Ցերեկային քունը երեխաներին ավելի խելացի է դարձնում. հետազոտություն
Փենսիլվանիայի համալսարանի եւ Կալիֆոռնիայի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ ցերեկային քունը դրական է անդրադառնում երեխայի կոգնիտիվ ունակությունների վրա:
Հետազոտության շրջանակում վերլուծվել են 10-ից մինչեւ 12 տարեկան շուրջ 3 հազար երեխաների տվյալները: Գիտնականները հաշվի են առել այնպիսի գործոնները, ինչպես երեխայի սեռը, դպրոցի գտնվելու վայրը, ծնողների կրթական մակարդակը, ինչպես նաեւ գիշերային քնի տեւողությունը:
Պարզվել է, որ ցերեկը քնող դեռահասներն իրենց ավելի երջանիկ են զգում այն հասակակիցների համեմատությամբ, որոնք միայն գիշերն են քնում: Դրանից բացի, նրանց մոտ ավելի ուժեղ է զարգացած ինքնավերահսկումը, իսկ IQ-ի մակարդակն ավելի բարձր է:
Ցերեկային քնի եւ կոգնիտիվ ունակությունների միջեւ առավել ակնհայտ կապ է հայտնաբերվել 12 տարեկան երեխաների շրջանում. այս խմբում առաջադիմությունը 7,6 տոկոսով  բարձր էր:
Նշվում է նաեւ, որ ցերեկային քունն օգնում է կրճատել այն ժամանակը, որը դեռահասները հատկացնում են գաջեթներով զբաղվելուն:

Дневной сон делает детей умнее: исследование
Ученые из Университета Пенсильвании и Университета Калифорнии установили, что дневной сон положительно сказывается на когнитивных способностях ребенка.
В рамках исследования были проанализированы данные порядка 3 тыс. детей в возрасте от 10 до 12 лет. Ученые учитывали такие факторы, как пол ребенка, местоположение школы, уровень образования родителей, а также продолжительности ночного сна.
Выяснилось, что тинейджеры, которые спят днем, чувствуют себя более счастливыми по сравнению со сверстниками, которые спят только по ночам. Кроме того, у них сильнее развит самоконтроль, а уровень IQ - более высокий.
Наиболее явная связь между дневным сном и когнитивными способностями была выявлена у 12-летних детей: в этой группе успеваемость повышалась на 7,6%.
Указывается также на то, что дневной сон помогает сократить время, которое тинейджеры тратят на гаджеты.