Մեքսիկայում 2 գլխով ծնված երեխան 4 օր է ապրել (տեսանյութ)
Հունվարի 6-ին Մեքսիկայում 2 գլխով արտառոց երեխա էր ծնվել: Իրականում տղան, ում ծնողների անունները չեն հրապարակվում, միաձու երկվորյալ էր, որոնց ներարգանդային զարգացման ժամանակ ինչ-որ բան այնպես չի ընթացել, ինչի հետեւանքով նրանց մոտ երկուսի համար մեկ մարմին է զարգացել եւ 2 գլուխ:
Մեքսիկական լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ արտառոց փոքրիկը ընդամենը 4 օր է ապրել եւ հունվարի 10-ին մահացել է: Նրա մահից կարճ ժամանակ առաջ ծնողները համացանցում կարճատեւ հոլովակ էին տեղադրել, որտեղ երեւում է, թե երեխան ինչպես է լալիս:
Հայտնի է, որ երեխան լույս աշխարհ է եկել Սյուդադ-Խուարես քաղաքի Ciudad Juarez’s Instituto Mexicano del Seguro Social հիվանդանոցում: Տեղի բժիշկների խոսքով՝ դժվար է ասել, թե ինչն էր նրա մոտ նման արատի երեւան գալու պատճառը. հնարավոր է, որ նա գենետիկ արատ է ունեցել կամ պատճառը դեղերի կողմնակի էֆեկտն է, որոնք երեխայի մայրը կարող էր ընդունած լինել հղիության  առաջին եռամսյակում: Հիվանդանոցի ներկայացուցիչները, սակայն, չեն հայտնել՝ արդյոք երեխայի ծնողները գիտեին, որ նա կծնվի լուրջ, կյանքի հետ գործնականում անհամատեղելի արատով:
University of Maryland Medical Center-ի տվյալներով՝ սիամյան երկվորյակների ծնվելու հավանականությունը կազմում է 200 հազար ծնունդից մոտ մեկ դեպք: Սիամյան երկվորյակների գրեթե կեսը մահացած է ծնվում, ողջ ծնվածների մեծ մասը մահանում է կյանքի առաջին օրերի ընթացքում: Սիամյան երկվորյակների ողջ մնալու մակարդակը 5-25 տոկոս է: Հետաքրքիր է, որ սիամյան երկվորյակներն ավելի հաճախ իգական սեռ են ունենում (70—75 տոկոս): Մի շարք գիտնականներ դա կապում են այն հանգամանքի հետ, որ հղիության ընթացքում ողջ մնալու եւ ծնվելու աղջիկների շանսերն ավելի մեծ են:

Rare baby born with 2 heads dies
FoxNews.com reported earlier Monday that relatives of the baby, from the state of Chihuahua, shared a video of the newborn crying.
According to KINT, Dr. Lorenzo Soberanes, of the Ciudad Juarez’s Instituto Mexicano del Seguro Social, where the baby was reportedly born, was not sure about the cause of the defect.
“The situation is a genetic problem that could be hereditary or because of some kind of medical treatment that was given to the mother during the first trimester of the pregnancy,” said Dr. Lorenzo Soberanes, with the Juarez medical committee, according to KINT.
Although the sex of the baby appeared to be a boy, the hospital declined to confirm that detail or whether the baby was actually a pair of conjoined twins, according to Central European News (CEN). The hospital also did not disclose the mother’s name, or whether the mother was aware of the defect prior to giving birth.
Soberanes and his team were surprised by the birth, KFoxTV.com reported.
“Unfortunately, there is nothing on local medical books, as far as I’m concerned, of a birth like it,” Soberanes told KINT. “This appears to be the first case and now it needs to be analyzed and studied. Where did the mother and father work? What do their genetics look like?”