Հայտնաբերվել է կաթվածը բուժելու պոտենցիալ միջոցը
Ամերիկացի գիտնականները 3 հորմոն են գտել, որոնք նյարդային վերջավորություններին ստիպում են սերտաճել: Այս հորմոնների օգնությամբ նրանք կաթվածից կամ ողնաշարի կոտրվածքից հետո բուժել են մասնակի կաթվածով մկներին: Հարվարդի համալսարանի հետազոտողների հոդվածը հրապարակվել է Neuron ամսագրում:
«Երբ մենք այս կոկտեյլը ներարկեցինք կենդանու ուղեղ, 2 բան տեսանք՝ միանգամայն սպասելի եւ անսպասելի: Ինչպես սպասում էինք, կենդանիների ողնուղեղում աքսոնները սկսեցին աճել: Մյուս կողմից՝ նման բան սկսեց տեղի ունենալ նաեւ մկների գլխուղեղի ենթակեղեւային տարածքում: Մենք առայժմ չգիտենք, թե դա հատկապես ինչպես է ազդում շարժունակության վրա»,- ասել է Հարվարդի համալսարանից Չժիգան Հեն:
Վերջին տարիներին առնետների եւ մկների վրա կատարած փորձերով գիտնականները հասել են վերջույթնորի շարժունակության մասնակի վերականգնման՝ օգտագործելով ողնուղեղի վնասված հատվածի էլեկտրախթանում եւ ցողունային բջիջների ներարկում: Սակայն ման վերականգնումը կրծողներին չէր վերադարձնում վերջույթների լիակատար կառավարումը: Այս մեթոդները չէին վերականգնում, այսպես կոչված, կորտիկալ աքսոնները՝ նյարդային վերջավորություններ, որոնք գլխուղեղում շարժման կենտրոնները միացնում են ողնուղեղի հետ:
Հեն եւ նրա գործընկերները, փաստորեն, պատահաբար են հայտնաբերել մարմնի շարժունակության լիակատար վերականգնմանը հասնելու առաջին ներգործուն միջոցը՝ փորձեր կատարելով տարբեր հորմոններով եւ ազդանշանային մոլեկուլներով:
Գաղափարը գիտնականների մոտ ծնվեց, երբ հետեւում էին, թե ինչպես է վերականգնվում մկների տեսողությունը, որոնց ցանցաթաղանթը եւ աչքի մյուս մասերը վնասված էին: Նրանք նկատել են, որ աչքի բջիջները մի քանի սպիտակուցներ են արտադրում, որոնք նյարդային բջիջներին ստիպում են նոր վերջավորություններ ստեղծել եւ միանալ ցանցաթաղանթի կենսունակ մնացած ռեցեպտորներին, որը բերել է տեսողության մասնակի կամ ամբողջական վերականգնման:
Այս հայտնագործությունը գիտնականներին դրդել է այն մտքին, որ ողնուղեղի կամ նույնիսկ գլխուղեղի նեյրոններին կարելի ստիպել նոր կապեր ստեղծել, եթե հարկադրաբար «միացնեն» IGF1 եւ OPN գեները, որոնք պատասխանատու են այս մոլեկուլների արտադրման համար: Այս գաղափարով առաջնորդվելով՝ կենսաբանները ստեղծել են հատուկ ռետրովիրուս, որը նման գորոծողություն է կատարել:
Մկների վրա, որոնց ողնուղեղը գիտնականները մասամբ կտրել էին կամ արհեստական կաթված հրահրել, կատարված փորձերը ցույց են տվել, որ այս վիրուսի եւ սինթետիկ հորմոն 4-AP-3 համակցությունը, որը խթանում է նյարդային վերջավորությունների աճը, վնասվածքից հետո դրանց վերականգնումը նկատելիորեն արագացրել է եւ բարելավել:
Բուժումը սկսելուց մոտ 3 ամիս հետո մկները սկսել են ոչ միայն ռեֆլեքսային շարժումներ կատարել, այլեւ գիտակցված կառավարել իրենց թաթերի շարժումները: Բժիշկների խոսքով՝ կրծողները գրեթե նույն ճարպկությամբ էին բարձրանում աստիճաններով, ինչպես եւ նրանց առողջ ցեղակիցները, կատարելով միայն 10 տոկոսով ավելի շատ սխալներ:
Այս հաջողության գաղտնիքը, ինչպես նշում է Հեն, վիրուսին 4-AP-3 ավելացնելն է:
Հեն եւ նրա գործընկերները կարծում են, որ նման թերապիան արդեն այսօր կկարողանար շատ մարդկանց օգնել վերդարձնել ինքնուրույն տեղաշարժվելու ունակությունը: Հիմա նրա թիմը կամավորների մասնակցությամբ մինչկլինիկական եւ կլինիկական փորձարկումների անցկացման հնարավորություններ է փնտրում:

August 17, 2017  11:22
Scientists say the mixture of three molecules could potentially be given therapeutically to patients to aid in their recovery after serious injury.
After spinal cord injury or stroke, axons originating in the brain’s cortex and along the spinal cord become damaged, disrupting motor skills.
Now, according to findings published in the journal Neuron, a team of scientists at Boston Children’s Hospital in the United States has developed a method to promote axon regrowth after injury.
They administered the therapeutic cocktail of molecules to mice with either a spinal cord injury or stroke and observed that the mice were able to recover fine motor skills.
Study senior author Doctor Zhigang He, of Boston Children’s Hospital and Harvard Medical School, said: “In our lab, for the first time we have a treatment that allowed the spinal cord injury and the stroke model to regain functional recovery.”
His team designed the mixture by building on earlier work from Dr. Joshua Sanes’ group at Harvard who focused on optical nerve injuries. Sanes observed that the combination of insulin-like growth factor 1 (IGF1) and a protein called osteopontin (OPN) promoted nerve regrowth and vision improvement in optically-injured mice.
To investigate whether the combination would influence functional recovery, the team studied a mouse model of spinal cord injury to one side of the body.
Without intervention after injury, the mice were gradually able to recover some major motor function through natural resprouting of their axons.
But big shortfalls remained in their fine motor skills, making it difficult for them to walk on ladders with irregularly spaced rungs or retrieve food pellets.
In contrast, when the mice were injected with IGF1 and OPN one day after spinal cord injury, their fine motor skills greatly improved.
By week 12, the researchers observed that the mice’s error rates on the irregular ladder dropped to 46 percent, performing strikingly better than the untreated control group, which still continued to make errors 70 percent of the time.
He said the improvement was caused by a boost in axon sprouting and regeneration that resulted from the therapeutic mixture.
The team wondered if adding 4- aminopyridine-3-methanol, known to improve axon conduction, into their therapeutic cocktail would further enhance the mice’s functional recovery.
When they gave the cocktail of three molecules, they saw that the mice’s error rates in the irregular ladder task fell to 30 percent – only 10 per cent higher than the healthy side.
Studying a mouse model of stroke, He’s team made a surprising observation.
He said: “We saw what we expected, axon sprouting in the spinal cord.”
“But we also found something unexpected, increased axon sprouting in the subcortical area.”
By genetic manipulation He’s team ablated the sprouted axons of the CST and found that the improvement diminished. That means the functional recovery was not particularly dependent on sprouting in subcortical regions but on those in the spinal cord.
He added: “The functional outcomes of such subcortical sprouting remain to be tested.”
He said that his team are now in talks with rehab centres to determine the prerequisites of ultimately taking their work forward to clinical trials.