Կոշտ հակածխախոտային օրենքներն օգտակար են թե՛ բնակչության առողջության, թե՛ երկրի տնտեսության համար. ՄԱԿ ներկայացուցիչ
3 մայիսի, 2019  17:33
Կոշտ հակածխախոտային օրենքները ոչ միայն կօգնեն պահպանել բնակչության առողջությունը եւ կազդեն մարդկանց կյանքի միջին տեւողության ավելացման վրա, այլեւ օգտակար կլինեն նաեւ տնտեսության համար։ Այս մասին, պատասխանելով NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հարցին, ասել է ՄԱԿ մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը։
Նրա խոսքով՝ այսօր դեռեւս կարելի է կարծիք լսել, թե ծխելու արգելքը փակ շինություններում կարող է վնաս հասցնել բիզնեսին։ Իրականում այդպես չէ. ինչպես ցույց է տվել այն երկրների փորձը, որտեղ նման արգելքները վաղուց արդեն գործում են, եթե ռեստորանում արգելում են ծխել, այցելուների թիվը չի նվազում, այլ, ընդհակառակը, ավելանում է, չէ՞ որ մարդիկ ավելի հաճույքով են գնում այնտեղ, եւ կարող են իրենց հետ վերցնել երեխաներին ու ընտանիքի մյուս անդամներին։
«Մենք լիովին աջակցում ենք կոշտ հակածխախոտային օրենքներին աշխարհի բոլոր երկրներում, եւ ապացույցները բավական միանշանակ են. բոլոր երկրներում, որտեղ ընդունվել են նման օրենքներ, արդյունքներն ավելի քան դրական են»,- ասել է Շոմբի Շարփը։
Հիշեցնենք, որ ոչվարակիչ հիվանդությունները, համաձայն ոչվարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման եւ հսկողության ոլորտում ներդրումները հիմնավորող փաստարկների մասին զեկույցի, ավելի լուրջ բեռ են ներկայացնում երկրի տնտեսության համար, քան կարող է թվալ առաջին հայացքից. սրտանոթային հիվանդությունների, քաղցկեղի, դիաբետի եւ  թոքերի օբստրուկտիվ քրոնիկական հիվանդության պատճառով Հայաստանն ամեն տարի կորցնում է ՀՆԱ մոտ 6,5 տոկոսը։
Դեպքերի մեծ մասում թվարկված հիվանդությունները զարգանում են անառողջ կենսակերպի՝ ծխելու, ալկոհոլային խմիչքների չարաշահման, ոչ ճիշտ սնվելու եւ հիպոդինամիայի պատճառով։ Ոչվարակիչ հիվանդություններն այսօր մահացության 80 տոկոսի պատճառն են զարգացած եւ զարգացող երկրներում, եւ դեպքերի մեծ մասում այդ հիվանդությունները կարելի է կանխել՝ պարզապես փոխարինելով կենսակերպն ավելի առողջով։
Հիշեցնենք, նաեւ, որ Հայաստանում քննարկվում է նոր օրինագիծ, որով արգելվելու է ծխելը բոլոր փակ հանրային շինություններում։ Հանրային վայրերում ծխելու համար տուգանքը կարող է կազմել 50 000 դրամ (100 դոլարից մի փոքր ավելի)։ Նոր օրենքով նախատեսվում է նաեւ ավելացնել ծխախոտի գովազդի տուգանքը։ Եթե առաջ այդ տուգանքը կազմում էր 500 000 դրամ (միլիոն՝ կրկնակի խախտման դեպքում), ապա հիմա այն կազմելու է 800 000 դրամ, իսկ երկրորդ խախտման գումարը, ամենայն հավանականությամբ, կկրկնապատկվի։ Արգելքները նախատեսվում է տարածել ծխախոտի բոլոր տեսակների վրա, այդ թվում եւ էլեկտրոնային սիգարետների։

Жесткие антитабачные законы полезны и для здоровья населения, и для экономики страны – представитель ООН
3 мая, 2019  17:33
Жесткие антитабачные законы не только помогают сохранять здоровье населения и влияют на среднюю продолжительность жизни людей, но и полезны для экономики. Об этом, отвечая на вопрос корреспондента NEWS.am Medicine, сказал постоянный координатор ООН Шомби Шарп.
По его словам, сегодня все еще можно услышать мнение, будто запрет на курение в закрытых помещениях может нанести удар по бизнесу. На самом же деле все совсем не так: как показал опыт стран, где такие запреты давно уже действуют, если в ресторане запрещают курить, число посетителей не уменьшается, но, наоборот, увеличивается, ведь люди охотнее туда ходят – и могут брать с собой детей и других членов семьи.
«Мы полностью поддерживаем жесткие антитабачные законы во всех странах мира, и доказательства вполне однозначны: во всех странах, где такие законы были приняты, результаты более чем положительные», - сказал Шомби Шарп.
Напомним, что неинфекционные заболевания, согласно докладу об обоснованиях для вкладов в сферу контроля и профилактики неинфекционных заболеваний, представляют собой более серьезное бремя для экономики страны, чем может показаться на первый взгляд: из-за сердечно-сосудистых заболеваний, рака, диабета и ХОБЛ Армения ежегодно несет убытки в размере 6.5% от ВВП.
В большинстве случаев перечисленные заболевания развиваются из-за нездорового образа жизни – курения, злоупотребления алкогольными напитками, неправильного питания и гиподинамии. Неинфекционные заболевания сегодня являются причиной не менее 80% всех смертей в развитых и развивающихся странах, и в большинстве случаев эти заболевания можно предотвращать, просто меняя образ жизни на более здоровый.
Напомним также, что в Армении обсуждается новый законопроект, запрещающий курение во всех закрытых общественных помещениях. Штраф за курение в общественных местах может составить 50 000 драмов (чуть больше 100 долларов). В новом законе также планируется увеличить штраф за рекламу табачных изделий. Если раньше этот штраф составлял 500 000 драмов (миллион – за повторное нарушение), то теперь он составит 800 000 драмов, а за повторное нарушение сумма, скорее всего, удвоится. Запреты планируется распространить на все табачные изделия, в том числе на электронные сигареты.