Արձակուրդն օգտակար է սրտի համար. հետազոտություն
Տարվա ընթացքում հաճախ հանգստացող մարդկանց մոտ նվազում է սրտանոթային հիվանդությունների առաջացման ռիսկը: Նման եզրակացության են հանգել Սիրակուզիի համալսարանի մասնագետները:
Հետազոտության շրջանակում հարցմանը մասնակցել է 60 մարդ, որոնք պատասխանել են իրենց հանգստի վերաբերյալ հարցերին: Բացի այդ, գիտնականները ստուգել են նրանց մոտ սրտի եւ անոթների հետ կապված խնդիրների առկայությունը՝ ուշադրություն հատկացնելով զարկերակային ճնշմանը, ինչպես նաեւ արյան մեջ տրիգլիցերիդների, խոլեստերինի եւ գլյուկոզայի մակարդակին:
Պարզվել է, որ նրանց մոտ, ովքեր վերջին մեկ տարում հաճախ են հանգստացել, մետաբոլիկ համախտանիշի զարգացման հավանականությունը ցածր է եղել: Բացի այդ, հավելյալ արձակուրդը տվյալ հավանականությունը նվազեցրել է 24%-ով:
Հատկանշական է, որ գրեթե բոլոր հարցվածները նշել են, որ սթրեսի մակարդակն արձակուրդի ժամանակ ցածր է եղել:

Study shows vacation is good for the heart
According to experts at the University of Syracuse, people who rest often throughout the year run a lower risk of having cardiovascular diseases.
Sixty people answered questions about rest. Scientists checked to see if they had any heart problems or problems with blood vessels, focusing on blood pressure, as well as the level of triglycerides, cholesterol and glucose in the blood.
Based on the study, the development of the metabolic syndrome was less likely among those who have rested often throughout the year. In addition, an additional vacation reduces the probability by 24%.
What is noteworthy is the fact that almost all the participants of the survey stated that the level of stress was low during vacation.