Դանիացի գիտնականները գտել են կապ սերմնահեղուկի որակի եւ քնի պառկելու ժամանակի միջեւ։ Համաձայն կատարված հետազոտությունների՝ տղամարդկանց մոտ, ովքեր քնելու են գնում մինչեւ ժամը 22.30-ը, սերմնահեղուկի որակը քառակի լավանում է նրանց համեմատ, ովքեր պառկում են քնելու 23.30-ին եւ ավելի ուշ։
Մասնագետները նշում են, որ ընտանիքը պլանավորելիս վաղ քնելու պառկելը կարեւոր նշանակություն ունի, քանի որ զգալիորեն բարձրացնում է երեխա սաղմնավորելու հնարավորությունները։ Հետազոտության համահեղինակ, պրոֆեսոր Հանս Յակոբ Ինգերսլեւը Օրհուսի համալսարանից (Դանիա) նշում է, որ քնի պակասը կարող է սթրես առաջացնել, որն արդյունքում բացասաբար կանդրադառնա այրական բեղունության վրա։
Սերմնահեղուկի որակը կախված է նաեւ քնին հատկացվող ժամանակի քանակից։ Այսպես, երեխա բեղմնավորելու շանսերը բնական ճանապարհով բարձրանում են օրական 7,5-8 ժամ քնի դեպքում։ Այդ պարագայում սերմնահեղուկի որակը բարձրանում է վեց անգամ նրանց համեմատ, ովքեր քնին տրամադրում են օրական յոթ ժամից պակաս։
Հետազոտության արդյունքները ներկայացվել են Վիեննայում, Մարդու վերարտադրողության եւ սաղմնաբանության եվրոպական ընկերության (ESHRE) ամենամյա գիտաժողովի շրջանակում։

Ученые назвали простой способ улучшить качество спермы в четыре раза
Датские ученые нашли связь между качеством спермы и временем отхода ко сну. Согласно проведенным исследованиям, у мужчин, которые ложатся спать до 22:30, качество спермы в четыре раза выше по сравнению с теми, кто идут спать в 23:30 и позже.
Специалисты отмечают, что при планировании семьи ранний отход ко сну имеет важное значение, поскольку значительно повышает шансы на зачатие ребёнка. Соавтор исследования профессор Ханс Якоб Ингерслев из Орхусского университета (Дания) отмечает, что дефицит сна может спровоцировать стресс, который в итоге негативно сказывается на мужской фертильности.
Качество спермы зависит также от количества времени, уделяемого сну. Так, шансы зачать ребёнка естественным путем повышаются в случае сна в течение 7.5-8 часов в сутки. В этом случае качество спермы повышается в шесть раз по сравнению с семенной жидкостью тех, кто уделяют сну менее семи часов в сутки.
Результаты исследования были представлены в Вене, в рамках ежегодной конференции Европейского общества репродукции человека и эмбриологии (ESHRE).