called Project Ice Storm, a press-release by the Institute says.
Thirteen years later, the researchers found that DNA within the T cells - a type of immune system cell - of 36 children showed distinctive patterns in DNA methylation.
The researchers concluded for the first time that maternal hardship, predicted the degree of methylation of DNA in the T cells. The “epigenetic” signature plays a role in the way the genes express themselves. This study is also the first to show that it is the objective stress exposure (such as days without electricity) and not the degree of emotional distress in pregnant women that causes long lasting changes in the epigenome of their babies.
The health impacts on these children is less clear, but changes in the family of genes related to immunity and sugar metabolism detected in these babies, now teenagers, may put them at a greater risk to develop asthma, diabetes or obesity.
When the ice storms of January 1998 plunged more than 3 million Quebecers into darkness for as long as 45 days, the team seized the opportunity to study the effects of stress on pregnant women, their pregnancies, and their unborn children. The team has been following a group of about 150 families, in which the mother was pregnant during the ice storm or became pregnant shortly thereafter, in order to observe the immediate effects of different levels and types of stress on the unborn children. It continues to follow these children, who are now teenagers.