Համաճարակներն ու պատերազմները չեն կարող Երկրի բնակչության աճը կանգնեցնել
Ավստրալացի գիտնականները հաշվարկել են, որ ծնելիության խստագույն սահմանափակումները, գլոբալ համաճարակները եւ համաշխարհային պատերազմներն անգամ չեն կարող մարդկության թվաքանակի այնպիսի կրճատման հանգեցնել, որի պարագայում հնարավոր կլինի բնական ռեսուրսների սպառման աղետալի ծավալներից խուսափել: Փորձագետները մոլորակի փրկությունը ոչ թե ծնելիության նկատմամբ վերահսկողության, այլ՝ նոր տեխնելոգիաների եւ շրջակա միջավայրի պահպանությանը միտված օրենքների մեջ են տեսնում: Գիտական հետազոտության հեղինակների եզրահանգումները Proceedings of the National Academy of Sciences ամսագրում են հրապարակվել:
Համաձայն հրապարակման, Քորի Բրեդշոուի (Corey Bradshaw) եւ Բերի Բրուքի (Barry Brook) ուսումնասիրության համար Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եւ ԱՄՆ մարդահամարի բյուրոյի կողմից տրամադրված ժողովրդագրական տվյալներն են հիմք ծառայել: Գիտնականների հաշվարկով, ծնելիության եւ մահացության ներկայիս ցուցանիշների պահպանման պարագայում, 2100թ.-ի դրությամբ Երկիր մոլորակի բնակչության թիվը կարող է 10,4 մլրդ-ի հասնել: Ընդ որում, ինչպես մոդելավորման արդյունքում է պարզ դարձել, բոլոր նշանակալի գործոնների՝ բնակլիմայական պայմանների փոփոխության, պատերազմների եւ ծնելիության ցուցանիշի անկման ազդեցությամբ անգամ վերը հիշատակված կանխատեսումը նվազագույն շեղմամբ կարող է իրականություն դառնալ: Օրինակ՝ աղետալի՝ 2-6 մլրդ մարդու կյանք խլելու ունակ համաճարակների առկայության պարագայում 2100թ.-ին մոլորակի բնակչության թիվը կարող է համապատասխանաբար 8,4-5,1 մլրդ կազմել, իսկ ծնելիության ամենախիստ վերահսկողության պարագայում, երբ յուրաքանչյուր ընտանիքում մեկ երեխայի ծնունդ կթույլատրվի, 2100թ.-ին բնակչության թիվը կարող է ներկայիս՝ 7 մլրդ-ի մակարդակն ապահովել: «Ստացված տվյալներն ուղղակի ապշեցուցիչ են. նույնիսկ հինգ տարի տեւողությամբ, զոհերի եւ վիրավորների թվով՝ 20-րդ դարի գլոբալ հակամարտությունների հետ համատեղելի երրորդ աշխարհամարտի ներգրավմամբ սցենարը բավականին թույլ ազդեցություն է ապահովում՝ երկրագնդի բնակչության աճի ուղեծրի նկատմամբ», - մեկնաբանել է պրոֆեսոր Բրուքը:
Գիտնականների համոզմամբ, ընթացիկ դարաշրջանում չինական «մեկ ընտանիք՝ մեկ երեխա» քաղաքականությանը համարժեք մասշտաբով աղետներ չեն կարող լինել, ուստի հանրությունը եւ իշխանությունները պետք է կենտրոնացնեն ջանքերը՝ նոր տեխնոլոգիաների, ինչպես նաեւ բնական ռեսուսների առավել ռացիոնալ ու խնայողաբար շահագործում ենթադրող մեթոդների մշակման ուղղությամբ:

Эпидемии и войны не смогут остановить рост населения Земли
Жесточайшие ограничения рождаемости, глобальные эпидемии и мировые войны не смогут снизить численность человечества до уровня, позволяющего избежать катастрофического исчерпания природных ресурсов, показали новые расчеты австралийских ученых. По их мнению,  Землю спасет не контроль над рождаемостью, а новые технологии и законы, направленные на охрану окружающей среды. Выводы исследователей опубликованы в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences.
Кори Брэдшо (Corey Bradshaw) и Бэрри Брук (Barry Brook) использовали демографические данные Всемирной организации здравоохранения и Бюро переписи населения США. При сохранении нынешних показателей рождаемости и смертности к 2100 году население Земли должно будет составлять порядка 10,4 миллиарда. Климатические изменения, войны, падение рождаемости — все эти факторы, как показало моделирование, минимально скорректируют изначальный прогноз.
При наличии  катастрофических эпидемий, способных унести жизни 2-6 миллиардов человек, население к 2100 году останется на уровне 8,4-5,1 миллиардов. Ограничение числа детей до одного даст к 2100 году сегодняшние 7 миллиардов. «Мы были поражены: даже сценарий пятилетней Третьей мировой войны с количеством убитых и раненых, сопоставимым с глобальными конфликтами ХХ века, очень слабо воздействуют на траекторию роста населения Земли», — заявил профессор Брук.
По мнению ученых, катастроф такого масштаба и мер, аналогичных китайской политике «одна семья — один ребенок», в текущем столетии не будет, поэтому общественность и власть имущие должны сосредоточить свои усилия на новых технологиях, более рациональных и экономных методах использования природных ресурсов.