Իտալիայում բուսակերներին կարող են նստեցնել իրենց սննդակարգը երեխաներին պարտադրելու համար
Իտալացիներին, որոնք իրենց երեխաներին բուսակերական սննդակարգ են պարտադրում, կարող է ազատազրկում սպառնալ, եթե նման պատիժ ենթադրող վիճահարույց օրինագիծը ընդունվի երկրի խորհրդարանի կողմից:
Այս փաստաթղթի նախնական տարբերակում պնդվում է, որ նման ծնողներն իրենց երեխաներին սննդակարգ են պարտադրում, որը  «զուրկ է առողջ եւ հավասարակշռված աճի համար անհրաժեշտ տարրերից»:
Օրինագիծը մշակվել է «Առաջ, Իտալիա» աջ կենտրոնամետ կուսակցությունից Էլվիրա Սավինոյի կողմից:
Վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում հիվանդանոց է տեղափոխվել չորս երեխա, որոնք ծնողների շնորհիվ բուսակերական սննդակարգի էին հետեւում:
Միաժամանակ որոշ դիետոլոգներ, օրինակ` Ամերիկյան դիետիկ ասոցիացիայից, պնդում են, որ բուսակերական սննդակարգը համապատասխանում է երեխաներին` պայմանով, որ նրանց ապահովի անհրաժեշտ սննդանյութերի ամբողջ սպեկտրով, մասնավորապես` В12 վիտամինով:
Բժիշկները ենթադրում են, որ որոշ դեպքերում հիվանդանոց տեղափոխված երեխաների համար պատասխանատու մեծահասակները կարող էին չհասկանալ, թե ինչպես է անհրաժեշտ լրացնել սննդակարգը երեխաների համար այն անվտանգ դարձնելու համար:
Էլվիրա Սավինոյի առաջարկած օրինագիծը նախ կքննարկեն խորհրդարանական կոմիտեներում, ինչից հետո այն կներկայացվի ամբողջ պալատին: Դա գուցե տեղի ունենա ավելի ուշ` այս տարվա ընթացքում:
«Եթե նման սննդակարգ է ընտրում հասուն, տեղեկացված մարդը, առարկություն չկա,-ասված է փաստաթղթում: Խնդիրն առաջանում է, երբ խոսքը երեխաների մասին է… Բուսակերական կամ վեգանային սննդակարգի հետեւելիս օրգանիզմում ցինկի, երկաթի,   D վիտամինի, B12 վիտամինի եւ օմեգա-3-ի պակաս է առաջանում»:
Օրինագծի` ներկայիս վիճակով ընդունման դեպքում խախտողներին կսպառնա մինչեւ մեկ տարվա ազատազրկում:  Այդ ժամկետը կարող է երկարացվել մինչեւ չորս տարի, եթե երեխան հիվանդանա կամ հաշմանդամ դառնա եւ մինչեւ վեց տարի, եթե երեխան մահանա:

В Италии могут сажать веганов за навязывание своей диеты детям
Итальянцам, которые сажают своих детей на веганскую диету, может грозить тюремный срок, если спорный законопроект, предполагающий такое наказание, будет принят парламентом страны.
В предварительной версии этого документа утверждается, что такие родители навязывают своим детям диету, которая «лишена необходимых элементов для здорового и сбалансированного роста».
Законопроект был разработан Эльвирой Савино из правоцентристской партии «Вперед, Италия».
За последние полтора года были госпитализированы четыре ребенка, сидевших, благодаря взрослым, на веганской диете.
В то же время некоторые диетологи, например из Американской диетической ассоциации, утверждают, что веганская диета подходит детям при условии обеспечения их полным спектром необходимых питательных веществ, в частности витамином В12.
Врачи предполагают, что в некоторых случаях отвечавшие за госпитализированных детей взрослые могли не понимать, как нужно дополнять диету, чтобы сделать ее безопасной для детей.
Предлагаемый Эльвирой Савино законопроект сначала обсудят в парламентских комитетах, после чего он будет представлен всей палате. Возможно, это произойдет позже в этом году.
«Если такую диету выбирает взрослый, осведомленный человек, никаких возражений нет, - говорится в документе. - Проблема возникает, когда речь идет о детях... При соблюдении вегетарианской или веганской диеты в организме возникает дефицит цинка, железа, витамина D, витамина B12 и омега-3».
В случае принятия законопроекта в его нынешнем виде нарушителям будет грозить до года тюрьмы. Этот срок может быть увеличен до четырех лет, если ребенок заболеет или станет инвалидом, и до шести лет, если ребенок умрет.