Խորհուրդներ սիրտը առողջ պահելու համար՝ ավելի հաճախ սեքսով զբաղվեք
Սրտային խնդիրներից խուսափելու առնվազն 30 միջոց կա, պնդում են ամերիկացի մասնագետները: Fox News-ի փորձագետներն առաջարկում են բազմաթիվ պարզ, բայց արդյունավետ միջոցներ սրտային առողջությունը պահպանելու համար: Պարտադիր չէ դրանք բոլորը կիրառել գործնականում, սակայն փորձել այնուամենայնիվ կարելի է:
Ավելի հաճախ սեքսով զբաղվեք
Տղամարդիկ, ովքեր սեքսով են զբաղվում ամիսը մեկ անգամ եւ նույնիսկ ավելի քիչ, 45%-ով ավելի են ենթակա սրտային հիվանդությունների, քան տղամարդիկ, ովքեր սեքսով են զբաղվում շաբաթական 2-3 անգամ, ասվում է American Journal of Cardiology ամսագրում հրապարակված հոդվածում: Հետազոտողները կարծում են, որ սեքսը կարող է պաշտպանել սրտանոթային համակարգն այնպես, ինչպես հեշտացված մարզումները:
Կերեք հունական ընկույզներ
Բոլոր ընկույզներից հունականներն ամենաշատն են պարունակում ալֆա լինինոլենաթթու՝ օմեգա-3 ճարպեր, որոնք պայքարում են բորբոքման դեմ, ասում է Քալիֆորնիայի Օրինջի Dick Butkus սրտանոթային սկրինինգի կենտրոնի բժշկական տնօրեն Լարրի Սանտորան:
Չափեք անոթազարկը
Նախքան առավոտյան անկողնուց վեր կենալը չափեք անոթազարկը: Գրանցեք րոպեում զարկերի  թիվը, ասում է կրծքա-սրտային վիրաբույժ Պյեր Թեոդորը: Առողջ մարդկանց մոտ սրտի զարկերի թիվը րոպեում պետք է 70-ից քիչ լինի: Եթե ձեր արդյունքները մեկ շաբաթվա ընթացքում կամ ավելի, կայուն բարձր են, զանգահարեք բժշկին:
Խուսափեք աղտոտված օդից
Վաշինգթոնի համալսարանի հետազոտողներն ասում են, որ աղտոտված օդի մասնիկները կարող են կարծրացնել ձեր քներակի պատերը, ինչը կարող է սրտային նոպայի պատճառ դառնալ:
Ձեր սննդակարգ լոբազգիներ ավելացրեք
Փորձեք փոխարինել կարտոֆիլը լոբազգիներով: Մարդիկ, ովքեր կերել են օրական 1 բաժակ բջջանյութով հարուստ ոսպ, լոբի կամ սիսեռ, իջեցրել են սիստոլիկ զարկերակային ճնշումը 4մմ/սս –ով 3 ամիս հետո՝ ըստ Archives of Internal Medicine-ում հրապարակված հետազոտության տվյալների: Ավելացրեք աղցաններին սեւ լոբի, ոսպը պատրաստեք քարիի հետ, ոլոռի հավելյալ բաժինը՝ չիլիի հետ:
Վերահսկեք ձեր ճնշումը
Նույնիսկ 4-շաբաթյա մարզումները կարող են իջեցնել ճնշումը 10%-ով, ասվում է Hipertension ամսագրում հրապարակված հետազոտության մեջ:
Ձեր սննդակարգին ձու ավելացրեք
Մի մտածեք այն մասին, որ ձուն նպաստում է վատ՝ LDL խոլեստերինի մակարդակի բարձրացմանը: Բրազիլիայի գիտնականները հաստատել են, որ ձուն լավ է ազդում պսակաձեւ զարկերակների վրա: Ձվի դեղնուցը հարուստ է E, B12 վիտամիններով եւ ֆոլաթթվով: Ուղղակի օրական 4 ձվից ավել մի կերեք, որպեսզի ավելորդ կալորիաներ չստանաք:
Հաճախ խորը ներշնչեք
Կանգ առեք եւ խորը, դանդաղ շունչ քաշեք: Իսկ ավելի լավ է 6 ներշնչում 30 վայրկյանի ընթացքում: Դա կիջեցնի ձեր ճնշումը 4մմ/սս-ով, ցույց է տվել Hipertension ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտությունը:
Ընդդեմ գրիպի պատվաստում կատարեք
Գրիպի պատվաստանյութը գրեթե կրկնակի իջեցնում է սրտային նոպաների վտանգը, ասվում է Heart ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտության մեջ:
Քնեք բավարար չափով
Այն մարդկանց մոտ, ովքեր բավարար չեն քնում, սրտային նոպայի վտանգը 45%-ով բարձր է, ասում են հետազոտողները Նորվեգիայից: Վարժություների 30 րոպեն շաբաթական 3 անգամ, կարող են բարելավել ձեր քունը:
Մի քնեք շատ երկար
Համաձայն Sleep ամսագրում հրապարակված հետազոտության՝ 10 ժամից ավել քնող մարդիկ ունեն սրտանոթային հիվանդությունների բարձր ռիսկ:
Խուսափեք տրանս-ճարպերից
Կոլումբիական համալսարանի գիտնականներն ասում են, որ կարելի է ՑԽԼՊ-ի (սրտային ռիսկի մարկեր) քանակը զգալիորեն նվազեցնել՝ օգտագործած տրանս-ճարպերի քանակը տարեկան ընդհամենը 1%-ով քչացնելով:
Օգտագործեք կալիումով հարուստ մթերքներ
Գիտնականները հայտնաբերել են, որ օրական 1000 մգ կալիում օգտագործելով կարելի է զգալիորեն իջեցնել սիստոլիկ ճնշումը: Բանանը պարունակում է մոտ 420 մգ կալիում, ինչպես նաեւ այն շատ է քաղցր կարտոֆիլի մեջ:
Զբոսնեք արեւի տակ
Շոտլանդացի գիտնականները հայտնաբերել են, որ 20 րոպեանոց զբոսանքն արեւի տակ նպաստում է օրգանիզմի կողմից ազոտի օքսիդի արտազատմանը, որն իջեցնում է արյան ճնշումը: Նախքան այդ խորհրդակցեք ձեր մաշկաբանի հետ:
Փորձեք բուժում լռությամբ
Ավտոմոբիլային աղմուկի ամեն 10 դեցիբելի հետ միասին սրտային նոպայի վտանգն ավելանում է 12%-ով, ասում են դանիացի հետազոտողները: Երեկոյան ժամերին ավելի լավ է օգտագործել հատուկ խցաններ ականջների համար:
Պահեք շուն
Շների տերերի մոտ սրտային նոպաների վտանգը շատ ավելի քիչ է, ասվում է Circulation ամսագրում տպագրված հետազոտության մեջ: Դեռեւս պատրաստ չե՞ք: Զբոսնեք ընկերոջ շան հետ, ասում է Քլիվլենդի կլինիկայի սրտաբան Ռիչարդ Կրասուսկին:
Նախաճաշերը բաց մի թողեք
Հարվարդի համալասարանի գիտնականները հաստատել են, որ չնախաճաշող տղամարդիկ 27%-ով ավելի են ենթակա սրտի իշեմիկ հիվանդության վտանգի, հնարավոր է՝ արյան շաքարի մակարդակի տատանումների եւ տրիգլիցերիդների ավելի բարձր մակարդակի պատճառով:
Խուսափեք  էներգետիկ ըմպելիքներից
Pacific համալսարանի հետազոտողները ցույց են տվել, որ կոֆեինի բարձր պարունակությամբ այս ըմպելիքները կարող են նույնիսկ ամենաառողջ տղամարդկանց ճնշումը բարձրացնել: Ավելի լավ է սուրճ խմել:
Կաթ խմեք
Ֆրանսիացի գիտնականները հայտնաբերել են, որ այն մարդկանց մոտ, ովքեր պարբերաբար յուղազրկված կաթ են խմում, վատ LDL խոլեստերինի մակարդակը հազվադեպ է նորմայի սահմաններից անցնում: Կաթում պարունակվող կալցիումն օգնում է դուրս բերել կղանքային ճարպի արտազատումները, ասում են գիտնականները:
Հաճախեք կարաոկե բար
Շվեդ գիտնականները հայտնաբերել են, որ երգող մարդկանց մոտ սրտի ռիթմը հիմնականում նորմայի սահմաններում է:
Ուտելիքի մեջ համեմունքներ ավելացրեք
Երկու թեյի գդալ դարչինն ուտելիքի հետ կօգնի կարգավորել արյան մեջ գլյուկոզայի մակարակը, ասվում է Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics ամսագրվում տպագրված հետազոտության մեջ:
Գտեք ձեր երկրորդ կեսին
Ֆինն գիտնականները հայտնաբերել են, որ մենության մեջ գտնվող տղամարդկանց մոտ սրտային նոպաների վտանգը 168 %-ով բարձր է: Այդ իսկ պատճառով շփվեք, գտեք ձեր երկրորդ կեսին, գրանցվեք ծանոթյունների ակումբում:
Աղցաններին մայոնեզ մի ավելացրեք
Ավելի լավ է աղցաններին ավելացնել զեյթունի ձեթ, քացախ կամ լիմոնի հյութ:
Կերեք շատ կաղամբ
Հարվարդի հետազոտողները հայտնաբերել են, որ օրական 1,5 չափաբաժին կաղամբ օգտագործող տղամարդիկ իջեցրել են սրտանոթային հիվանդությունների վտանգը 12 %-ով:
Եղեք լավատես
Ջոն Հոպկինսի համալսարանի հետազոտողները ցույց են տվել, որ դրական մտածելակերպը կիսով չափ կրճատում է սրտային հիվանդությունների վտանգը:
Կերեք գունավոր բանջարեղեն
Ֆինն հետազոտողները հայտնաբերել են, որ արյան մեջ բետա-կարոտինի ամենացածր մակարդակով տղամարդիկ մոտ 3 անգամ ավելի շատ հավանականություն են ունեցել կանգային սրտային անբավարարություն ձեռք բերելու, քան այն տղամարդիկ ում մոտ բետա-կարոտինի մակարդակն արյան մեջ բարձր է եղել:

How to keep your heart healthy
Experts found, that there are at least 30 ways to survive heart disease. They've collected a whole slew of simple, effective strategies for safeguarding your heart health on Fox News channel. You don't have to adopt all of these lifesavers, but give each one a try to see if you can stick with it for the long haul.
Love Her Two Times
Men who have sex once a month or less have a risk of developing heart disease that's 45 percent greater than that of guys who do it two or three times a week, a study in the American Journal of Cardiology reveals. Sex may protect your cardiovascular system like a clothed workout does, the researchers say.
Work In Some Walnuts
They're the alpha nuts in terms of alpha-linolenic acid, an omega-3 fat that fights inflammation, says Dr. Larry Santora, medical director of the Dick Butkus Heart and Vascular Screening Center in Orange, California.
Keep the Beat
Tomorrow morning, before you fumble to find your slippers, find your pulse. Then log your beats per minute (bpm), says cardio-thoracic surgeon Dr. Pierre Theodore, vice chairman of the medical advisory board at Grand Rounds. Healthy guys should be at or below 70 bpm. If your rate rises higher for a week or more, call your doctor.
Avoid Dirty Air
Inhaling ultrafine pollution particles can thicken the wall of your carotid artery, predisposing you to heart attacks, say University of Washington researchers.
Be a Bean Counter
Pass on the potatoes and spoon out the legumes. People who ate 1 cup of fiber-rich lentils, beans, or chickpeas a day reduced their systolic blood pressure by 4 mm Hg after three months, according to a study in Archives of Internal Medicine. Add black beans to salads, cook lentils into a curry, or scoop an extra serving of pinto beans into chili.
Come to Grips with BP
As little as four weeks of handgrip training can lower your blood pressure by about 10 percent, a meta-analysis in the Journal of Hypertension reports.
Start Scrambling. . .
. . .and stop thinking that eating eggs raises your LDL (bad) cholesterol. In fact, Brazilian research suggests a link between egg consumption and clearer coronary arteries. One guess is that the yolk's payload of vitamins E, B12, and folate may be the key. Just stop at four eggs a day to limit the calories.
Be a Breath Man
Stop and take a long, slow breath. Better yet, take six breaths in 30 seconds. Doing this can lower your systolic blood pressure by as much as 4 mm Hg within minutes, a study in Hypertension Research found.
Say F.U. to the Flu
On top of its virus-fighting powers, the flu vaccine nearly halves your risk of heart attack, suggests a study in the journal Heart.
Hit the Sack. . .
Compared with solid sleepers, insomniacs face a 45 percent increased risk of heart attack, according to a study from Norway. Just 30 minutes of exercise three times a week can boost your sleep.
. . .but Don't Sleep In
People who log 10 or more hours a night have an elevated risk of heart disease, according to a study in the journal Sleep. One explanation: Snoozing too much may be linked to weight gain and poor mental health. If you can't keep your z's in the healthy range (seven to nine hours), see your doc.
Go on a Trans Fat Fast
Columbia University scientists say you can significantly reduce your LDL-particle number (a marker of cardio risk) by cutting your trans fat intake by just 1 percent for a year.
Pig Out on Potassium
A CDC study found that consuming an extra 1,000 milligrams of potassium every day can reduce systolic BP. Bananas pack about 420 milligrams, and you can also find the mineral in sweet potatoes.
Charge Solar Cells
Scientists in Scotland found that 20 minutes of UV exposure can increase your body's production of nitric oxide, which lowers blood pressure. You can soak up some sun for 10 minutes twice a week, but check with your dermatologist first if you're fair-skinned or have had skin cancer.
Try the Silent Treatment
For each 10 decibels of traffic noise near your home, your heart attack risk rises 12 percent, say scientists in Denmark. At night, use earplugs.
Collar Cardiac Trouble
Dog owners tend to have lower blood pressure than Fido-free folks, according to a study in Circulation. Not ready to commit? Walk a friend's pooch a few times a week, says Dr. Richard Krasuski, a Cleveland Clinic cardiologist.
Join the Breakfast Club
In a recent Harvard study, men who typically skipped breakfast had a 27 percent increased risk of coronary heart disease, possibly because of greater fluctuations in their blood sugar and higher levels of blood triglycerides.
Kick the Can
Energy drinks may be enemy drinks. Research from the University of the Pacific showed that these caffeine-charged beverages can spike BP even in healthy guys. Stick with coffee.
Pour Some Milk
French research found that people who consumed the most low-fat dairy were least likely to have high LDL. The calcium in dairy may help boost fecal fat excretion from your body, which may help lower cholesterol, the scientists say.
Rock the Karaoke Bar. . .
Researchers in Sweden found that people who sing together have better heart-rate variability, or the interval of time between beats.
Follow the Spice Route
Cinnamon may look like dirt, but it acts like a drug. Two teaspoons of it, consumed with food, can tamp down postmeal blood sugar surges, according to a study published in the Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.
Shack Up
Scientists in Finland say a single guy has up to a 168 percent higher risk of dying of a heart attack than a married man who lives with his mate. Alone? Join a Meetup group.
Shun Salad Dressing
Dress greens with olive oil, vinegar, and lemon juice.
Cook Up Some Kale
In a study from Harvard, men who averaged about 1 1/2 servings of leafy greens a day were 12 percent less likely to develop heart trouble than those who ate just one serving a week.
Grin at the Reaper
A sunny outlook may cut your coronary artery disease risk by up to half, say Johns Hopkins researchers, possibly because positivity helps fend off stress and inflammation
Color Yourself Healthy
If it's orange, eat it. (Except Cheetos.) A Finnish study found that men with the lowest blood levels of beta-carotene were about three times as likely to develop congestive heart failure as those who had the highest levels.