«Ռեքավերի» քոլեջը դասընթացների շարք կանցկացնի հոգեբուժության ոլորտի նոր մոտեցումների մասին
«Ռեքավերի» քոլեջը Հայաստանում կանցկացնի դասընթացների շարք հոգեկան առողջության ոլորտի մասնագետների, նաեւ թերապեւտների ու ընտանեկան բժիշկների համար։ Հայկական հոգեբուժական ասոցիացիայի կազմակերպած հոգեբույժների հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտնել է «Ռեքավերի» քոլեջի ղեկավար Լիլիթ Բաղդասարյանը։ Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ ԱՆ-ն կայացրել է որոշում կրեդիտավորել այդ ուսումնական դասընթացը, այնպես որ դա բժիշկների համար 48-ական կրեդիտ հավաքելու լավ հնարավորություն է։
«Նպատակն այն է, որ «ռեքավերի» գաղափարն ու հոգեկան առողջության ոլորտի մյուս նոր գաղափարները եւ նոր մոտեցումները հասանելի դառնան մասնագետներին։ Դասընթացները սկսվելու են հոկտեմբերի 30-ից ու տեւելու են մինչեւ դեպտեմբերի 22-ը»,- հայտնել է նա։
Դասընթացները կկայանան հետեւյալ չորս թեմաներով․
• Սոմատիկ հիվանդների վարման հոգեբանական ասպեկտները
• Նեւրոտիկ, սթրեսով պայմանավորված եւ սոմատոֆորմ խանգարումները հոգեթերապիայի տեսանկյունից
• Դեպրեսիվ խանգարումների հաղթահարման միջոցները
• Շիզոֆրենիայի եւ այլ պսիխոտիկ խանգարումների հոգեսոցիալական վերականգնումը
Այսօր, հոկտեմբերի 16-ին, Հոգեկան առողջության հայկական ասոցիացիան կազմակերպել էր սեմինար, որը նվիրված էր Հոգեկան առողջության միջազգային օրվան։ Սեմինարի ընթացքում ներկայացվել են Հայաստանում հոգեկան առողջության ոլորտում ներդրված նորագույն մոդելները։ Դրանք են եւ՛Ռեքավերի քոլեջը, որտեղ մարդը ոչ թե հիվանդ է, այլ ուսանող ու նույնիսկ դասախոս, եւ՛ Սպիտակի խնամքի տունը, որը երկար տարիներ հոգեբուժական ստացիոնարում անցկացրած մարդկանց հնարավորություն է տալիս ապրել արժանավայել պայմաններում։ Ներկայացվել է նաեւ ռեքավերի հասկացության մասին Երեւանի Պետական համալսարանի հրատարակած «Ապաքինում եւ սոցիալական վերականգնողական աշխատանք հոգեկան առողջության ոլորտում» գիրքը, որտեղ հավաքված են այդ թեմայով առաջադեմ գիտական աշխատությունները։
«Այս բոլոր ծրագրերը հնարավոր են դարձել Ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Սողոյանի ակտիվ աշխատանքի ու Բաց հասարակության ինստիտուտի աջակցության շնորհիվ»,- ասել է Լիլիթ Բաղդասարյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում։
Սեմինարի ընթացքում կայացել է նաեւ հոգեկան խնդիրներով մարդկանց ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես- վաճառքը, որը կազմակերպել էր «Ռեքավերի» քոլեջը, «Իմ ուղին» ՀԿ-ն ու Սպիտակի խնամքի տունը։

Рекавери колледж проведет в Армении цикл семинаров для специалистов сферы психического здоровья, а также терапевтов и семейных врачей. Об этом на встрече психиатров, организованной Армянской психиатрической ассоциацией и посвященной Международному дню психического здоровья, сообщила руководитель Рекавери колледжа Лилит Багдасарян. Она также проинформировала, что Минздрав принял решение кредитовать этот учебный курс, так что это хорошая возможность для врачей набрать по 48 кредитов.
«Цель в том, чтобы идею «рекавери» и другие новые идеи, новые подходы в сфере психического здоровья сделать доступными для специалистов. Курсы начнутся с 30 октября и продлятся до 22 декабря», - сообщила она.
Семинары состоятся по следующим четырем темам:
Сегодня, 16 октября Армянская ассоциация психического здровья организовала семинар, посвященный Дню психического здоровья, в ходе которого были представлены новейшие модели, внедренные в Армении в сфере охраны психического здоровья. Это и Рекавери колледж, где человек является не пациентом, а студентом и даже преподавателем. А также дом ухода Спитака, который дает возможность людям, которые провели долгие годы в психиатрических стационарах, жить в достойных условиях. Была презентована также изданная ЕрГУ книга о Рекавери, где собраны передовые научные работы на эту тему.
«Все эти программы стали возможны благодаря активной работе председателя Ассоциации психического здоровья Армена Согояна и при поддержке Института открытого общества», - сказала Лилит Багдасарян в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine.
В ходе семинара состоялась также выставка продажа ручных работ людей с психическими проблемами, организованная Рекавери колледжем, НПО «Мой путь» и Домом ухода Спитака.