Չորս խորհուրդ մազերի վաղաժամ սպիտակումը կանխելու համար
Մարդկանց մեծ մասի մազերը սկսում են սպիտակել, երբ նրանք մոտենում են միջին տարիքին, այդուհանդերձ, ոմանք այդ խնդրին բախվում են արդեն 20 տարեկանում։ Մեծամասամբ դա պայմանավորված է ժառանգականությամբ, նաեւ ռասայական ու սեռական պատկանելիությամբ։ Որպես կանոն կովկասցիների մազերը սկսում են սպիտակել 30-35 տարեկանում, ասիացիներինը՝ 40-ին մոտ,աֆրիկացիներինը՝ 40-ից հետո։ Իսկ կանանց մազերը միջինը 5 տարի ավելի ուշ է սկսում սպիտակել, քան տղամարդկանցը։
Վերջերս սպիտակ մազերը նորաձեւ թրենդ են դարձել։ Երիտասարդները, այդ թվում հայտնի աստղերը, նախընտրում են արհեստական սպիտակ մազեր, իսկ նրանք, ովքեր բնական սպիտակ մազեր ունեն, չեն ներկում դրանք, իրենց անվանելով «արծաթափայլ աղվեսներ»։
Բայց մեծամասնությունը, այնուամենայնիվ, առաջվա պես նախընտրում է իր մազերի բնական գույնը։ Իհարկե, մազերի սպիտակումից խուսափել հնարավոր չէ, բայց կարելի է արգելակել այդ գործըթնացը, հետեւելով որոշ խորհուրդների, գրում է Medical Daily պարբերականը։
1․ Համոզվեք, որ բավարար քանակությամբ վիտամիններ ու միկրոէլեմենտներ եք ստանում
Որոշակի վիտամինների ու միկրոէլեմենտների պակասն օրգանիզմում արագացնում է մազերի սպիտակման պրոցեսը։ Որպես հնարավոր պատճառներ փորձագետները հաճախ նշում են վիտամին B12-ի, պղնձի ու ցինկի պակասը։
«Սովորաբար ես իմ հաճախորդներին խորհուրդ եմ տալիս դիետիկ հավելանյութեր՝ B խմբի վիտամինների կոմպլեքսով, հատկապես կարեւոր է B12 վիտամինի բարձր պարունակությունը, այդ վիտամինի պակասը կապակցված է մազերի վաղաժամ սպիտակման հետ»,- բացատրում է հայտնի վարսահարդար Էդվարդ Ջեյմսը։
2․ Ձգտեք չնյարդայնանալ
Մշտական անհանգստությունը մեծ հավանականությամբ կհանգեցնի մազաթափության։ Ինչ վերաբերում է վաղաժամ սպիտակելուն, ապա գիտական հետազոտություններում դեռ չեն հայտնաբերվել ուղիղ կապ, բայց բազմաթիվ փորձագետներ նշում են սթրեսի դերը մազերի վաղաժամ սպիտակման հարցում։
«Մենք գիտենք մարդկանց, որոնք երկու – երեք տարի սթրեսի վիճակում են եղել եւ հայտնում են, որ իրենց մազերը վաղաժամ սպիտակել են»,- պատմում է բժիշկ Թայլեր Ցիմետը, Բալթիմորում Սինայ հիվանդանոցի ընտանեկան գլխավոր բժիշկը։ Չնայած ժառանգական կանխատրամադրվածությանը, բժիշկ Ցիմետը ենթադրում է, որ սթրեսն ու կենսակերպը կարող են ապահովել «հինգից տասը տարի պլյուս կամ մինուս վարիացիաներ»։
3․ Հրաժարվեք ծխելուց կամ կրճատեք ծխախոտի քանակը
Հայտնի է, որ ծխելն արագացնում է տարբեր օրգանների ու մարմնի մասերի ծերացման պրոցեսները։ Մազերը բացառություն չեն, այդ մասին են վկայում 2014-ին իրականացված ամերիկյան հետազոտության տվյալները՝ երկարամյա ծխելը ( ավելի քան 5 տարի) սադրում է մազերի պիգմենտի վաղաժամ կորուստ։ Ճիշտ է, այդ հետազոտությանը մասնակցել են միայն 19-21 տարեկան տղամարդիկ։
Սակայն 2010-ին Հորդանանում տղամարդկանց ու կանանց շրջանում մազերի վաղաժամ սպիտակման մասին ուսումնասիրության ժամանակ (մինչեւ 30 տարեկան) նույնպես պարզվել է դրա կապը ծխելու հետ։
4․ Ստուգեք վահանաձեւ գեղձը
Վահանաձեւ գեղձի դիսֆունկցիան, չբուժելու դեպքում, մազերի թուլացումից բացի կարող է նաեւ արագացնել դրանց սպիտակումը։ Ըստ հետազոտության, դա պայմանավորված է նրանով, որ վահանաձեւ գեղձի հորմոնները անմիջապես փոխում են մարդկանց մազապարկի ֆունկցիաները։
Հիպերտիրեոզի դեպքում (վահանաձեւ գեղձի հորմոնների բարձր մակարդակ) մազերը կորցնում են իրենց առաձգականությունը, իսկ հիպոտիրեոզի դեպքում (անբավարար մակարդակ) դառնում են չոր, փխրուն ու աղոտ։
Ըստ 2007-2008 թթ․ իրականացված հետազոտության տվյալների, տիրեոիդ հորմոնների ներարկումը օգնում է որոշ հիվանդների վերականգնել մազերի բնական կամ ավելի մուգ գույնը։

4 solutions to delay premature graying of your hair
While most of us start to experience noticeable graying as they near middle age, some people are panic-stricken as they start seeing more white strands in the mirror as early as their 20s.
But this supposedly "dreaded" sign of aging has evolved and rebranded itself, turning into a widespread trend in recent years. Younger people, including celebrities, are opting for faux gray hair while those who experience natural graying are complimented and referred to as "silver foxes."
It is understandable if some people still prefer their natural hair color. Largely decided by your genes and factors such as race and gender, graying is not something that can be avoided. But for the ones who are keen, here are a few steps that could delay the process.
1. Make sure you're getting enough nutrients
Certain nutritional deficiencies have been associated with speeding up the process of hair graying. Experts often note low levels of vitamin B12, copper, and zinc as possible causes.
“I normally recommend Vitamin B complex as a supplement to my clients, particularly with higher amounts of vitamin B12 as a lack of this vitamin has been associated with premature graying,” explained Edward James, a celebrity hairstylist and founder of Edward James Salons and Spas.
1. Try not to stress out
If you spend a lot of time and energy worrying, you are likely to lose hair. But are you also likely to develop early grays? Scientific research has not yet found a direct link but many experts do suspect that stress plays a role.
"We've seen that people who are stressed [for] two to three years report that they turn gray sooner," said Dr. Tyler Cymet, head of family medicine at Sinai Hospital in Baltimore. While graying is "genetically outlined" for the most, Dr. Cymet suggests that stress and lifestyle can provide "a variation of plus or minus five to 10 years."
1. Quit or reduce smoking
Smoking has been known to accelerate aging in various parts of the body, and this includes your hair. Research has linked a long history of smoking with the loss of hair pigmentation. A study from 2013 found an association between the onset of gray hair before the age of 30 and cigarette smoking. Here are some of the best, research-backed ways to overcome a smoking addiction or dependence.
1. Get your thyroid tested
An untreated dysfunction of your thyroid gland may lead to an acceleration in graying as well as weakening the hair. According to a study, this is because thyroid hormones directly alter human hair follicle functions. Patients who suffer from hyperthyroidism (an overactive thyroid) have hair shafts that "show substantially reduced tensile strength" while patients of hypothyroidism (an underactive thyroid) may experience "dry, brittle, and dull hair shafts."
Those who suspect that they may be experiencing premature graying should get tested and receive treatment if needed. Administration of thyroid hormone (TH) is said to help for some patients.