Մեքսիկայում 2 գլխով ծնված երեխան 4 օր է ապրել (տեսանյութ)
Հունվարի 6-ին Մեքսիկայում 2 գլխով արտառոց երեխա էր ծնվել: Իրականում տղան, ում ծնողների անունները չեն հրապարակվում, միաձու երկվորյալ էր, որոնց ներարգանդային զարգացման ժամանակ ինչ-որ բան այնպես չի ընթացել, ինչի հետեւանքով նրանց մոտ երկուսի համար մեկ մարմին է զարգացել եւ 2 գլուխ:
Մեքսիկական լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ արտառոց փոքրիկը ընդամենը 4 օր է ապրել եւ հունվարի 10-ին մահացել է: Նրա մահից կարճ ժամանակ առաջ ծնողները համացանցում կարճատեւ հոլովակ էին տեղադրել, որտեղ երեւում է, թե երեխան ինչպես է լալիս:
Հայտնի է, որ երեխան լույս աշխարհ է եկել Սյուդադ-Խուարես քաղաքի Ciudad Juarez’s Instituto Mexicano del Seguro Social հիվանդանոցում: Տեղի բժիշկների խոսքով՝ դժվար է ասել, թե ինչն էր նրա մոտ նման արատի երեւան գալու պատճառը. հնարավոր է, որ նա գենետիկ արատ է ունեցել կամ պատճառը դեղերի կողմնակի էֆեկտն է, որոնք երեխայի մայրը կարող էր ընդունած լինել հղիության  առաջին եռամսյակում: Հիվանդանոցի ներկայացուցիչները, սակայն, չեն հայտնել՝ արդյոք երեխայի ծնողները գիտեին, որ նա կծնվի լուրջ, կյանքի հետ գործնականում անհամատեղելի արատով:
University of Maryland Medical Center-ի տվյալներով՝ սիամյան երկվորյակների ծնվելու հավանականությունը կազմում է 200 հազար ծնունդից մոտ մեկ դեպք: Սիամյան երկվորյակների գրեթե կեսը մահացած է ծնվում, ողջ ծնվածների մեծ մասը մահանում է կյանքի առաջին օրերի ընթացքում: Սիամյան երկվորյակների ողջ մնալու մակարդակը 5-25 տոկոս է: Հետաքրքիր է, որ սիամյան երկվորյակներն ավելի հաճախ իգական սեռ են ունենում (70—75 տոկոս): Մի շարք գիտնականներ դա կապում են այն հանգամանքի հետ, որ հղիության ընթացքում ողջ մնալու եւ ծնվելու աղջիկների շանսերն ավելի մեծ են:

Родившийся в Мексике ребенок с 2 головами прожил 4 дня (видео)
6 января в Мексике родился необычный ребенок с двумя головами. На самом деле мальчик, имена родителей которого не сообщаются, – это однояйцовые близнецы, во внутриутробном развитии которых что-то пошло не так, в результате чего у них развилось одно тело на двоих – и две головы.
По данным мексиканских СМИ, необычный малыш прожил лишь 4 дня и скончался 10 января. Незадолго до его смерти его родители выложили в сеть короткое видео, где видно, как ребенок плачет.
Известно, что ребенок появился на свет в больнице Ciudad Juarez’s Instituto Mexicano del Seguro Social в городе Сьюдад-Хуарес. По словам местных врачей, сложно сказать, что стало причиной появления у него такого дефекта: возможно, у него был генетический дефект – или же причина была в побочных эффектах лекарств, которые мать ребенка могла принимать в первом триместре беременности. Представители больницы, однако, не сообщили, знали ли родители ребенка о том, что он родится с серьезным, практически несовместимым с жизнью дефектом.
По данным University of Maryland Medical Center, вероятность рождения сиамских близнецов составляет примерно один случай на 200 000 родов. Около половины сиамских близнецов рождаются мертвыми, большинство родившихся живыми умирают в течение первых дней жизни. Результирующий уровень выживания сиамских близнецов 5—25%. Интересно, что чаще сиамские близнецы имеют женский пол (70—75% случаев). Некоторые ученые связывают это с тем, что у девочек больше шансов выжить в течение беременности и появиться на свет.