ԱՀԿ ներկայացուցիչ. Կիսամիջոցներն անընդունելի են՝ ծխելու արգելք պետք է լինի բոլոր բոլոր փակ հաստատություններում
15 հոկտեմբերի, 2018  20:59
Երբ Հայաստանում կիրառեն հասարակական վայրերում ծխելն արգելող օրինագիծը, ծխախոտի արդյունաբերությունը, չցանկանալով եկամուտների կորուստ ունենալ, կսկսի դրան ամեն ձեւով խոչընդոտել՝ առաջարկելով ծխողների եւ չծխողների համար բաժանված հաստատությունների ստեղծման փոխզիջումներ, ծխողների հաստատություններում օդափոխության բարելավում եւ այլն: Հայաստանում ԱՀԿ ներկայացուցիչ Եգոր Զարցեւը պնդում է, որ նման կիսամիջոցներն անընդունելի են: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է ծխելն արգելել բոլոր փակ հաստատություններում՝ հենց այս ճանապարհով են հիմա գնում բոլոր զարգացած երկրները:
Հետազոտությունների համաձայն՝ հաստատությունների բաժանումը չի աշխատում. չծխողների համար դահլիճներում իրականում գրեթե նույնքան ծուխ ու վնասակար քիմիական նյութեր են պարունակվում, որքան ծխողների համար սրահներում:  Ստացվում է, որ մարդիկ (այդ թվում՝ փոքր երեխաները) ծխի եւ դրա հետ կապված բոլոր վտանգներին ենթարկվում են նույնիսկ չծխողների համար նախատեսված հաստատություններում, եթե ինչ-որ տեղ մոտակայքում կա դահլիճ, որտեղ կարելի է ծխել:
Ինչպես նշեց Եգոր Զայցեւը, ծխախոտն ամեն տարի սպանում է մոտ 7 մլն մարդկանց. նրանց բոլորին կարելի էր փրկել, եթե հաջողվեր ծխախոտը պոպուլյացիայից «վերացնել», որն ինչպես հայտնի է, վնասում է ոչ միայն ծխողներին, այլեւ շրջապատի մարդկանց եւ նույնիսկ կենդանիներին:
ԱՀԿ ներկայացուցիչը նշեց, որ ծխելու տարածվածությունը նվազեցնելու եւ երկրորդային ծխի ազդեցությունից պոպուլյացիան պաշտպանելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է ծխելն արգելել բոլոր հասարակական վայրերում: Նման արգելք է արդեն գործում շատ երկրներում, այդ թվում՝ Ռուսաստանում: Ավելին՝ այս տարի այդպիսի արգելք է մտցվել հարեւան Վրաստանում:
Հաջոդ կարեւոր քայլը ծխախոտային արտադրանքի ցանկացած գովազդի եւ ծխախոտ արտադրողների կողմից հովանավորության արգելումն է: Հայաստանում այս ուղղությամբ արդեն առաջընթացը նկատելի է, սակայն դեռեւս աշխատանքների կարիք կա, քանի որ խանութներում դեռեւս կարելի է հանդիպել ծխախոտի այս կամ այն ձեւով գովազդ, ավելին՝ խանութներում դեռեւս արգելված է չէ ծխախոտի ցուցադրումը:
ԱՀԿ ներկայացուցիչը նշեց, որ ծխախոտային արտադրանքի հարկերը նույնպես պետք է բարձրացնել, սա անչափ արդյունավետ քայլ է համարվում, ճիշտ է՝ այսօր քննարկվող օրինագծում նման կետ չկա:
«Ծխախոտի տուփը պետք է շատ թանկ արժենա,- նշեց Եգոր Զայցեւը: - Հայաստանում ծխախոտը չափազանց մատչելի է երիտասարդների համար: Բարձր գինը լավ արգելապատնեշ է, որ չսկսեն ծխել»:
Ինչպես նշեց Զայցեւը, հարկը պետք է կազմի ծխախոտի արժեքի մոտ 75 տոկոսը, իսկ Հայաստանում այն առայժմ կազմում է ընդամենը մոտ 30 տոկոս:
Դե իսկ նրանց համար, ովքեր կորոշեն ծխելը թողնել, անհրաժեշտ է ստեղծել բոլոր պայմանները. անհրաժեշտ է ունենալ ոչ միայն թեժ գիծ, որին կարող է դիմել յուրաքանչյուր ցանկացող, այլեւ առաջնային օղակի պատրաստված մասնագետներ, որոնց հնարավոր կլինի դիմել խորհրդի համար: Հայաստանում այս ուղղությամբ արդեն աշխատանքներ տարվում են. առաջնային օղակի մասնագետները վերապատրաստում են անցնում, որպեսզի խորհրդատվություն տրամադրեն ծխելուց հրաժարվել ցանկացողներին: Ավելին՝ այսօր արդեն աշխատանքներ են տարվում Հայաստանում այնպիսի դեղամիջոցների գրանցման համար, որոնք օգնում են վնասակար սովորությունից ազատվել:

Представитель ВОЗ: Полумеры неприемлемы – запрет на курение должен быть во всех закрытых помещениях
Когда в Армении будут принимать новый законопроект, запрещающий курение в общественных местах, табачная промышленность, не желая терять доходы, будет этому всячески препятствовать, предлагая компромиссы вроде создания раздельных помещений для курящих и для некурящих, улучшения вентиляции в помещениях для курящих и так далее. Такие полумеры, однако, неприемлемы, утверждает представитель ВОЗ в Армении Егор Зайцев. По его словам, курение необходимо запретить во всех закрытых общественных помещениях – именно этим путем сейчас идут все развитые страны.
Согласно исследованиям, разделение помещений не работает: в залах для некурящих на деле дыма и вредных химических веществ бывает почти столько же, сколько в помещениях для курящих. Получается, что люди (в том числе и маленькие дети) подвергаются воздействию дыма и всем рискам, с этим связанным, даже в помещениях для некурящих, если где-то поблизости есть зал, где курить можно.
Как отметил Егор Зайцев, табак каждый год убивает около 7 миллионов людей: всех их можно было бы спасти, если бы удалось «убрать» из популяции табак, который, как известно, вредит не только самим курильщикам, но и окружающим людям и даже животным.
Для снижения распространенности курения и для защиты популяции от воздействия вторичного дыма, как отметил представитель ВОЗ, необходимо первым делом запретить курение во всех общественных местах. Такой запрет действует уже во многих странах, в том числе в России. Более того, в этом году такой запрет ввели и в соседней Грузии.
Следующий важный шаг – запрет на любую рекламу табачных изделий и на спонсорство со стороны производителей табака. В Армении в этом направлении уже заметен прогресс, однако еще есть над чем работать, так как в магазинах все еще можно встретить рекламу сигарет в той или иной форме, более того, выкладка сигарет в магазинах все еще не запрещена.
Налоги на табачные изделия, как отметил представитель ВОЗ, тоже необходимо повысить, - это считается очень эффективным шагом, правда, в обсуждаемом сегодня законопроекте такого пункта нет.
«Пачка сигарет должна стоить дорого», - отметил Егор Зайцев. – «В Армении сигареты слишком доступны для молодых людей. Высокая цена – хороший барьер, чтобы не начать курить».
Налог, как отметил Зайцев, должен составлять около 75% от стоимости сигарет, а в Армении он пока что составляет всего около 30%.
Ну а для тех, кто решит бросить курить, необходимо создать для этого все условия: нужно иметь не только горячую линию, в которую может обратиться любой желающий, но и подготовленных специалистов первичного звена, к которым можно будет обратиться за советом. В этом направлении в Армении уже ведутся работы: специалисты первичного звена проходят переподготовку, чтобы консультировать желающих бросить курить. Более того, сегодня уже ведутся работы по регистрации в Армении препаратов, помогающих избавиться от вредной привычки.