Դժբախտ դեպքից հետո աղջիկը 10 տարի չի կարողանում ուտել եւ 3 մլն դոլար արժողությամբ 5 օրգանների փոխպատվաստման կարիք ունի
6 հունիսի, 2019  13:30
16-ամյա Սալմա Բաշիրը 10 տարի առաջ լողավազանում տեղի ունեցած դժբախտ դեպքից հետո հաշմանդամ է դարձել:
The Daily Mail-ը հաղորդում է, որ աղջիկը զրկվել է բարակ եւ հաստ աղուց, ինչպես նաեւ լեղապարկից: Բացի այդ նրա որովայնին բաց վերք է մնացել, որն ամենօրյա բուժական խնամքի կարքի ունի:
Դժվար է հավատալ, բայց ծանր վնասվածքի պատճառ է դարձել լողավազանի ներթող կափույրը. հզորությունն այնքան ուժեղ է եղել, որ այն բառացիորեն պատռել է 5-ամյա Սալիի բարակ աղին: Օրգանի փոխպատվաստումը անհաջող է անցել եւ վիրաբույժները ստիպված են եղել հեռացնել հաստ աղին եւ լեղապարկը:
Սալման չի կարողանում սովորական սննուդով սնվել: Տանը պատրաստված ուտելիքները վայելելու համար նա ծամում է ուտելիքի մանր կտորները, իսկ հետո թքում դրանք պոլիէթիլենային տոպրակի մեջ:
Կենսագործունեության համար անհրաժեշտ  սննդարար նյութերը նա ստանում  է հատուկ համակարգի միջոցով, որը ամեն օր 20 ժամ  միացված է նրա մարմնին: Վիտամիններ եւ միկրոտարրեր պարունակող  լուծույթով տարայի քաշը 7-9 կգ է:
Մինչ այդ Սալին հաշմանդամության պատճառով թերզարգացած է մնացել:
Աղջիկը տեղաշարժվում է հաշմանդամի սայլակով: Նրա ընտանիքն ամեն շաբաթ միայն անհրաժեշտ անալիզների համար  1000 դոլար է ծախսում: Սալման 5 օրգանների փոխպատվատսման կարքի ունի՝ բարակ եւ հաստ աղու, լյարդի, ստամոքսի եւ ենթաստամոքսային գեղձի: Վիրահատության արժեքը կազմում է 3 մլն դոլար, ընդ որում երաշխիքներ չկան, որ այն բարեհաջող կանցնի: Այս պահին GoFundMe քրաուդֆանդինգային հարթակի միջոցով  հաջողվել է 15 հազար դոլար հավաքել:

A 16-year-old Salma Bashir became disabled after an accident in a pool that occurred more than 10 years ago, The Daily Mail reported.
According to the source, the girl lost her colon and small intestine, as well as the gall bladder. In addition, an open wound remained in her stomach, which needs daily medical care.
Salma wanted to play in the baby pool, she sat on the pool's suction valve and the force was so strong that it ripped her small intestines from her body, before anyone had a chance to pull her away.
“It's basically a bag full of fluids with all the nutrition you need, such as calcium, sodium, glucose, all the vitamins and everything you need. I'm hooked up to that for 20 hours a day. When it first gets hooked up, it's about 15 to 20 pounds. 'I'm about four-foot-three, so I'm very small. The reason I don't absorb food is because I don't have the intestines at all. So there's nowhere for it to go if I eat anything,” she said.
Her mother, Dena Ghaly said: “Everything is a cost. Every admission, every visit, every clinic. Her labs is like $1000 every week, her TPN - one dose is like $300.”
At the moment, through the GoFundMe crowdfunding platform, it was possible to collect only $ 15,000.