Ինչո՞ւ չի կարելի լվանալ միսը նախքան ջերմամշակումը
Նախքան ջերմամշակումը միսը լվանալը վատ միտք է, եւ Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի (ԱՄՆ) գիտնականները կոչ են անում հրաժարվել այդ վտանգավոր սովորությունից։
Բանն այն է, որ միսը լվանալու սովորությունը, մասնագետների խոսքով, կարող է մեծացնել թունավորվելու ռիսկը։ Շատ հաճախ հում միսը վարակված է վտանգավոր բակտերիաներով, ինչպիսին են Salmonella-ն, Campylobacter-ն ու Clostridium perfringens-ը։ Երբ մենք մսի կտորը պահում ենք հոսող ջրի տակ, ջրի կաթիլների հետ միասին բակտերիաները տարածվում են ամբողջ խոհանոցում, հայտնվում են ամենամոտ գտնվող իրերի մակերեսին եւ մթերքի վրա։ Հաճախ անգամ շատ մանրակրկիտ մաքրությունը չի կարող վերացնել այդ բակտերիաները։
Գիտափորձի շրջանակում գիտնականները հրավիրել էին 300 կամավորների, որոնք պետք է պատրաստեին ուտեստներ հավի մսից ու աղցան։ Մասնակիցները բաժանվել էին երկու խմբի․ առաջին խումբը լվացել էր միսը, իսկ երկրորդը՝ ոչ։ Անհրաժեշտ էր նաեւ կտրատել միսն առանձին տախտակի վրա եւ շատ լավ լվանալ ձեռքերն ուտեստները պատրաստելուց հետո։ Երկու խմբերի մասնակիցներին տրված միսը պարունակում էր E.coli բակտերիաներ։
Հում միսը լվացած մասնակիցների 26 տոկոսի դեպքում բակտերիաները հետագայում հայտնաբերվել էին նաեւ աղցանի մեջ։
Փորձագետները կազմել են գործողությունների ցանկը, թե ինչպես է անհրաժեշտ վարվել հում մսի հետ, որպեսզի հնարավոր լինի խուսափել այլ մթերքների աղտոտումից։
• Խորհուրդ է տրվում պատրաստել միսը մնացած բոլոր ուտեստները պատրաստելուց հետո։
• Արգելվում է լվանալ հում միսը և նախքան մսի հետ կոնտակտից հետո որեւէ բանին դիպչելը անհրաժեշտ է օճառով լվանալ ձեռքերը հոսող ջրի տակ առնվազն 20 վայրկյան շարունակ։
• Թռչնամիս պատրաստելիս այն անհրաժեշտ է տաքացնել մինչեւ առնվազն 73 աստիճանն ըստ Ցելսիուսի․ միայն այդ ժամանակ կոչնչանան վտանգավոր բակտերիաները։

Почему нельзя мыть мясо перед термической обработкой?
Мыть мясо перед термической обработкой – плохая идея, и ученые из Университета Северной Каролины (США) призывают отказаться от этой опасной практики.
Дело в том, что привычка мыть мясо, по словам специалистов, может повысить риск отравления. Очень часто сырое мясо заражено опасными бактериями вроде Salmonella, Campylobacter и Clostridium perfringens. Когда мы подставляем кусок мяса под струю воды, бактерии вместе с брызгами воды распространяются по всей кухне, попадают на ближайшие поверхности и на продукты питания. Нередко даже очень тщательная уборка не может потом справиться с этими бактериями.
В рамках эксперимента ученые пригласили 300 добровольцев, которые должны были приготовить блюдо из куриных бедрышек и салат. Их разбили на две группы: первая группа мыла мясо, а вторая – нет. Также требовалось разделывать мясо на отдельной доске и хорошо мыть руки после приготовления. Мясо, которое дали участникам обеих групп, содержало бактерии E.coli.
У 26% из тех, кто мыл сырое мясо, бактерии были затем обнаружены и в салате.
Эксперты составили список правил о том, как нужно работать с сырым мясом во избежание загрязнения других продуктов питания.
• Приготовлением мяса рекомендуется заниматься после приготовления всех остальных блюд.
• Мыть сырое мясо запрещено, и перед тем, как дотронуться до чего-то после контакта с мясом, следует мыть руки с мылом под проточной водой минимум 20 секунд.
• При готовке мясо птицы должно нагреваться по крайней мере до 73 градусов по Цельсию: только тогда погибнут опасные бактерии.