Հետազոտություն. Կանաչ թեյը կարող է օգնել բազմակի միելոմայի ժամանակ
Շատերին է հայտնի կանաչ թեյի օգտակարության մասին. կանաչ թեյը, գիտնականների խոսքով, հարուստ է հակաօքսիդանտներով եւ սննդարար նյութերով, նվազեցնում է սիրտանոթային հիվանդությունների եւ քաղցկեղի ռիսկը եւ նպաստում նիհարելուն։ Այժմ գիտնականները Վաշինգտոնի համալսրանի եւ նրանց գերմանացի գործընկերները պարզել են, որ կանաչ թեյի բաղադրության մեւ մտնող էպիգալոկատեխին-3-գալատ (epigallocatechine-3-gallate) ակտիվ նյութը օգտակար է բազմակի միելոմայով եւ ամիլոիդոզով՝ ողնուղեղի մահացու պատալոգիայով հիվանդների համար։
Ամիլոիդոզը սպիտակուցային նյութափոխանակության խախտում։ Դրա ձեւերից մեկը՝ AL– ամիլոիդոզի ժամանակ արյան պլազմայում գոյանում են իմունոգլոբուլինների թեթեւ շղթաներ։ Դրանք կարող են կուտակվել տարբեր օրգաններում, օրինակ՝ սրտի եւ երիկամների մեջ։
Գիտնականները փորձել են պարզել, թե ինչպես են աշխատում իմունոգլոբուլինների այդ շղթաները։ Նրանց նեւ հետաքրքրում էր, թե այդ շղթաների վրա ինչ ազդեցություն է ունենում էպիգալոկատեխին-3-գալատը։ Դա պարզելու համար գիտնականները վերցրել են ողնուղեղի պատալոգիայով 9 հիվանդների՝  բազմակի միելոմայի եւ ամիլոիդոզի պատճառ հանդիսացած իմունոգլոբուլինների թեթեւ շղթաների նմուշները։ Փորձերի ընթացքում պարզվել է, որ էպիգալոկատեխին–գալատը շղթաները անվնաս վիճակի էր հասցնում։
Առայժմ հայտնի չէ, թե արդյոք այս հայտնագործությունը կարող է օգնել բազմակի միելոմայով եւ ամիլոիդոզով հիվանդի բուժանը։Այդուհանդերձ, հետազոտությունը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում եւ նոր հնարավորություններ ընձեռում էպիգալոկատեխին-3-գալատի հետագա ուսումնասիրման համար։

Зеленый чай может помочь при множественной миеломе
Про полезные свойства зелееного чая известно многим: зеленый чай, по словам ученых, богат антиоксидантами и питательными веществами, он снижает риск сердечно-сосудистых заболеваний, рака и способствует потере веса. Теперь ученые из Вашингтонского университета и их коллеги из Германии выяснили, что компонент зеленого чая, галлат эпигаллокатехина (epigallocatechine-3-gallate), полезен для пациентов с множественной миеломой и амилоидозом – потенциально смертельными патологиями костного мозга.
Амилоидоз – нарушение белкового обмена. При одной из его форм, AL-амилоидозе, в плазме крови появляются аномальные легкие цепи иммуноглобулинов. Они могут накапливаться в разных органах, например, сердце и почках.
Специалисты хотели понять, как работают эти цепи иммуноглобулинов. Также исследователей интересовало, как на этти цепи влияет галлат эпигаллокатехина. Чтобы все это выяснить, ученые взяли образцы легких цепей иммуноглобулинов 9 пациентов с патологиями косного мозга, ставшими причиной множественной миеломы либо амилоидоза. В ходе экспериментов специалисты установили, что галлат эпигаллокатехина переводил цепи в безопасное состояние.
Смогут ли это открытие использовать в лечении пациентов с множественной миеломой и амилоидозом – пока неизвестно. Тем не менее, исследование предсталяет собой большой интерес и открывает новые возможности для дальнейшего изучения галлата эпигаллокатехина.