Ինչով են այդքան վտանգավոր էլեկտրոնային ծխախոտները․ մասնագետի կարծիք
Հեղուկը, որ տաքանում եւ գոլորշիանում է էլեկտրոնային սարքերում, առողջության համար վտանգավոր թունավոր նյութեր է պարունակում։ Բացի այդ, մարդիկ հավատալով նրան, որ վեյպերն ավելի «անվտանգ են», քան սովորական ծխախոտները, դրանց օգտագործման հետեւանքով նիկոտինային կախվածություն են ձեռք բերում եւ ժամանակի ընթացքում անցնում են սովորական ծխախոտի օգտագործմանը։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել Մերձմոսկվայի առողջապահության նախարարության հոգեբույժ-նարկոլոգ Վիտալի Խոլդինը։
Նրա խոսքերով, շատ մարդիկ սկսում են վեյպեր օգտագործել՝ համարելով դրանք անվտանգ։ Արդյունքում նրանց մոտ ձեւավորվում է նիկոտինային կախվածություն, որը ստիպում է անցնել սովորական ծխախոտի։
Իսկ վեյպերի անվտանգությունն ընդամենը առասպել է, քանի որ հեղուկը , որը տաքանում եւ գոլորշիանում է այդ սարքերում, պարունակում է թունավոր նյութեր, որոնցից յուրաքանչյուրը վտանգավորության իր աստիճանն ունի։ Ֆենոլներն, օրինակ, գրգռում են աչքերը, մաշկը եւ լորձաթաղանթները, ֆորմալդեգիդը քաղցկեղ է առաջացնում, իսկ կապարը վնասում է նյարդային եւ սրտանոթային համակարգերին։
«Թութունի այրման ժամանակ ավելի քան 250 վնասակար նյութեր են արտադրվում, որոնցից 69-ը կանցերոգեններ, որոնք բարձրացնում են սրտանոթային եւ շնչառական հիվանդությունների առաջացման վտանգը, ինչպես նաեւ նպաստում են քաղցկեղային հիվանդությունների՝ թոքերի, բերանի խոռոչի, կոկորդի եւ այլ օրգանների քաղցկեղի զարգացմանը, նշել է Խոլդինը։
Մասնագետի խոսքերով, ծխելու բոլոր ձեւերը վնասում են առողջությանը, նա կոչ է արել ինքնախաբեությամբ չզբաղվել եւ առողջ ապրելակերպ վարել։
Հիշեցնենք, որ օգոստոս եւ սեպտեմբեր ամիսներին ԱՄՆ-ում էլեկտրոնային ծխախոտ օգտագործողների շրջանում գրանցվել է շնչառական տարօրինակ հիվանդությունների 380 դեպք։ Այս գաջեթների հետ են կապում նաեւ թոքերի ծանր հիվանդությունից 33 մահվան դեպքերը։

Чем так опасны электронные сигареты? Мнение специалиста
Жидкость, которая нагревается и испаряется в электронных устройствах, содержит опасные для здоровья токсичные вещества. Кроме того, люди, веря в то, что вейпы «безопаснее» обычных сигарет, приобретают в результате их употребления никотиновую зависимость и со временем переходят на курение обычных сигарет. Такое мнение выразил главный внештатный психиатр-нарколог минздрава Подмосковья Виталий Холдин.
По его словам, многие люди начинают пользоваться вейпами, считая их безопасными. В результате у них формируется никотиновая зависимость, которая заставляет перейти на обычные сигареты.
А безопасность вейпов – всего лишь миф, так как жидкость, которая нагревается и испаряется в этих устройствах, содержит токсичные вещества, каждое из которых по-своему опасно. Фенолы, например, раздражают глаза, кожу и слизистые, формальдегид вызывает рак, а свинец вредит нервной и сердечно-сосудистой системам.
«При горении табака выделяется более 250 вредных веществ, из них 69 канцерогенов, которые повышают риск возникновения сердечно-сосудистых и респираторных болезней, а также способствуют развитию онкозаболеваний, таких как рак легких, полости рта, горла и других органов», — отметил Холдин.
По словам специалиста, все формы курения вредят здоровью; он призвал людей не обманывать себя и вести здоровый образ жизни.
Напомним, что за август и сентябрь в США зарегистрировали более 380 случаев странных респираторных заболеваний среди курильщиков электронных сигарет. Также с этими гаджетами связывают 33 смерти из-за тяжелой болезни легких.