Դեմենցիան մի քանի տարբեր հիվանդություններ է ներառում, որոնցից յուրաքանչյուրն իր ախտանիշներն ունի: Որպես կանոն, խոսքը մտածողության, շփման եւ հիշողության հետ կապված խնդիրների մասին է: Վերջերս Ալցհեյմերի հիվանդության ասոցիացիայի գիտնականները ցանկին եւս մեկ անհանգստացնող ախտանիշ են ավելացրել:
Նրանց խոսքով՝ երբ մարդը սկսում է կրկնվել, դա կարող է դեմենցիայի վաղ նշան լինել: Օրինակ՝ եթե մարդը սկսում է օրական մի քանի անգամ սափրվել, ինչ-որ իրեր հավաքել, տալ նույն հարցերը, դա պետք է տագնապ առաջացնի:
Գիտնականների խոսքով՝ այսպիսի կրկնողությունների պատճառը ուղեղի բջիջների «մարումն» է: Ըստ որում՝ արտաքին գործոնները կարող են լինել ե՛ւ նկարագրված ախտանիշների պատճառ, ե՛ւ դրանք սաստկացնող տարր: Փորձագետները շեշտում են, որ միեւնույն հարցերը տվող մարդիկ, հնարավոր է, փորձում են որոշակի տագնապ արտահայտել, օգնություն խնդրել, հաղթահարել անհանգստությունը կամ անձնական անվտանգության բացակայության զգացողությունը:
Ի դեպ, դեպրեսիան եւս կարող է դեմենցիայի ախտանիշ լինել: Տրամադրության փոփոխականությունը, բնավորության փոխվելը, ապատիան, ալարկոտությունը, գիտակցության խառնաշփոթը, տարածության մեջ կողմնորոշման խնդիրները, խոսակցության թելը կորցնելը՝ այս ամենը եւս տագնապահարույց ախտանիշներ են:
Ներկայումս աշխարհում դեմենցիայով տառապող գրեթե 47 մլն մարդ կա: Դեմենիցիայով անձանց թվի հետագա աճ է սպասվում՝ կապված աշխարհում կյանքի միջին տեւողության աճի հետ:

Being repetitive might be an early sign of dementia: Study
Dementia is a collection of symptoms that can occur due to a variety of possible diseases. The symptoms include impairments in thought, communication, and memory.
But, according to a recent research, being repetitive could also be an early sign of dementia. Repeating daily tasks, like shaving or collecting items, may be a sign of a neurodegenerative condition. Asking the same questions in conversation, after they’ve been answered, may also point to dementia.
As Zee News reports, according to the researchers at The Alzheimer’s Association, “The main cause of behavioural symptoms in Alzheimer’s, and other progressive dementias, is the deterioration of brain cells which causes a decline in the individual’s ability to make sense of the world. In the case of repetition, the person may not remember that she or he has just asked a question or completed a task.”
They further said, “Environmental influences also can cause symptoms or make them worse. People with dementia who ask questions repeatedly may be trying to express a specific concern, ask for help, or cope with frustration, anxiety or insecurity.”
Forgetting what they had for breakfast, or where they left certain objects, are symptoms of neurodegenerative conditions.
Depression is also a typical early sign of dementia.
Mood changes or a shift in personality could point to the condition.
Other early signs include apathy, listlessness, confusion, a failing sense of direction, and difficulty following conversations. According to a report, almost 47 million people are living with dementia around the world with 4.1 million of them belonging to India. This is expected to double by 2035.