«Նույնիսկ սահմանափակ ռեսուրսներով բժիշկը շատ բան կարող է անել». Թոմ Կատինան դասախոսություն կարդաց հայ ուսանող բժիշկների համար
22 մայիսի, 2017  14:12
Նույնիսկ սահմանափակ ռեսուրսներ ունենալով՝ բժիշկն իր հիվանդների համար շատ բան կարող է անել, պնդում է «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդ, բժիշկ Թոմ Կատինան: Սահմանափակ ռեսուրսների մասին բժիշկը լսելով չէ, որ տեղյակ է: Նա արդեն երկար տարիներ Սուդանում աշխատում է Նուբա լեռներում գտնվող «Գթության մայր» հիվանդանոցում, որտեղ ցավազրման եւ նարկոզի համար շատ հին սարքավորում են օգտագործում, գործիքներն ախտահանում են թեժացրած ածուխի վրա, իսկ ֆիզլուծույթը պատրաստում «տնային» պայմաններում՝ աղի եւ եռացրած ջրի միջոցով:
Երեւանի պետական բժշկական համալսարանում ապագա բժիշկների հետ հանդիպման ժամանակ դոկտոր Կատինան պատմեց Սուդանի հիվանդանոցում աշխատանքի մասին, ցուցադրեց նաեւ մի քանի հիվանդների լուսանկարները եւ ներկայացրեց իր պրակտիկայից որոշ հետաքրքիր դեպքեր:
«Գթության մայրը» ամբողջ շրջանում միակ հիվանդանոցն է, իսկ դոկտոր Կատինան՝ այս հիվանդանոցի միակ բժիշկը, եւ նա պատասխանատու է շրջանի 750 հազար բնակիչների բուժսպասարկման համար: Հիվանդանոցը մյուս բնակավայրերից բավականին հեռու է գտնվում, եւ հիվանդներն ավելի հաճախ ստիպված են այնտեղ գնալ ոտքով: Կամ՝ եթե բախտները բերի, ավանակին հեծնած: Հնարավոր է՝ ճանապարհը մի քանի օր տեւի:
Ներկայումս հիվանդանոցը 450 մահճակալ ունի, որը, սակայն, ավելի հաճախ բոլոր հիվանդների եւ վիրավորների համար չի բավականացնում, ստիպված են լինում լրացուցիչ մահճակալներ տեղադրել ծածկապատշգամբում: Մեծահասակների համար նախատեսված մեկ մահճակալին միանգամից մի քանի երեխայի են պառկեցնում:
Աշխատանքի ընթացքում դոկտոր Կատինան հաճախ ստիպված է վիրահատել կամ բուժել պատերազմի ժամանակ ծանր վիրավորում ստացած հիվանդների: Նրանց թվում երեխաները սակավաթիվ չեն: Ստացած վնասվածքների պատճառով ստիպված են ոմանց վերջույթներն անդամահատել, ոմանց հաջողվում է փրկել, ոմանք էլ մահանում են հիվանդանոցի ճանապարհին: Բժիշկը հայ ուսանողներին վիրավորված փոքրիկ հիվանդների բազմաթիվ լուսանկարներ ցույց տվեց, նաեւ նրանց, ովքեր պատերազմական գործողությունների զոհերն են դարձել:
«Կներեք, որ ձեզ նման լուսանկարներ եմ ցուցադրում, բայց իրականում ահա այսպիսին է պատերազմը», - նշեց նա:
Վիրավորված հիվանդներից բացի, դոկտորը կանոնավոր կերպով բուժում է ամենատարբեր հիվանդություններով տառապող մարդկանց: Այս տարիներին նա մեծ թվով այրվածքներով, էպիլեպսիայով, բորոտությամբ, բնածին հազվագյուտ արատներով, քաղցկեղային ուռուցքներով եւ այլ հիվանդություններով հիվանդների է հանդիպել:
Դոկտոր Կատինան վիրահատությունները կատարում է ամենեւին ոչ այն պայմաններում, որին ընտելացել են հայ վիրաբույժները: Անեստեզիայի համար նրանք հնացած սարքավորում են օգտագործում, որն ընդամենը մոտ 1000 դոլար արժե: Իսկ գործիքները ախտահանում են թեժացրած ածխի վրա՝ նրանք ախտահանման հատուկ սարքավորում չունեն, նաեւ պետք է խնայել էլեկտրաէներգիան: Հետաքրքիր է, որ սրա հետ մեկտեղ հիվանդանոցային ինֆեկցիայի վտանգը բավականին փոքր է:
«Մտածում եմ ախտահանման նման միջոց առաջարկել նաեւ ԱՄՆ-ի հիվանդանոցներին: Սա էլեկտրաէներգիան հրաշալի կտնտեսի», - կատակեց դոկտորը:
Սուդանում նաեւ լուրջ խնդիրներ կան՝ կապված դոնորական արյան հետ. այն պարզապես չկա, այդ պատճառով սովորաբար ազգականներն են հիվանդներին արյուն տալիս, իսկ եթե դա ինչ-որ պատճառով անհնար է, երբեմն աուտոտրանսֆուզիա են կատարում՝ հիվանդին արյան փոխներարկում, որը վիրահատությունը կատարելիս վերցվել է հենց իրենից:
Այնտեղ պատրաստի ֆիզլուծույթ նույնպես չկա, այդ պատճառով անհրաժեշտության դեպքում այն բուժանձնակազմն է պատրաստում՝ աղով եւ եռացրած ջրով: Հիվանդների բուժման համար անհրաժեշտ շատ այլ իրեր նույնպես պատրաստվում են ձեռքի տակ եղած նյութով:
«Դուք կզարմանաք, թե որքան շատ բան կարելի է անել՝ օգտագործելով հասարակ իրերը, որ կան ձեռքի տակ: Նույնիսկ չափազանց սահմանափակ ռեսուրսներով բժիշկը կարող է իր հիվանդների համար շատ բան անել», - ասաց դոկտոր Կատինան:
Նշենք, որ Թոմ Կատինան 2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի 4 հավակնորդներից մեկն է: Չնայած Սուդանի կառավարական ուժերի կողմից տարածքի մշտական ռմբակոծություններին, դոկտոր Կատինան զօրուգիշեր հիվանդանոցում է մնացել, որպեսզի մարդկանց համար հասանելի լինի:

«Даже с ограниченными ресурсами врач многое может сделать»: Том Катина прочел лекцию для армянских студентов-медиков
22 мая, 2017  14:12
Даже имея крайне ограниченные ресурсы, врач многое может сделать для своих пациентов, утверждает номинант на премию «Аврора», врач Том Катина. Об ограниченных ресурсах доктор знает не понаслышке. Уже много лет он работает в больнице «Мать милосердия» в горах Нуба в Судане, где для обезболивания и наркоза используют очень старое оборудование, инструменты стерилизуют на горячих углях, а физраствор готовят в «домашних» условиях – с использованием соли и кипятка.
Во время встречи с будущими врачами в Ереванском государственном медицинском университете доктор Катина рассказал о том, каково это – работать в больнице в Судане, а также показал фотографии некоторых пациентов и представил несколько интересных случаев из своей практики.
«Мать милосердия» - единственная больница во всей округе, а доктор Катина – единственный врач в этой больнице, и он отвечает за медобслуживание 750 000 жителей региона. Больница находится довольно-таки далеко от других населенных пунктов, и пациентам чаще всего приходится идти туда пешком. Или – верхом на осле, если повезет. Путь может занимать несколько дней.
В больнице на сегодняшний день 450 коек, но очень часто их не хватает на всех пациентов и раненых – дополнительные койки приходится ставить на веранде. На одной койке для взрослых лежат, как правило, сразу несколько детей.
Во время своей работы доктору Катине часто приходится оперировать или лечить пациентов с тяжелыми ранениями, полученными на войне. Среди них – немало детей. Некоторым из-за полученных ранений приходится ампутировать конечности, некоторых удается спасти, другие умирают по дороге в больницу. Доктор показал армянским студентам множество фотографий маленьких пациентов с ранениями – и тех, что стали жертвами военных действий.
«Извините, что показываю вам такие фотографии, но вот как на самом деле выглядит война», - отметил он.
Помимо пациентов с ранениями, доктор регулярно лечит людей с самыми различными заболеваниями. За эти годы он видел немало пациентов с ожогами, с эпилепсией, с проказой, с редкими врожденными дефектами, с раковыми опухолями и другими заболеваниями.
Оперирует доктор Катина далеко не в тех условиях, к которым привыкли армянские хирурги. Для анестезии они используют устаревшее оборудование, которое стоит всего около 1000 долларов. А инструменты стерилизуют на горячих углях – специального оборудования для стерилизации у них нет, да и электричество надо экономить. Интересно, что риск больничных инфекций при этом достаточно низок.
«Я думаю предложить такой способ стерилизации и больницам в США. Это здорово экономит электроэнергию!» - пошутил доктор.
В Судане также серьезные проблемы с донорской кровью – ее просто нет, а потому кровь для пациентов обычно сдают родственники, а если это по какой-либо причине невозможно, иногда делают аутотрансфузию – переливание пациенту крови, взятой у него же во время проведения хирургической операции.
Готового физраствора там тоже нет, а потому его при необходимости готовит медперсонал – из соли и кипятка. Многие другие вещи, необходимые для лечения пациентов, тоже делают из подручных материалов.
«Вы удивитесь, сколько всего можно сделать, используя простые предметы, что есть под рукой. Даже с крайне ограниченными ресурсами врач многое может сделать для своих пациентов», - сказал доктор Катина.
Отметим, что Том Катина – один из четырех номинантов на премию «Аврора» 2017 года. Несмотря на постоянную бомбардировку территории правительственными силами Судана, доктор Катина день и ночь оставался в больнице, чтобы быть досягаемым для людей.