Տկարամտության զարգացման մեծ հավանականությամբ մարդկանց 3 խումբ
Տարեց տարիքում տկարամտությանը կարող է բախվել ցանկացած մարդ, սակայն որոշ մարդկանց դեպքում տկարամտության զարգացման հավանականությունը ավելի մեծ է, քան մյուսների.
Ծխողներ
Ծխելը բացասաբար է անդրադառնում թե՛ արյան շրջանառության, թե՛ նյարդային համակարգի վիճակի վրա. հավանաբար, այս պատճառով ծխողները մտնում են դեմենցիայի զարգացման ռիսկի խմբի մեջ: Հարվային Կորեայից գիտնականները 60 տարեկանից սկսած 46 հազար տղամարդկանց մասնակցությամբ հետազոտություն են կատարել, որով հաստատվել է ծխելու եւ դեմենցիայի միջեւ կապը:
Գիտնականների խոսքով՝ 60 տարեկանից հետո ծխողների շրջանում մտավոր պրոցեսները վատթարանում են, որն ավելի է մեծացնում տկարամտության զարգացման հավանականությունը: Նրանց համեմատությամբ, ովքեր երբեք չեն ծխել, օրական 2 տուփ ծխախոտ ծխող մարդկանց շրջանում տկարամտության հավանականությունը 172 տոկոսով մեծ է:
Նիհար մարդիկ
Մարմնի զանգվածի դեֆիցիտը, որքան էլ տարօրինակ է, նույնպես մեծացնում է մի ամբողջ շարք նեւրոլոգիական խանգարումների, այդ թվում՝ տկարամտության զարգացման հավանականությունը: Լոնդոնի հիգիենայի եւ արեւադարձային բժշկության դպրոցի հետազոտողների խոսքով՝ չափից ավելի նիհար մարդկանց շրջանում տկարամտության ի հայտ գալու հավանականությունը հատկապես մեծ է 50-ից մինչեւ 60 տարեկանում:
Միայնակ մարդիկ
ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգի համալսարանի գիտնականները պնդում են, որ միայնակությունը 40 տոկոսով մեծացնում է տկարամտության զարգացման հավանականությունը: Հավանաբար, բանն այն է, որ միայնակ մարդիկ դեպրեսիային ավելի են հակված, իսկ նրանց ֆիզիկական ակտիվությունն ավելի ցածր է, քան ընտանիք ունեցողներինը: Այս գործոնները խթանում են օրգանիզմում քրոնիկական բորբոքումների զարգացումը, ինչն արդյունքում ուղեղի վրա կործանարար ազդեցություն է ունենում:
Դրանից բացի, կարծիք կա, որ շփման մշտական բացակայության պատճառով միայնակների ուղեղի նեյրոնները պակաս ակտիվ են գործում, քան սոցիալական հարուստ կյանքով ապրող մարդկանց ուղեղի նեյրոնները:

Со слабоумием может столкнуться каждый человек в пожилом возрасте, однако у некоторых людей риск развития слабоумия намного выше, чем у других:
Курение негативно сказывается и на кровообращении, и на состоянии нервной системы – видимо, поэтому курильщики входят в группу риска развития деменции. Ученые из Южной Кореи провели исследование с участием более 46 000 мужчин в возрасте от 60 лет, которе подтвердило связь между курением и деменцией.
По словам ученых, у курильщиков после 60 лет ухудшаются мыслительные процессы, что еще больше повышает риск развития слабоумия. По сравнению с теми, кто никогда не курил, у человека, который выкуривает от двух пачек сигарет в день, риск слабоумия повышен на 172%.
Дефицит массы тела, как ни странно, тоже повышает риск развития целого ряда неврологических расстройств, в том числе слабоумия. По словам исследователей из Лондонской школы гигиены и тропической медицины, у слишком худых людей риск появления слабоумия особенно высок в возрасте от 50 до 60 лет.
Как утверждают ученые из Университета штата Флорида, одиночество повышает риск развития слабоумия на 40%. Видимо, дело в том, что одинокие люди более с склонны к депрессии, а их физическая активность – более низкая, чем у семейных. Данные факторы стимулируют развитие хронических воспалений в организме, что в итоге разрушительно действует на мозг.
Кроме того, считается, что у одиночек из-за отсутствия постоянного общения нейроны мозга функционируют менее активно, чем у людей с богатой социальной жизнью.