ԱՄՆ-ում միգրենի դեմ սարք է ստեղծվել
ԱՄՆ-ի սննդամթերքի ու դեղամիջոցների որակի վերահսկման վարչությունը (FDA) նյարդախթանիչ օղագոտին հաստատել է որպես միգրենի նոպաների կանխարգելիչ առաջին բժշկական սարք:
Գործակալության աշխատակիցները հայտնել են, որ սարքը թեթեւացնում է այն հիվանդների վիճակը, որոնց օրգանիզմը չի ընդունում միգրենի դեմ դեղամիջոցը:
Cefaly սարքը պլաստիկե օղագոտի է, որն աշխատում է մարտկոցներով, այն դնում են ճակատին: Ադհեզիվ էլեկտրոդ օգտագործելով՝ օղագոտին էլեկտրական թույլ հոսանք է արձակում՝ խթանելու համար միգրենի հետ կապված նյարդերը: Սարքը նախատեսված է 18 տարեկան եւ ավելի մեծ հիվանդների՝ օրական 20 րոպեից ոչ ավել օգտագործման համար, տեղեկացնում է Fox News-ը։
67 կամավորի մասնակցությամբ կատարված հետազոտությունը ցույց է տվել, որ մեկ ամսվա ընթացքում սարքը կրած մասնակիցներն ավելի քիչ են տառապել գլխացավերից, քան պլացեբո օղակ կրողները: Cefaly-ն ցավն ամբողջովին չի անցկացնում, բայց այն թեթեւացնում է:
Մեկ այլ հետազոտությանը մասնակցած 2313 հիվանդի 53%-ն ասել է, որ գոհ է սարքի աշխատանքից եւ պատրաստ է հետո այն գնել:

В США одобрен электронный обруч от мигрени
Управление по контролю качества пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) одобрило нервно-стимулирующий ободок в качестве первого медицинского устройства для профилактики приступов мигрени.
Сотрудники агентства сообщили, что устройство принесет облегчение пациентам, которые не переносят лекарства от мигрени, сообщает Fox News.
Устройство  Cefaly представляет собой пластиковый ободок, работающий на батарейках, который надевают на лоб. Ободок при помощи электрода генерирует слабый электрический ток, чтобы стимулировать нервы, связанные с мигренью. Устройство предназначено для использования не более 20 минут в день для пациентов старше 18 лет.
Испытание среди 67 добровольцев показало, что участники, надевающие устройство в течение месяца, меньше страдали от головных болей, чем участники с ободком - плацебо. Ободок Cefaly не снимает боль полностью, но облегчает ее.
53% из 2313 пациентов, участвовавших в другом исследовании, сказали, что удовлетворены действием прибора и хотели бы купить его в дальнейшем.