Մարիխուանա ծխելը ընդմիշտ կարող է նվազեցնել դեռահասների IQ-ն
Չափահաս տարիքում մարիխուանա ծխելը նվազեցնում է պատանիների IQ-ն եւ կարող է մշտական ազդեցություն ունենալ նրանց վրա, զգուշացնում են հետազոտողները։ Թմրանյութերի վնասակար ազդեցությունը պահպանվում է, նույնիսկ եթե դեռահասը այլեւս չի օգտագործում այն։ ԱՄՆ-ի Թմրամիջոցների ազգային ինստիտուտի (NIDA) գիտնականները հաստատել են, որ կանեփ ծխելը կարող է ազդել մարդու քննադատական մտածողության եւ հիշողության վրա, եւ դրա հետեւանքները օրերով կարող են պահպանվել, հաղորդում է Daily Mail-ը։
«Շատ կարեւոր է, որ հասարակությունը տեղյակ լինի, թե մարիխուանա ծխելը ինչպիսի առողջական, սոցիալական եւ ակադեմիական վտանգներ կարող է առաջացնել»,-ասել է հետազոտության հեղինակ, NIDA-ի տնօրեն դոկտոր Նորա Դ. Վոլկովը։
Ռիսկի գործոնները ավելի են մեծանում, երբ մարիխուանայի հետ միասին նաեւ ալկոհոլ են օգտագործում, գրել են հետազոտողները New England Journal of Medicine հրապարակված իրենց հոդվածում։
Վերջերս Ֆիլադելֆիայում Փենսիլվանիա համալսարանի հետազոտողները հայտնաբերել են, որ մինչ 15 տարեկան մարիխուանա օգտագործելը կարող է հետագայում անքնություն առաջացնել։ Թմրադեղերը կարող են բարձրացնել քնի հետ կապված խնդիրների առաջացման վտանգը։ Թմրադեղեր օգտագործողները հիմնականում ունեն քնելու, քնի պահպանման դժվարություններ, նրանց քունը ոչ վերականգնողական է, եւ նման մարդիկ օրվա ընթացքում քնկոտություն են զգում։ Քնի պակասի եւ կանեփի օգտագործման միջեւ կապը հատկապես ավելի զգալի է այն մարդկանց մոտ, ովքեր սկսել են թմրանյութ օգտագործել մինչեւ 15 տարեկան։

Smoking cannabis as a teenager lowers IQ into adulthood and could have a lifelong impact, researchers have warned. And the damaging effects of the drug remained even if users stopped smoking marijuana as adults. The scientists, from the National Institute of Drug Abuse (NIDA) in the U.S., added that smoking cannabis affects critical thinking and memory during use, with the effects persisting for days.
‘It is important to alert the public that using marijuana in the teen years brings health, social, and academic risk,’ said lead author and NIDA director Dr Nora D. Volkow.
The risks are further enhanced when combining marijuana with alcohol, they reported in the New England Journal of Medicine.
Recently, researchers at the University of Pennsylvania, in Philadelphia, found smoking cannabis before the age of 15 could lead to insomnia later in life. Any history of using the drug was associated with an increased risk of reporting difficulty getting enough sleep. This people reported struggling to fall asleep, difficulty maintaining sleep, experiencing non-restorative sleep and feeling sleepy during the day. The strongest link between lack of sleep and cannabis use was in those who first used the drug under the age of 15.
Reviewing a range of studies on marijuana smoking, they reiterated that cannabis impairs driving and increases the risk of being involved in a car accident.