Հղիությունից առաջ եւ հետո սթրեսը կարող է ազդել երեխայի ուղեղի զարգացման վրա
Հղիությունից առաջ եւ հետո սթրեսը կարող է ազդել երեխայի ուղեղի զարգացման վրա։ Իր հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել է «Կենսաբանական հոգեբուժություն» ամսագրում, MRC պերինատալ վիզուալացման եւ առողջության բնագավառում բժշկական գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդրա Լաուտարեսկուն եւ առաջադեմ նեյրովիզուալիզի բաժանմունքի վարիչ Սերենա Կաունսելը առաքջին անգամ ուսումնասիրել են մայրական սթրեսի եւ 251 թերաճ երեխաների ուղեղի զարգացման կապը, հայտնում է MedicalXpress-ը։
Նրանք հայտնաբերել են սպիտակ նյութի տրակտի զարգացման խախտման վկայություններ այն երեխաների մոտ, ում մայրերը մեծ սթրես են ապրել հղիության ընթացքում։
Սթրեսի ծանրության գնահատականը հաշվարկվել էր այն բանի հիման վրա, թե քանի սթրես է տարել կինը, եւ որքանով են լուրջ եղել այդ սթրեսները։ Հետազոտողները օգտագործել են բժշկական վիզուալիզացիայի դիֆուզիոն-տանզորային անվանվող տեխնիկան, որը հատուկ մշակվել է սպիտակ նյութի կառուցվածքը ուսումնասիրելու համար։
«Մենք հայտնաբերել ենք, որ մայրերը, որոնք հղիության ընթացքի նախածննդյան շրջանում ավելի են հակված են եղել սթրեսի, երեխաների սպիտակ նյութը փոփոխված է եղել»,- ասել է Ալեքսանդրա Լաուտարեսկուն։
Գիտնականներն ասում են, որ հետազոտությունն ընդգծում է ապագա մայրերին աջակցություն ցուցաբերելու կարեւորությունը, քանի որ նախորդ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ այնպիսի միջամտություններ, ինչպիսին են կոգնիտիվ- վարքագծային թերապիան, կարող են օգնել թեթեւացնել երեխայի մոտ անբարենպաստ հետեւանքները։

October 10, 2019  09:56
In their study published in Biological Psychiatry, MRC Doctoral Researcher in Perinatal Imaging and Health, Alexandra Lautarescu and Head of Advanced Neuroimaging, Professor Serena Counsell, for the first time looked at the relationship between maternal stress and brain development in 251 premature babies, Science Daily reported
They found evidence of impaired development of the white matter tract, an unbound bundle, in children whose mothers experienced more stress during the prenatal period.
An assessment of the severity of stress was calculated based on how many stressors women experienced and how serious these stressors were. The researchers used a medical imaging technique called diffusion-tensor imaging, which was specifically designed to study the structure of white matter.
"We found that in the mums that were more stressed during pregnancy and the period before birth, white matter was altered in the babies," said lead researcher Alexandra Lautarescu from King's College London.
Scientists say the study highlights the importance of supporting expectant mothers, as previous studies have shown that interventions such as cognitive-behavioral therapy can help alleviate adverse effects in the baby.