Նորածինների սքրինինգը թույլ կտա կրճատել դիսպլազիայի եւ ազդրի հոդախախտման բուժման ծախսերը
2010-2014 թվականներին Հայաստանում գործում էր նորածինների սքրինինգի ծրագիրը՝ նրանց մոտ դիսպլազիայի ու ազդրի հոդախախտման հայտնաբերման նպատակով: Եթե այդպիսի սքրինինգներ մշտապես իրականացվեն, հնարավոր կլինի ժամանակին հայտնաբերել այս խնդիրը նորածինների մոտ եւ կանպել այդպիսով բարդացումներն ու հաշմանդամությունը: Այս մասին 4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի շրջանակներում պատմեց բժիշկ Զառա Ջանիբեկյանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի շրջանակներում 39 մասնագետ վերապատրաստում է անցել, 20 կլինիկա՝ սարքավորումներ ստացել ուլտրաձայնային հետազոտության իրականացմանհամար: Նաեւ անցկացվել է 16 808 սքրինինգ, որոնց ընթացքում ազդրի հոդախախտմամբ ու դիսպլազիայով 67 երեխա է հայտնաբերվել:
Այսպիսի մեկ հիվանդի բուժման արժեքը կազմում է 2500 դոլար, սակայն, եթե խնդիրը ժամանակին ախտորոշվի, բուժումն ընդամենը 66 դոլար կարժենա: Սքրինինգը մոտ 5 դոլար արժե, եւ այն կարող է նկատելիորեն նվազեցնել բուժման ծախսերը:
Ինչպես նշեց Զառա Ջանիբեկյանը, սքրինինգը կարող է տարեկան տաս հաշմանդամության դեպք կանխել: Իսկ սքրինինգի մշտական ծրագրի ներդրման համար պահանջվելոը է 80 միլիոն դրամ (170 հազար դոլար): Պետք են նաեւ նոր ՈւՁՀ սարքավորումներ, քանի որ շատ հայկական կլինիկաներում սարքվարումները հին են:
Դիսպլազիան ու հոդախախտումը հանդիպում են 1000 երեխաներից մոտ 2-ի մոտ, ընդ որում՝ աղջիկների մոտ այս խնդիրը ավելի հաճախ է հանդիպում, քան տղաների մոտ; Հատկանշական է, որ Չինաստանում ու Աֆրիկայում այն այդքան էլ տարածված չէ՝ եվրոպական երկրների համեմատ:

Скрининг новорожденных поможет сократить траты на лечение дисплазии и вывиха бедра
С 2010 по 2014 в Армении действовал проект скрининга новорожденных на наличие у них дисплазии и вывиха бедра. Если такие скрининги будут проводиться постоянно, можно будет вовремя обнаружить у новорожденных данную проблему и предотвратить развитие осложнений и инвалидности. Об этом во время 4-го Международного медицинского конгресса Армении рассказала доктор Зара Джанибекян.
По ее словам, в рамках проекта 39 специалистов прошли переподготовку, 20 клиник получили аппараты для проведения ультразвукового исследования. Также проведено было 16 808 скринингов, в ходе которых обнаружено 67 детей с дисплазией и вывихом бедра.
Лечение одного пациента с такой проблемой обходится в 2500 долларов, однако если проблема будет обнаружена вовремя, лечение будет стоит всего около 66 долларов. Скрининг же стоит всего около 5 долларов – и он может помочь значительно сократить траты на лечение.
Как отметила Зара Джанибекян, скрининг поможет предотвратить 10 случаев инвалидности в год. А для внедрения постоянной программы скрининга необходимо всего 80 миллионов драмов (170 000 долларов). Нужны будут также новые УЗИ-аппараты, так как во многих армянских клиниках аппараты очень старые.
Дисплазия и вывих бедра встречаются примерно у 2 детей из 1000, причем у девочек эта проблема встречается чаще, чем у мальчиков. Интересно также, что в Китае и Африке она менее распространена, чем в европейских странах.